Кобно: Татко и син загинале во подводна пештера испробувајќи го божикниот подарок

Дерин Спајви и неговиот 15 – годишен син Дилон Санчез од Флорида на божикното утро тргнале да нуркаат за да ја испробаат новата опрема којашто ја добиле како подарок. Нуркале во 90 метри длабоката подводна пештера Иглз Нест Синк, која важи за едно од најтешките места за нуркање во светот. И двајцата трагично ги изгубиле животите.

Спајви бил искусен нуркач, но без обука за нуркање во подводни пештери, додека момчето воопшто немало никаква дозвола за нуркање.
Со оглед на тоа, се уште не е јасно зошто се впуштиле во ваква опасна авантура кога се знае дека ова пештера важи за нуркачи „Гранд Кањон“, односно нуркачки „Монт Еверест“.


Местата на кои се влегува во вода за да се стигне до неа се преполни со предупредувања за тоа колку е опасно нуркањето таму, но таткото и синот не ги спречило ништо за околу 11 часот претпладне храбро да влезат во пештерата.

Откако неколку часа не излегувале ниту се јавувале на телефон, свршеничката на Спајви, Холи Кинг, решила и самата да оди на местото. Кога на паркингот го видела нивниот автомобил повикала полиција.

Потрагата набрзо започнала, а истиот ден, но околу 11 часот навечер биле пронајдени нивните тела.

Оваа пештера во изминатите 20 години била кобна за многу нуркачи, а на еден специјализиран сајт за нуркање во описот за неа се вели:

„Само за најискусните и технички добро потковани нуркачи. Низ неа се спушта како низ оџак, а дури на десетина метри подолу се отвора пространа пештера. „Главната балска сала“, зад која се отвораат други ходници и тунели кои се спуштаат уште подлабоко“.

ГИС – Платформата за Карпош повторно достапна за граѓаните

 Во интерес на зголемување на транспарентноста и достапноста на јавни податоци, Општина Карпош, на својата веб страница повторно го воведе системот на ГИС (географски информационен систем).

-Оваа услуга не беше достапна повеќе години наназад, па затоа отсега граѓаните ќе можат брзо и ефикасно да пристапат до бараните информации. Имено, со само неколку клика на официјалната веб страница на Општината, корисниците ќе имаат увид во фактичката состојба со ДУП-овите и градежните парцели како и фактичката состојба, т.е катастарската ситуација и детален преглед со сателитска снимка од Карпош. Практично, на овој начин заинтересираните странки ќе можат да дојдат до бараната информација по електронски пат, без притоа физички да ги посетат просториите на општинската администрација, наведуваат од Општината.

Таканаречената „паметна електронска карта" ја изработи реномираната софтверска фирма GDI (со претставништво во Скопје). Платформата нуди просторни податоци кои се распоредуваат во неколку тематски нивоа во т.н слоеви во форма на дигитални карти. Подетално разгледано, тоа претставува низа од планови нацртани на проѕирна хартија – транспарент, која содржи одреден вид информација (на пример: патна мрежа, сателитска снимка, просторен план, детални урбанистички планови, катастарска подлога, итн.).

Секоја од просторните податоци на платформата е придружена со координати. Со помош на системот на овој начин, граѓаните имаат моментален увид на предвидената состојба (преклопувајќи ги детално, урбанистичките планови). Технологијата на Географскиот информационен систем може да се користи за научни истражувања, управување со ресурсите, управување со имоти, планирање на развојот, просторно планирање, картографија и планирање на инфраструктурата. ГИС – порталот на Општина Карпош може да се посети преку директниот линк.

Викендов нестабилно, со пороен дожд и грмежи

За време на викендот времето во повеќе делови од земјава ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. 

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, (некаде и над 10 литри за три часа), засилен ветер и појава на град.

Како што информира УХМР, локален пороен дожд и грмежи во попладневните часови ќе има и од понеделник.

Денеска ќе се задржи сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне се очекува изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во посеверните и планинските подрачја. Максималната температура ќе биде од 29 до 36 степени.

Утре температурата ќе се движи од минимални 13 степени во Берово до 33 во Гевгелија. Во недела, пак, максималната температура ќе биде 31 степен.

Втор заболен од Ковид-19 за неполни два дена во Делчево

 Уште еден заболен од Ковид-19 е регистриран вчера во Делчево. Од Здравствениот дом во Делчево информираа дека пациентот е згрижен во Штипската клиничка болница, каде се опоравува.

-Од вчера имаме нов случај на пациент, чиј тест е позитивен на коронавирус. Пациентот е во болница и бил во контакт со претходно заболената, која исто така е хоспитализирана. На двајцата им посакуваме поскоро оздравување. Се надеваме дека нема да има нови други случаи, но апелираме да не се крева паника и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, истакнаа од Здравствениот дом во Делчево.

Од таму додадоа дека се утврдуваат контактите на двата случаи и се чекаат резултати од тестирањата.

Ова е втор активен случај за неполни два дена во Делчево. Во околните општини, во Берово седум лица се позитивни на Ковид-19.

притисни ентер