Комисијата за заразни болести одлучи да не се вратат маските на затворено

Епидемиолошката состојба е стабилна, нема враќање на маските на затворено оти малку од заразените завршуваат во болница, заклучи Комисијата за заштита од заразни болести на денешниот состанок. 

Мнозинството од членовите гласале „против“ враќање на оваа превентивна мерка иако кривата на заразени е во подем, а за една недела, според последниот извештај на Институтот за јавно здравје, деветмина ја загубиле битката со вирусот. Од Комисијата велат дека пикот се очекува наредната недела.

Во меѓувреме, лекарите од Комисијата апелираат маски да се носат во затворено каде има поголем ризик од зараза, ова особено да го практикуваат повозрасните и хронично болните. Инаку кај нас се уште е на сила задолжителноста на носење на маски во болници, аптеки, автобуси и старечки домови, но во пракса, ретко кој ја почитува. Контролен механизам за ова нема.

Според официјалните податоци Скопје се уште е најголемо жариште, но сепак и покрај препораките на Комисијата петте ковид амбуланти кои треба да се отворат во поликлиниките Јане Сандански, Идадија, Чаир, Ѓорче и Ченто засега остануваат план на хартија. Ова е така поради тоа што во нив треба да дежураат матичните лекари, а ним не им се допаѓа таа идеја, бидејќи сметаат дека ќе ги остават на цедило сопствените пациенти.

Инаку за враќање на маските на затворено се одлучија дел од земјите во регионот. Таков е случајот со Црна Гора. По неа на ваков чекор се реши и Бугарија, но сепак оваа мерка ја врати само во Софија, главниот град кој сега е жариште.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер