Компанија плаќа по 200.000 долари за секој што ќе му го позајми своето лице на робот (ВИДЕО)

Идејата да му го позајмите лицето на робот можеби звучи како заплет од филм, но наскоро може да стане реалност.

Производителот на роботи Promobot бара лице за својот следен хуманоиден робот, кој ќе се користи во хотели, трговски центри и аеродроми од 2023 година натаму.

Компанијата нуди неверојатни 150.000 фунти (200.000 долари) на храбар волонтер, кој мора да биде подготвен засекогаш да ги пренесе правата за користење на неговото лице, пренесува Дејли Мејл.

Promobot е производител на роботи од Њујорк, познат по своите морничаво реалистични хуманоидни роботи. Роботите на компанијата веќе се користат во 43 земји, работат како администратори, промотери, консултанти, водичи ...

„Нашата компанија развива технологии во областа на препознавање лица, како и говор, автономна навигација, вештачка интелигенција и други области од роботиката“, соопштија од Promobot.

„Од 2019 година активно произведуваме и доставуваме хуманоидни роботи на пазарот. Нашите нови клиенти сакаат да започнат проект од голем обем, и во овој поглед, тие мора да дозволат нов изглед на роботот за да избегнат правни одложувања. Во својата најнова кампања, технолошката фирма бара некој со „љубезно и пријателско“ лице, што ќе се користи за помошник на хуманоидни роботи“, се додава.

Роботот е нарачан од неименувана американска компанија, а ќе се користи на аеродромите, како и во трговските центри и малопродажните објекти низ Северна Америка и Блискиот Исток.

„Роботот со нов изглед ќе започне со своите активности во 2023 година, а лицето на избраната личност ќе стане ликот на овој робот“, објасни Promobot.

Иако Promobot наведува дека волонтерот мора да има „љубезно и пријателско“ лице, тој е отворен за апликации од луѓе од кој било пол и возраст.

Promobot не кажале зошто се обидуваат да го користат вистинско лице, наместо да се одлучат за компјутерски генерирано лице - слично на она што беше направено со познатиот, хуманоиден робот Софија.

Ова не е првпат производител на роботи да понуди некому да ги плати правата на нивното лице. Во 2019 година, неименувана компанија за роботика му понудила на волонтер награда од 100.000 фунти за користење на неговото лице.

Град Скопје наскоро ќе презентира план за штедење на електрична енергија

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот за штедење на електрична енергија. Планот, како што денеска изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е сеопфатен и содржи интервентни мерки на штедење.

Несакајќи да открива детали, Арсовска најави дека деновиве ќе биде презентиран планот пред јавноста.

– Верувам дека сите институции треба соодветно пред оваа енергетска криза што следи во зимскиот период да се добро подготвени и да направиме се што е можно да ја надминеме оваа енергетска криза, а понатаму да прибегнеме кон штедење на непродуктивните трошења, рече Арсовска, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Радишани.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

притисни ентер