Колку долго опстојуваат антителата кај заболените од ковид-19?

Засега се уште се истражува колку долго траат антителата.

Луѓето со потешки симптоми на Ковид 19 по излекувањето покажале дека имаат поголема концентрација на антитела, објаснува докторот Александар Петличковски од Институтот за имунологија по направените истражувања на луѓе кои го прележале вирусот. Засега се уште се истражува колку долго траат антителата.

Според досегашното искуство нема повторување на вирусот во иста сезона, досегашните примери каде две медицински сестри при донирање на плазма имаа повторно позитивен тест, Петличковски вели дека според досегашните истражувања ковидот може да се добие во една сезона.

Антителата и нивниот рок стана тема на истражување во сите земји. Во соседна Србија во Институтот за примена на нуклеарна физика во дел од истражувањата покажале антитела и оние без симптоми.

„Успеавме да детектираме многу случаи да идентификуваме поединци кои биле асимптоматски случаи кои го пренесувале вирусот и имале многу високи вредности и ИГМ, а подоцна и ИГГ антитела. Така да асимптоматски случаи многу често најмногу вредности на концентрација на антитела најмногу развиваат асимптоматски случаи и случаи со тешка клиничка слика. Ова исклучиво се наши сознанија, литературата зборува за тоа дека асимптоматските случаи развиваат послаби симптоми и можеби воопшто не развиваат антитела, меѓутоа ова истражување е направено со приемна наши тестови“ објаснува Марија Гњатовић од Институтот за примена на нуклеарна физика.

Науката од претходните искуства со САРС вирусот 1 пред шест години антителата тогаш траеле една година.

Девојка од Кавадарци го раскажува пеколот по објавата на нејзина слика во „Јавна соба“

Групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, на која се споделуваат експлицитни фотографии, профили од социјални мрежи, лични податоци, адреси и броеви од девојки повторно е активна.

Една година откако полицијата ја блокираше првата , се појави нова “Јавна соба” на мрежата “Телеграм”во која членовите споделуваат порнографски фотографии и видеа, имиња, адреси, телефонски броеви и профили од македонски девојки.

Една од нив е 28 годишна девојка од Каварадци. Таа објави видео во кое го опишува пеколот низ кој поминала откако нејзина летна фотографија од плажа, , претходно објавена на нејзиниот Инстаграм профил била споделувана на групата, заедно со нејзиниот телефонски број, на кој потоа добивала пораки.

,,Се испаничив, се преплашив, никогаш досега не сум доживеала такво нешто и отидов во Одделот за сајбер криминал во Скопје за да пријавам. Им ја покажав сликата, им ги покажав пораките, повиците. Им кажав дека ги имам со име и презиме луѓето кои што ми ѕвонеа и пишуваа. Меѓутоа, кога слушнаа дека сум полнолетна ми рекоа дека не можат ништо да направат бидејќи Законот во нашата држава е само за малолетници за вакви случаи. Јас во тој момент се почувуствував толку беспомошно и бесно што навистина не знаев што да направам и каде да се обратам.

Бројот на членови во групата брои над 6.200, илјада повеќе од вчера, а во групата се споделени околу 10.000 фотографии и видеа. Во разговорите може да прочита како некои од членовите бараат нови содржини, ги коментираат истите, кои многу често се со навредлива содржина. Во групата се влегува слободно, без претходно одобрување од страна на администраторот. Секторот за компјуерски криминал и дигитална форензика во соработка со обвинителството работи на расчистување на случајот. велат од МВР.

“ Ја користам оваа можност да апелирам до граѓаните доколку било кој од нив е жртва на злоупотреба тоа да го пријави до најблиската полициска станица, а ние веќе испративме и допис до Телеграм, односно барање за соработка, иако морам да напоменам дека оваа платформа не соработува со владите на државите, такво е и нашето искуство, досега на ниту едно барање не одговориле, но како и да е ни си ги преземаме нашите мерки и активности.“

.На оваа руска апликација за комуницирање пред точно една година беше откриена првата ваква група со над 7.000 членови. Откриен беше и креаторот, но случајот од обвинителството се уште е во предистражна постапка и се врши деталана форензичка анализа на изведените докази од запленетите мобилни телефони, со цел како што влат, да се обезбедат докази за евентуално сторено кривично дело.

