Конечно се знае кога пристигнуваат првите дози на вакцина против коронавирус

Трката за да се најде вакцина против коронавирус влегува во третата фаза на клинички испитувања.

Двете најголеми фармацевтски компании, Moderna и Johnson&Johnson, ќе започнат со тестирање на вакцините против САРС-КоВ-2 на голем број пациенти следниот месец.

Тестирањето на вакцината кај луѓето ќе започне порано од очекуваното, што дава надеж дека вакцината против коронавирус може да биде подготвена за масовна употреба во април следната година. Компаниите ќе започнат со производство на вакцината пред да се знае дали е ефикасна, а првите резултати би можеле да бидат достапни во ноември.

Пред три дена, Светската здравствена организација (СЗО) објави дека од 133 кандидати, вклучително и разни фармацевтски компании и универзитети, десет од нив добиле одобрение за тестирање на луѓе. Покрај двете веќе споменати, најблиску до третата фаза дојде во испитувањата и британскиот универзитет Оксфорд во соработка со компанијата AstraZeneca. Тие ќе започнат со тестирање во август. Секоја студија ќе вклучува околу 30.000 испитаници. Третата фаза на клиничките истражувања е проследена со четврта фаза во која се забележува употребата на лекот во јавност и се потврдува нејзината ефикасност. Но, постои ризик во сето ова бидејќи компаниите ќе започнат со производство на вакцини пред да знаат дали се ефикасни. Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи ги објасни причините.

- Модерна се подготвува за третата фаза, која треба да започне во првата недела од јули. Започнуваме со производство на дози пред да знаеме дали вакцината делува - тоа ќе го сториме додека ја тестираме вакцината. До ноември или декември, би можеле да знаеме дали вакцината е ефикасна. Дотогаш, веќе ќе имаме 100 милиони дози - изјави Фаучи за медицинскиот весник JAMA.

Johnson&Johnson планираа да започнат со тестирање на вакцината во септември, но заради успешните претклинички податоци и забрзаната работа на развивање на експериментална вакцина, пробното тестирање ќе започне во втората половина на јули. Тие проценуваат дека може да добијат 600 до 900 милиони дози подготвени до април следната година.

За вакцината да се покаже ефикасна, треба да ја преземат 70 проценти од Американците. Со оглед на зајакнување на движењето против вакцинирање и анкетите на јавното мислење кои покажуваат дека половина од Американците не се сигурни дали да се вакцинираат или не, сомнително е кога вакцината би можела да се покаже како успешна. Покрај тоа, американскиот претседател Доналд Трамп промовира потенцијално опасна употреба на антималаричниот лек хидроксихлорокин и на тој начин создава сомнеж кај граѓаните кои се прашуваат дали вакцината воопшто е потребна.

- Најмалку 70 проценти од Американците треба да бидат вакцинирани против вирусот САРС-КоВ-2 за да развијат ефикасен имунитет на крдо и да го елиминираат вирусот меѓу американската популација. Стапката на вакцинација од 50 проценти нема да го постигне тоа - изјави претседателот на американскиот центар за глобално здравје, Расел Медфорд.

Иако во повеќето земји се олеснети рестриктивните мерки наметнати поради пандемијата на коронавирус, се разгледува „нова нормала“ и почетокот на туристичката сезона, додека бројот на заразени ширум светот продолжува да расте и има предупредувања за втор бран.

Одржана третата средница на Штабот за заштита и спасување на општина Илинден

Беа дадени и препораки за спречување на настанување и отстранување на последиците од природни непогоди и други несреќи.

Во просториите на Општина Илинден се одржа третата седница на Штабот за заштита и спасување на општина Илинден со која раководеше командантот, градоначалникот Александар Георгиевски, а покрај членовите на Штабот, присуствуваа и претставници од јавните претпријатија од Општината, како и претставници од ОКТА, Макпетрол и ПО Петровец, како и претставник од Општинскиот противпожарен сојуз на Илинден.

На третата редовна седница акцентот на дискусијата беше ставен на моменталната состојба со високите температури, со цел преземање превентивни мерки за заштита од евентуални пожари и заштита од можни поплави поради нестабилност на временските услови.

Беа дадени и препораки за спречување на настанување и отстранување на последиците од природни непогоди и други несреќи.

