Комеморација за актерот Мето Јовановски во Драмски театар-Скопје

Комеморацијата за доајенот на македонскиот тетар мето јовановски се оддржа на големата сцена во Драмскиот театар во Скопје, каде тој го помина целиот свој работен век. 

„Среќна Нова 49-та“, „Опстанок“, „Тетовирање“, „Трето Полувреме“ се само дел од неговите актерски достигнувања..

-Тој како да чувствуваше нешто многу повеќе од другите. Слушаше многу повеќе од другите. Тој гледаше нешто што другите неможеа да го видат. Тој кога ќе намислеше да оди на некое место тој беше таму пред физички да пристигне. Ти благодарам Мето, никогаш не ти кажав колку ти се восхитувам, ама знам дека знаеш.- Крсте Јовановски

-Мето беше нешто кое што не може да се опише со зборови, мора да го почуствувате. Не знам како да го кажам тоа. Јас сум горд што сум бил со него , што сум играл со него и што сум учел од него. - Благоја Чоревски

Јовановски за своите филмски и театарски улоги има добиено бројни награди: мегу кои наградата „Петре Прличко“, наградата за животно дело „Војдан Чернодрински“, како и наградата за животно дело на осмиот Балкан панорама филм фестивал во Измир 2022 . тој е „ четирикратен лауреат на наградата „Милтон Манаки“,

Неговото име беше синоним за ѕвезда и на поранешните југословенски простори. Денеска со него се збогуваа и колеги и пријатели од регионот.

-Неизмерно се гордееме што претставите на Црногорскиот народен театар се наоѓаат на големиот список на еден од најзначајните актерски кариери во нашиот регион. Кариера која е еднакво ценета и од страна на публиката и од страна на критиката. Збогум голем и искрен пријателу.- Илија Суботиќ – Црногрски народен театар

Мето Јовановски почина на 77 години, само дваесетина дека откако на 26ти октомври ја изигра својата последна претстава „Му name is Goran Stefanovski“. Тој во својот животен век играше во над 60-тина филмски и телевизиски наслови, а работеше и како професор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности во Скопје.

Велика Британија и платила на Руанда 230 милиони фунти за блокираниот договор за азил

Британскиот премиер Риши Сунак денеска е под притисок да објасни зошто владата и плати на Руанда 230 милиони фунти за да прими баратели на азил кои Лондон не ги сака, а според тој договор ниту еден азилант не отишол таму.

Таа сума е речиси двојно поголема од 140 милиони фунти што Обединетото Кралство претходно изјави дека и ги дала на владата на Руанда според договорот од април 2022 година. Според тој договор, мигрантите кои илегално ќе го преминат Ла Манш во Велика Британија ќе бидат испратени во Руанда, каде што ќе се обработуваат нивните барања за азил, што ќе зависи од тоа што ќе им се случи подоцна.

Планот беше оспорен пред судовите во ОК, каде минатиот месец Врховниот суд пресуди дека политиката е незаконска, бидејќи Руанда не е безбедна земја за бегалците.

Планот за имиграција е клучен за целта на британската влада да ги спречи барателите на азил да го преминат Каналот од Франција до Англија со бродови, што го направија повеќе од 29 илјади луѓе оваа година и 46 илјади минатата година. /МИА

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

 „Спасете ги децата“ и другите меѓународни невладини организации денеска предупредија на „апокалиптичната“ ситуација во Појасот Газа по 60-дневната израелска опсада.

Невладините организации наведуваат дека сега оние кои го преживеале бомбардирањето се во непосредна опасност да умрат од глад или болест.

-Децата и семејствата талкаат по улиците на она што не е израмнето, без храна, немаат каде да одат и ништо да преживеат, рече на брифинг со новинарите Александра Саие од организацијата „Спасете ги децата“.

Шајна Лоу од Норвешкиот совет за бегалци рече дека нема безбедно место во Газа, дека повеќе од половина од становите се оштетени или уништени, а 1,9 милиони жители од вкупно 2,4 милиони се раселени поради војната.

Стотици илјади цивили избегаа од разурнатиот север на малата енклава за да се засолнат на југ. Меѓутоа, таму се интензивираат и израелските воени операции.

Башра Калиди од Оксфам ја опиша ситуацијата во Газа како апокалиптична и ги осуди ограничувањата на Израел за хуманитарните конвои кои пристигнуваат преку граничниот премин Рафа од Египет.

Светската програма за храна на крајот на ноември предупреди дека ризикот од глад за жителите на Газа, особено децата и жените, е многу висок.

Во исто време, првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, на платформата „Х“ ги спомна болестите кои ја зафаќаат територијата, поради „пренаселеноста, недостатокот на вода, санитарни услови и основна хигиена“.

Повеќе од 100 илјади жители страдаат од акутни респираторни проблеми, 75 илјади од дијареа, други од шуга.../МИА

Израел и САД ги отфрлаат повиците за итен прекин на огнот во Газа

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си.

Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот. Тој пред Советот за безбедност на ОН рече дека „прекинот на огнот само ја зајакнува контролата на Хамас врз Газа“ и испраќа порака дека „на Хамас му е простено за неговите намерни злосторства“.

Тој исто така рече дека „угнетувањето на населението во Газа од страна на Хамас“ добило „зелено светло на меѓународната заедница“. Ердан додаде дека „без воен притисок врз Хамас, ниту една дипломатија не може да гарантира ослободување на заложниците“.

Американскиот претставник Роберт Вуд на седницата рече дека САД не поддржуваат итен прекин на огнот.

-Иако САД силно поддржуваат траен мир, во кој и Израелците и Палестинците можат да живеат во мир и безбедност, ние не ги поддржуваме повиците за итен прекин на огнот. Тоа само ќе го посее семето на следната војна бидејќи Хамас не сака траен мир, рече Вуд пред Советот за безбедност на ОН.

САД се една од постојаните членки што имаат право на вето на резолуцијата. Советот за безбедност на ОН подоцна денеска ќе гласа за резолуцијата претставена од Обединетите Арапски Емирати, која повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот во Газа“. /МИА

притисни ентер