Кинезите на Месечината откриле чуден гел , сега се знае што содржи (ФОТО)

Научниците идентификувале необична светлечка материја во форма на гел ,забележана од кинески ровер „Јуту-2“ на темната страна на месечината (која не е свртена кон нас) минатата година.

Според анализата на сликите и споредбата со примероците донесени од мисијата Аполо од Месечината на Земјата, станува збор за карпа. Поточно, стопена карпа која, веројатно по ударот од метеорит, се претворила во темно зелена, сјајна, стаклеста маса.

„Откриен е од Ровер Чанг-4 во кратерот во сливот на Јужниот пол Ајткен (СПА) темно зеленикава и блескава карпа што се формирала откако тело удрило во површината на Месечината“, напишаа планетарните научници во студијата.

„Оваа карпа е формирана со заварување, зацементирање и аглутинација на лунарниот реголит и карпата“, додаваат тие.

Јуту-2 прв пат ја фотографирал оваа блескава супстанција кон крајот на јули 2019 година. Кинеските научници ја опишаа како „супстанција слична на гел“, што е всушност необичен опис на нешто на Месечината, со оглед на тоа што пејзажот на нашиот сателит е многу суво и правливо место.

Последователните фотографии покажаа дека супстанцијата навистина сјае, но исто така и дека не мора да биде желатинозна по природа, но дека веројатно е стопена, пишува Science Alert.

Подеталната анализа на панорамските фотографии направени од роверот и видливиот и близок инфрацрвен спектрометар за слики (VNIS) ја поддржуваат оваа хипотеза.

Поточно, Шенг Гоу од Кинеската академија на науките и неговите колеги користеле слики од ВНИС за да се утврди хемискиот состав на сјајот, но и околниот реголит. Тие дознале дека реголитот претежно се состои од плагиоклаза (околу 45%), пироксен (7%) и оливин (6 проценти) - прилично стандардна мешавина на Месечината.

Им било малку потешко да се утврди составот на стаклестото тело, најверојатно заради слабата светлина, така што можеле да забележат само поголеми количини на плагиоклаза (околу 38 проценти). Научниците исто така утврдиле дека овој материјал е темно зелен по боја и е со големина од 52х16 сантиметри.

Составот и описот на супстанцијата потсетуваат на два примерока земени од Месечината за време на мисијата Аполо: лунарен примерок 15466 и лунарен примерок 70019. Планетарните научници заклучуваат дека оваа супстанца веројатно се формирала за време на влијанието на метеорит, за време на кое дел од реголитот се стопил, се измешал со нерасчистениот реголит и формирал карпа.

Овој процес не мора да се одвива во кратерот во кој била пронајдена карпата. Имено, реголитот е веројатно мешавина од материјал од два различни кратери, па можно е материјалот формиран во друг кратер, да биде исфрлен и паднал во кратерот во кој го пронашол Јуту-2.

Но, ова истражување има свои ограничувања. Прво, научниците не можеле да го анализираат вистинскиот примерок, со оглед дека е на Месечината. Второ, светлината била слаба, а Yutu-2 веќе се движел кон друго место, така што е малку веројатно дека ќе има втор сет на слики.

Студијата наречена Impact melt breccia and surrounding regolith measured by Chang'e-4 rover е објавена во Earth and Planetar Science Letters.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

Ученик испил литар водка и завршил во болница

14-годишно момче од Загреб завршило во болница откако за време на прославата на последниот ден на училиште испило литар водка, објавија хрватските медиуми.

Ученикот бил пренесен во болницата во многу сериозна состојба. Покрај него, уште пет други деца биле примени во болница поради алкохолна интоксикација, објави порталот Индекс.хр.

Според директорот на болницата во Клаишева, момчето веќе е подобро.

"Вкупно беа примени шест деца со интоксикација со етил алкохол. Сите се добро, четири се отпуштени. Последните двајца пациенти се отпуштени попладнево", изјави Горан Роиќ, директор на болницата за порталот ХРТ, додавајќи дека токсиколошките наоди на дрога кај малолетници биле негативни.

притисни ентер