Борел за утрешната средба Вучиќ-Курти: Дијалогот мора да доведе до оперативно решение

На маргините на состанокот на шефовите на дипломатиите во Луксембург, Борел им рече на новинарите дека сега тоа е клучно, бидејќи членките на ЕУ го разгледуваат неговиот предлог барем за постепеното укинување на санкции за Косово.

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Жосеп Борел пред средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во Брисел, изјави дека „вложува напори српско-косовскиот дијалог да го доведе до оперативно решение“ за спроведување на Охридскиот договор, јави дописникот на МИА од Белград.

На маргините на состанокот на шефовите на дипломатиите во Луксембург, Борел им рече на новинарите дека сега тоа е клучно, бидејќи членките на ЕУ го разгледуваат неговиот предлог барем за постепеното укинување на санкции за Косово.

- И тоа може да создаде сценарио во кое Дијалогот, не велам дека ќе се обнови, но барем нема грубо да се прекине, соопшти високиот претставник на Унијата.

- Двајцата лидери (на Србија и на Косово) се состануваа долго време во рамките на Дијалогот и јас не сакам тој да заврши пред да го завршам мојот мандат, рече Борел.

Високиот претставник на ЕУ објасни дека Приштина и Белград „од една или друга причина не биле во можност да го спроведат тој договор“, но рече дека „сега е неопходно да се обноват состаноците на високо ниво за да се знае каде сме“.

Според најавата на ЕЕАС, Борел и Лајчак утре во Брисел прво одделно ќе разговараат со Вучиќ, а потоа со Курти, по што ќе следи заедничка средба на високите претставници на ЕУ и српскиот претседател и косовскиот премиер.

Маринакис: Постои само едно толкување на ерга омнес

Не може да биде селективно спроведувањето на меѓународното право и тоа е нешто што нема да биде толерирано од грчка страна.

Ние бараме јасно и гласно, без отстапки почитување на договореното и ова е позиција од која нема да направиме каква било отстапка, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите и притоа посочи дека постои само едно толкување на ерга омнес, јави дописничката на МИА од Атина.

Одговарајќи на прашањето на МИА за тоа дали Мицотакис ќе му честита на Мицкоски, сега кога и официјално новата Владата положи заклетва, Маринакис посочи дека Грција во рамките на добрососедските односи со сите земји се придржува до протоколите, но и ги повтори грчките позиции.

-Факт е генерално, без да имам конкретна информација, дека нашата земја како држава сака, се стреми кон добрососедски односи, се стреми кон добри односи со сите држави, особено кога се соседни земји, се придржува кон сите протоколи за секоја процедура, без разлика дали е изборен процес или заклетва на Влада. Но, повторувам, бидејќи постојат некои новопојавени погрешни толкување за тоа што значи ерга омнес, јасно е, нема многу толкувања има едно толкување согласно меѓународното право и во овој момент со низа формулации спротивни на меѓународното право, се чини дека новата Влада на С. Македонија не го почитува. Очекуваме да видиме дали ќе усогласи, рече Маринакис.

Паралелно го повтори она шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис го посочил на вчерашниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ дека „однесувањето на Скопје од изборите и потоа е престапното однесување, спротивно на меѓународното право“, но и дека „не постои почитување на обврската за ерга омнес име на државата, како што произлезе по Договорот од Преспа“.

Во однос на можностите за прва тет-а-тет средба на премиерите на двете земји на маргините на НАТО Самитот во Вашингтон за две седмици, на прашањето на дописничката на МИА од Атина, владиниот портпарол одговори дека ако се договори такво нешто ќе биде соопштено, меѓутоа во моментов не знае нешто повеќе.

Медиумите во Грција од доцна синоќа ги пренесуваат ставовите на премиерот Христијан Мицкоски изразени во интервјуто за ТВ24, особено делот во кој ја коментира вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на Грција и посочува дека „или не го разбира Преспанскиот договор или погрешно го чита“.

Грчки дипломатски извори за медиумите утрово брифирале дека „правните текстови не се толкуваат врз основа на претпоставената волја и желба на кој било, туку врз основа на нивното писмо и дух, а техничкиот правен термин ерга омнес, кој е јадрото на Договорот од Преспа, не е подложен на апсолутно никакво оспорување“.

притисни ентер