Брзо расчистување на случајот побараа од Хелсиншкиот комтите. Од таму изразија огромно разочарување од игнорантниот однос на надлежните институции во врска со овој случај. Велат дека како претставници на граѓанскиот сектор ќе инсистираат сексуалното вознемирување преку интернет посебно да се регулира и во Кривичниот законик.

Телеграм во текот на годините се најде во малку чудна улога. Наместо апикација што ја заштитува приватноста од властите, доби и реноме на апликациај преку која Исламската држава и другите терористички организации комуницираат без страв дека ќе бидат следени. Од тие причини апликацијата затвораше стотици јавни канали.

Хрватски магазин и се извини на починатата Мира Фурлан за натпис од 1991 година

Главниот уредник на Глобус, Здравко Милиновиќ и се извини на Мира Фурлан поради несоодветен напис во 1991 година.

„Иако предоцна, длабоко и се извинуваме на Мира Фурлан“, гласи насловот на „Јутарњи лист“, весник што е во истата групација со Глобус.

Мира Фурлан почина минатата недела. По веста за нејзината смрт во Соединетите држави, хрватската јавност започна да го доведува во прашање ставот кон неа во раните 90-ти.

Во 1992 година, во Глобус бил објавен три-делен фељтон. Еден од насловите бил „Тешкиот живот на лесната жена“, а во текстот, верз база на озборувања и шпекулации, го прекопале нејзиниот приватен живот и ја обвинија на предавство на Хрватска. Биле наведени нејзините љубовни партнери, било пишувано за погребот на нејзината мајка и било споменато дека нејзината мајка има еврејско потекло. Во тоа време главен уредник на Глобус бил Денис Куљиќ.

Второто продолжение на фељтонот бил под наслов: „Неподготвени за животната улога“. Третото имало наслов „Приказната за два града“. Причината за овие текстови бил фактот што Мира Фурлан настапила во театар во Белград и по притисоците во хрватските медиуми, се преселила во САД. Фељтонот бил објавен од крајот на јануари до средината на февруари 1992 година.

Глобус во монографијата по повод 30 години објавување на неделникот, во кој биле споменати некои неуспеси, не го спомнува овој.

"Ние не ги спомнавме трите продолженија на фељтонот за Мира Фурлан. Сега, кога одличната актерка ја нема засекогаш, кога многумина (дури и негативците) се сетија на медиумскиот линч на Мира Фурлан, времето кога таа беше отпуштена од Хрватскиот народен театар и остана без станот во Загреб, можеме да ги покриеме ушите, да молчиме и да чекаме сè да помине.

Но, вистината боли. Затоа Глобус, барем сега и барем предоцна, мора длабоко да се поклони и длабоко да се извини “, стои во текстот потпишан од главниот уредник на„ Глобус “, пишува ,,Јутарњи лист” .

Над 130 уапсени по насилните протести во Холандија

Полицијата во Холандија уапсила повеќе од 130 претежно млади луѓе на четвртата вечер од строгиот полициски час поради коронавирусот, но немало поголеми испади како претходните ноќи, соопштила денеска полицијата.

Вчера вечер било многу помирно од претходните, кога немирите се повторија во неколку градови низ Холандија.

Групи претежно млади луѓе се собрале во градовите низ целата земја, а полицијата известила за неколку изолирани судири.

„Спречена е голема ескалација“, соопшти полицијата, која била распоредена во голем број за да ги спречи насилствата како резултат на отпорот на илјадници Холанѓани на воведениот полициски час во саботата.

Во Ротердам, на местото на особено насилните немири претходната вечер, уапсени се 81 лице, главно на возраст под 25 години, и ќе бидат обвинети за поттикнување и јавно насилство.

Бранот насилство е реакција на поострите мерки против коронавирусот, вклучително и полицискиот час.

Полицијата соопшти дека демонстрантите, организирани преку социјалните мрежи, намерно провоцирале судир со полицајците.

притисни ентер