Ќерката на Брижит Макрон: Се сплетка со 25 години помлад ученик, и денес се срамам од тоа

Поќерката на Емануел Макрон за прв пат проговори за скандалозната афера на нејзината мајка со францускиот претседател.

Во интервју за Paris Match, ќерката на француската прва дама, Тифен Озиер, призна дека сè уште е повредена од „забранетата врска“ помеѓу тогаш омажената учителка и нејзиниот тогашен ученик тинејџер.

Озиер имала само 10 години кога дознала дека нејзината мајка, која работела како учителка, се гледа со 25 години помлад ученик. Брижит сè уште била мажена во тоа време, па нејзините три мали деца морале да трпат постојани шпекулации за „забранета врска“ во Амиен, северна Франција.

"Тогаш научив многу за човечката природа. Знам дека во овие моменти треба да се фокусираме на она што е важно и да одиме напред без разлика на критиките. А имаше сѐ, напади, озборувања, осуди... Тогаш немаше такви информации на социјалните мрежи, но живеевме во мал провинциски град, сѐ беше познато. И покрај ова, стоевме со кренати глави. Јас сум жена со отворен ум, сакам да одам напред и стекнав многу толеранција“, изјави Озиер, која денес има 40 години, пренесува Дејли Мејл.

Таа била особено вознемирена што нејзиниот посрамен татко Андре-Луј Озиер бил принуден да го напушти семејниот дом во 1994 година, иако тој се разведе од Брижит дури во 2006 година, дозволувајќи му на Макрон да се ожени со неа една година подоцна.

„Разделбата на семејството може да биде и тага и можност. Рекомпонирањето може да се покаже како збогатување. Имам сакан татко и очув“, рече Озиер, додавајќи дека таа секогаш зборувала за нејзиниот татко во сегашно време, иако тој починал во 2019 година на 68-годишна возраст.

Paris Match опишува како Тифен била дете кога избил скандалот. Младиот Емануел Макрон често ѕвонел на вратата на семејната куќа, па гласините станале сѐ погласни и, се разбира, тие имале влијание врз трите деца во тоа домаќинство. Нејзината сестра Лоренс тогаш имала 17 години и била соученичка на Емануел Макрон, бидејќи се на иста возраст.

Озиер рече дека гласините за „забранетата врска“ биле застрашувачки за сите деца, вклучувајќи го и нејзиниот брат Себастиен, кој во тоа време имал 19 години. Сите тие биел ученици во Ла Провиденс, римокатоличко средно училиште во Амиен, каде Брижит предавала драма. Таа исто така открила дека била страшно повредена од тврдењата на социјалните мрежи дека нејзината мајка Брижит е родена како машко.

„Бев загрижена за општеството во кое живееме кога слушнав приказна која кружи на социјалните мрежи дека мајка ми е всушност маж. Погледнете ја само довербата со која е кажано такво нешто и кредибилитетот даден на таквата изјава. Како да се спротивставиме на дезинформациите на социјалните мрежи?“ праша Озиер, по професија адвокатка, која живее во Кале со сопругот и двете деца.

Да потсетиме дека патиштата на Емануел и Брижит Макрон за прв пат се вкрстиле во средно училиште во северна Франција кога тој имал само 15 години. Во Lycee La Providence во Амиен запознал професорка која била 24 години постара од него. Професорката и нејзиниот ученик неколку месеци соработувале на претставата Уметноста на комедијата, на италијанскиот писател Едуардо Де Филипо, секој петок навечер.

Во тоа време, 39-годишната Брижит била во брак со банкарот Андре-Луј Озиер, со кого има три деца. Таа и Емануел ќе работеле на сценариото до доцна во ноќта, а дури кога претставата конечно била поставена пред нивните горди родители и семејството, се навестило дека ова е почеток на љубовна врска.

"Секој петок одев да разработувам драма со неа по неколку часа. Разговаравме за сѐ. Имав чувство дека отсекогаш се познаваме", открил подоцна францускиот претседател. Брижит, исто така, била шармирана од неговата „извонредна интелигенција“ и чувствувала дека е толку надарен што било како „да работи со Моцарт“, признала таа еднаш.

