Кој е младоженецот, поради кого јапонската принцеза од дворец, ќе живее во еднособен стан?

„Ја сакам Мако. Имаме само еден живот и сакаме да го поминеме со оној што го сакаме“, изјави Кеи Комуро, младоженецот на поранешната јапонска принцеза Мако, на прес-конференција поради кого таа се откажа од кралската титула, привилегиите и милиони.

Приказната, сепак, не е толку романтична како што изгледа на прв поглед.

На принцезата Мако и била одбиена милионската отштета поради аферата што избувнала со финансиите на семејството на Кеи Комуро. Имено, огромна афера изби во Јапонија во 2017 година откако се дознало дека неговата мајка позајмила пари од нејзиниот поранешен вереник и никогаш не му ги вратила. Бидејќи од членовите на царското семејство се очекува да се однесуваат совршено, на принцезата Мако и бил одбиен надоместокот од 1,2 милиони евра, кој инаку го добиваат членовите на царското семејство кои ја напуштаат институцијата.

По бракот, принцезата Мако се прости од царскиот живот, титулите и привилегиите. Медиумите пишуваат дека со Кеи ќе живеат во еднособен стан пред да се преселат во Њујорк. Деновиве принцезата за прв пат во животот ќе го добие своето презиме, а наскоро ќе поднесе барање за пасош.

Кеи Комуро е обичен жител роден во Токио. Како дете го изгубил својот татко. Него го одгледала самохраната мајка Кајо Комуро, која подоцна им создаде проблеми на парот. Принцезата ја запознал во 2013 година на колеџ.

Комуро три години не живее во Јапонија. Набргу по одложувањето на неговиот брак со Мако, тој се преселил во Њујорк, студирал право на Универзитетот Фордам во Бронкс, а потоа се вработил како службеник во Ловенштајн Сендлер, Менхетен, советувајќи ги компаниите и инвеститорите за финансирање на ризичен капитал, спојувања и превземања. .

Јапонската јавност ја вознемири и кога на јавен настан се појави со непримерна фризура, односно опавче.

Мако, внуката на императорот Нарухито, повеќе не е принцеза. Од друга страна, голема е веројатноста нејзиниот татко, а потоа и помладиот брат да станат јапонски императори. Бидејќи императорот Нарухито нема машки потомци, тронот најверојатно ќе му припадне на неговиот брат Акишин, таткото на принцезата Мако.

Дури и да се разведе од обичниот Комуро, нема да може да се врати во царската палата и да ја носи титулата принцеза. Исто така, децата што ќе ги добие со Кеи нема да се најдат на листата на наследници на царскиот трон.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер