Ќе се рефлектираат ли резултатите од вториот круг во Тетово и врз централната власт?

Станува ли изборната битка во Тетово клучен тест за стабилноста на владејачката коалиција? 

Во оваа општина, која се смета за клучна во албанскиот блок, битката во вториот круг ќе ја водат Теута Арифи од ДУИ и лидерот на БЕСА, Билал Касами, а и двете партии со оглед дека се владини коалициони партнери на СДСМ ја очекуваат поддршката од Заев.

Според аналитичарите, СДСМ е меѓу два огна – со поддршка на Арифи би ризикувал да го разгори незадоволството на Беса кое може да резултира и со излегување од Владата. Во вториот случај доколку го поддржи Касами би можел да се збогува со поддршката од „интегративците “ во битката за Град Скопје.

Очекувањата се Заев или да го амортизира притисокот со неутрална порака до гласачите, самите да одлучат за кого да го дадат својот глас или трите опции да седнат и да изнајдат компромисно решение, вели аналитичарот Алберт Муслиу.

Од БЕСА не кријат дека очекуваат СДСМ да им даде поддршка на Касами, а велат мотив плус за СДСМ е што доколку тој стане градоначник, партијата на Заев ќе има уште еден пратеник повеќе во Собранието..

-Вториот круг во Тетово не е веќе партиски пазар. Јасно е дека 2/3 од граѓаните се против актуелното раководство. Затоа спремни сме со сите тие што сакаат промени во Тетово да разговараме. Убедени сме дека гласовите се на граѓаните и тие ќе одлучат, а според пораката од првиот круг веќе е јасно дека Теута Арифи нема поддршка во Тетово, изјавија генералниот секретар на БЕСА; Аријанит Хоџа за Канал 5.

Засега, од СДСМ нема назнаки во кој правец би била нивната одлука. Од партијата упатуваат на ставот на лидерто Заев соопштен на денеот на изборите дека граѓаните сами треба да одлучат за кого ќе гласаат ако нема договор меѓу владините партнери.

Во првиот круг Арифи победи со нешто повеќе од 600 гласови, што ветува битка до последниот гласа во Тетово. СДСМ освои нешто над 2.300 гласа, ДПА над 3.800, а најмногу меѓу тие што отпаднаа имаше кандидатот на Алијанса и Алтернатива, 6.165.

Прогрозите се дека Тачи ќе ја поддржи ДУИ, па клучна останува одлуката на Села и Гаши. Но, засега нивните партии немаат единствен став.Од една страна од Алијансата најавуваат дека е можно да го поддржат Касами, но од Алтернатива се повоздржани.

Од ДУИ пак велат дека во Арифи имаат добар кандидат и очекуваат победа без ничија помош. Ќе остават граѓаните сами да одлучат.

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап

Фејсбук објава на премиерот Зоран заев по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој.

Оваа година го одбележуваме 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост со позитивни промени, како резултат на спроведувањето на најдобрите светски практики за поддршка и вклучување на лицата со попреченост во нивното секојдневие, во здравството, образованието и социјалната заштита. И не само денес, инклузијата на овие лица во општеството е процес на којшто сме посветени секој ден од годината. Тие се дел од нашето секојдневно живеење, наши пријатели и роднини.

Овие наши сограѓани најмногу од сè бараат еднаквост, самостојно живеење и функционирање во општеството и затоа врвен приоритет на Владата е инклузијата на лицата со попреченост во сите општествени текови. Тоа е особено важно кога станува збор за животот на овие лица во актуелниот миг на пандемијата со КОВИД-19 и за нивната транзиција без стрес во пост-ковид периодот.

Со цел унапредување и создавање квалитетно општество, во кое различностите се почитуваат и вреднуваат, Владата посветено работи на унапредување и олеснување на условите за живот на лицата со попреченост, без разлика на возраста на лицата:

- Ја намаливме границата за лична асистенција. Сега право на личен асистент имаат лицата со попреченост од 6 до 64 годишна возраст. На тој начин овозможуваме лицата со попреченост да ги извршуваат секојдневните активности и да бидат активно вклучени во секојдневието.

- Ја изработивме апликацијата Аудио-читач, која на слепите и на лицата со оштетен вид им овозможува пишаниот текст да го слушнат и разберат во аудио верзија на свој мајчин јазик.

-Отворени се 15 нови инклузивни детски градинки, кои им овозможуваат на децата со попреченост да се вклучат во предучилишното образование.

-За оние кои се грижат за своите најблиски, а кои се лица со попреченост државата ја надополнува втората половина од платата доколку работат со скратено работно време, а за оние над 64 години возраст обезбедуваме еден вид на пензија, со цел да имаат економска сигурност.

Во афирмирањето на автентичниот концепт „Едно општество за сите“, Владата и понатаму останува посветена да предничи и да ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите како што се: еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правна поддршка и пристап до правда, здравство, и правото на политичко учество во сите процеси од стратешка важност за нашата држава, објави Заев на Фејсбук.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

притисни ентер