Класично Порше 911 по неверојатна реставрација се продава на аукција за најмалку 875 000 долари (ВИДЕО)

По завршување на реставрацијата, класичното Порше 911 има поминато само 2.574 километри.

Порше 911 од серијата Малибу претрпе процес на реставрација и модификација во работилницата на Сингер. Завршено е во 2016 година како 71-та автомобил обновен во оваа компанија.

Финалето вклучува сликање на автомобилот со нијанса наречена ,,Минтарини”. Од надворешноста на Порше може да забележите и суптилна бела графика на страните. Во дизајнот на ентериер се користела кафеава кожа, со трокрак управувач и седишта на Рекаро.

Аукциската куќа Сотби има задача да го најде купувачот, со почетна цена од 875.000 американски долари.

Автомобилот се напојува со 4-литарски шест-цилиндричен мотор. Тоа е модификација на компанијата Ед Пинк Рејсинг, а тоа значи 390 КС. Поврзан е со шестстепен мануелен менувач и погон на задните тркала.96 км на час стигнува за 3,3 секунди и 160 км на час за 8,2 секунди. Сопирачките се Брембо, а суспензијата е Олинс. Porsche 911 "Malibu" Reimagined by Singer  помина помалку од 2.500 км од преработката.

притисни ентер