Првиот знак дека се случува повеќе отколку само да се прикаже претстава, го забележале другите ученици кога биле забележани во локалниот ресторан како го споделуваат она што го опишале како „нежен момент“. Наскоро нивната романса процвета и предизвика скандал. Родителите на Макрон потоа го испратиле во друго училиште во Париз, но неговата желба да биде со својата учителка никогаш не престанала.

Во интервју за списанието Paris Match, Брижит рече дека постојано си кажувала дека Макрон „ќе се заљуби во некој на негова возраст кога ќе биде во Париз“, но тоа на крајот не се случило. Таа додаде дека 10 години одложувала да се омажи за нејзиниот сегашен сопруг поради нејзините три деца, кои се приближно на иста возраст со нејзиниот помлад партнер.

Но, љубовта победила на крајот и Брижит конечно се омажи за Макрон во Ле Туке на 20 октомври 2007 година, една година по нејзиниот развод од Андре-Луј Озиер.

Макрон до Рама: Вашиот глас е драгоцен за нормализација на односите Косово-Србија

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска го поздрави, како што рече, посебниот и силен глас на Албанија во регионот и на меѓународната сцена.

На заедничката прес-конференцијата со албанскиот премиер Еди Рама, кој е во дводневна официјална посета на Франција, Макрон му порачал дека „во сите регионални прашања неопходна е нормализација на односите меѓу Србија и Косово, каде што вашиот глас е многу значаен“.

- Албанија е силен глас и во Советот за безбедност на Обединетите нации во последните две години. Бевте домаќини на регионален самит на кој го поканивте и украинскиот претседател Володомир Зеленски, што беше дополнително зајакнување на поддршката за Украина, истакна Макрон, јави Ора њуз.

Рама, од своја страна, високо ги оцени односите меѓу двете земји, додавајќи дека „Албанците ги ценат своите пријатели".

Тој му гарантирал на Макрон дека доколку Франција во одреден момент има проблем, „не треба да се двоуми туку да повика Албанец".

-Албанците беа скептични кон Франција пред неколку години, но сега знаат дека Албанија има уште еден пријател. Ние Албанците не сме богати, но имаме единствена способност: Ако еден ден бидете во момент на тешкотија, повикајте Албанец и тој ќе дојде, рекол тој.

Рама придружуван од сопругата Линда и повеќечлена владина делегација во Париз допатува вчера попладне.

Предвидено е двете земји да потпишат неколку договори и меморандуми за разбирање меѓу двете земји. /МИА

Германскиот Парламент усвои предлог-закон со кој луѓето полесно ќе го менуваат името и полот

Германските пратеници денеска изгласаа закон со кој на трансродовите, интерсексуалните и небинарните лица ќе им биде полесно да го сменат името и полот на нивните официјални документи.

„Законот за самоопределување“ е една од неколкуте социјални реформи што ги вети либералната коалициска влада на канцеларот Олаф Шолц и ќе стапи во сила на 1 ноември. Во Долниот дом на Парламентот „за“ нацрт-законот гласаа 374 пратеници, „против“ беа 251 и 11 „воздржани“.

Усвоената законска регулатива ќе им овозможи на возрасните да го менуваат своето име и пол на документите во писарницата без дополнителни формалности. Тие ќе треба да ја известат канцеларијата три месеци пред промената.

Законот, кој моментално е во сила, бара лицата кои сакаат да го променат регистрираниот пол, прво да добијат оценки од двајца експерти „доволно запознаени со конкретните прашања на транссексуалноста“, а потоа судска одлука. Тој закон беше донесен пред околу 40 години, а германскиот Врховен суд оттогаш укина некои од неговите одредби со кои се бараше луѓето да се разведат, стерилизираат и да се подложат на операција за промена на полот.

Новото законодавство се фокусира на правниот идентитет на физичките лица. Не вклучува никакви промени во германските прописи за операциите за промена на полот.

Новите правила ќе им овозможат на малолетниците на возраст од 14 и повеќе години да го променат своето име и законскиот пол со одобрение на нивните родители или старатели. Доколку не се согласат, тинејџерите ќе можат да побараат од семеен суд да ја дозволи промената.

Во случај на деца помлади од 14 години, нивните родители или старатели ќе треба да поднесат барања до надлежните служби во нивно име.

Откако ќе стапи во сила официјалната промена на името и полот, нема да бидат дозволени други промени една година. /МИА

Извештај: Во регионов, во Србија има најмногу, а во Македонија најмалку жени - војници

Од армиите на земјите од поранешна Југославија и Албанија, најголем број жени меѓу професионалните војници работат во Војската на Србија, и сочинуваат вкупно 18 отсто од активните сили, објави денеска порталот Балканска безбедносна мрежа.

Како што се наведува во извештајот насловен „Жените во безбедносниот систем 2024“, кој го подготви Balkan Defense Monitor, на второ место по бројот на жени професионални војници во регионот е Црна Гора со 16 отсто, додека на трето место е Хрватска со 14 проценти од жените во армијата. Во извештајот се нагласува дека Хрватска е единствената земја која не посочила дали тоа се однесува на бројот на професионални војници или на бројот на жените во вооружените сили воопшто, без разлика на чин или статус.

Во вооружените сили на Босна и Херцеговина (БиХ), жените сочинуваат 12 отсто од професионалните војници, додека во Албанија тој удел е 11 отсто. Армијата на Северна Македонија има најмалку жени професионални војници - близу шест проценти.

Иако воената служба во Србија е многу привлечна за жените, тие не се соодветно застапени во сите сегменти на армијата. Така, во Србија 12 отсто од офицерите се жени, додека нивниот број во подофицерскиот кор е само четири отсто.

Од друга страна, Албанија има најголем број жени подофицери и офицери во целиот регион. Жените во таа земја сочинуваат 21 отсто од офицерскиот кор и 13,5 отсто од подофицерскиот кор, а Албанија е единствената во регионот што го постигнала НАТО стандардот од 15 отсто жени во вкупниот број на вооружени сили.

Од 2018 година, највисокиот чин од сите жени во таа армија го има Манушаке Шеха, која како генерал-мајор е и првата жена заменик-началник на Генералштабот на Армијата на Албанија.

Вооружените сили на Босна и Херцеговина имаат осум отсто жени офицери и шест отсто жени подофицери, но позитивно поместување во насока на еманципација на понежниот пол е забележано минатата година кога првата жена пилот го заврши своето образование. Во прашање е поручник Драженка Паниќ, која образованието го завршила во Грција како најдобра во класата на странци и која ќе лета со хеликоптерот Газел.

Како што пренесува Бирн, Хрватска доставила збирни податоци според кои 14 отсто од вооружените сили се жени, без да прецизира колку во кој сегмент се. Но, познато е дека во последната генерација на дипломирани студенти на Воената академија, од 71 питомци, 22 биле жени. Од вкупниот број 417 студенти на Воената академија во Хрватска, 93 во моментов се жени.

Црна Гора има висок број на жени офицери - дури 17 проценти. Од друга страна, само шест отсто од подофицерите се жени во таа земја. Досега во Црна Гора ниту една жена не добила повисок чин од мајор, што не треба да чуди бидејќи се работи за армија со најмалку формациски места во регионот.

И Армијата на Северна Македонија има многу висок број на жени во офицерскиот кор - 20 проценти. Кај подофицерите има 13 проценти жени, а од вкупно 35 питомци примени на Воената академија, 14 од нив се девојки. Меѓутоа, како што се посочува во извештајот, проблемот во македонската војска е несоодветната етничка, а не родова застапеност во вооружените сили. Имено, некои критичари наведуваат дека бројот на Албанки во Армијата на Северна Македонија не ја отсликува целосно структурата на тоа општество, бидејќи само 1,6 отсто од инаку малиот број професионални војници се припаднички на албанската национална заедница.

Одредени етнички и верски проблеми постојат и во вооружените сили на Босна и Херцеговина, каде до неодамна на околу 270 Бошњачки им беше забрането да носат хиџаб кога се во униформа.

Откако професионалниот војник Емела Мујановиќ ги тужеше вооружените сили за дискриминација, министерот за одбрана Зукан Хелез предложи на жените-вернички во армијата да им се дозволи да носат шамии кои ќе бидат „од ист материјал и боја како униформата“.

Фото: АРМ

притисни ентер