Кина го постави своето знаме на Месечината (ВИДЕО)

Педесет години по САД, и Кина го поставија своето знаме на Месечината.

Кинеската национална вселенска агенција објави фотографии и видео на кои се гледа црвено знаме со пет sвездички поставено на површината на Месечината.

Знамето е снимено од камера на вселенската сонда Чанг 5 пред вчера да ја напушти Месечината и да се упати кон Земјата со примероци од карпи, пишува Би-Би-Си.

Првата земја што го постави своето знаме на Месечината во 1969 година беа САД. Подоцна, САД поставија уште пет свои знамиња за време на следните мисии до 1972 година.

Во 2012 година, НАСА објави дека сателитските снимки покажуваат дека петте американски знамиња сè уште стојат на Месечината, а експертите наведуваат дека тие најверојатно целосно исчезнале поради влијанието на сонцето.

Астронаутот Баз Олдрин изјави дека првото знаме е поставено премногу близу до лунарниот модул „Аполо“ и дека тој веројатно го разнел за време на полетувањето.

Медиумите објавија слика на кинеското знаме на Месечината за време на нивната прва мисија за слетување на нашиот сателит, Чанг 3. Ландерот и роверот Чанг 4 го снимиле кинеското знаме на темната страна на Месечината во 2019 година.

Меѓутоа, во двата случаи знамето било снимено од надворешната страна на леталото и не било вистинско знаме во традиционална смисла.

Мисијата Чанг 5 е третото успешно слетување на Кина на Месечината во последните седум години.

Вселенското летало „Чанг’е 5“ вчера се оддели од површината на Месечината и наскоро ќе се врати на Земјата, што е прв обид за повеќе од 40 години да се донесат примероци од природниот сателит на Земјата.

Модулот кој слетал на Месечината во вторникот се задржа до четвртокот во 23:10 часот по време во Пекинг (16:10 часот по средноевропско време).

Ако сондата се врати на Земјата без тешкотии, Кина ќе биде третата земја што собрала примероци, по Соединетите држави и поранешниот Советски сојуз.

Истакнувајќи дека мисијата е технички крајно тешка, кинеската јавна телевизија CCTV ја опиша Chang’e 5 како една од „најсложените и најчувствителните“ операции во рамките на државната вселенска програма.

Задачата на оваа вселенска мисија била да ја издупчи површината на длабочина од 2 метри во област што сè уште не е истражена, Океанската бура (Oceanus Procellarum на латински јазик), што е големо плато од лава.

Мисијата е нова фаза во кинеската вселенска програма, која постигнала огромен успех на почетокот на 2019 година со лансирање на истражувачки лунарен модул на темната страна на Месечината, што е прв ваков подвиг во светот.


По тригодишна врска, девојката на Дибала признава: Сакам и мажи и жени (ФОТО)

Пејачката и актерка Оријана Сабатини е во врска со sвездата на Јувентус, Пол Дибала, а на социјалните мрежи ја следат 5,5 милиони луѓе.

Дибала ја видел на концертот на Ариана Гранде во Буенос Аирес во 2017 година, каде што Сабатини била танчерка. Тој бил толку маѓепсан што веднаш и го побарал бројот и ја поканил на пијачка по што започнала романсата. Тие се во врска веќе три години.

Сега Сабатини го сврте вниманието кон себе велејќи дека таа сака и жени.

„Ако треба да си ставам етикета - да, мислам дека сум бисексуалка.

Италијанците и Аргентинците пишуваат веќе три години, навестувајќи дека Сабатини сака и мажи и жени, особено по синглот „Остани или бегај“ во чие видео таа се гушка и бакнува со манекенката Соледад Алонсо.

„Нема ништо подобро во животот од чувството за слобода“, одговорила таа тогаш на прашањето дали е личност која сака и мажи и жени.

Руски доктор: Имунитет се создава 45 дена по вакцинацијата

Имунолошкиот одговор на корона вирусот не се развива пред 32-45 дена по вакцинирањето, или максимум 52 дена после тоа, изјави денеска Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија.

„Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32-45 дена, додека максималното количество се развива по четири периоди на инкубација или 56 дена подоцна, кога сите можеме слободно да дишеме. Сепак, тоа не значи дека можеме да престанеме да носиме маски “, рече Горелов, пренесува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако поради некоја причина го пропуштат датумот на втората доза.

"Всушност, тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Значи, мислам дека времето може да се избере во овој период. Всушност, веќе сме свесни дека ова е класичен пример за 30 -45 дена временската рамка помеѓу вакцинациите да биде прифатлива “, рече експертот.

Русија на 18 јануари започна масовна вакцинација против корона вирусот.

Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини Спутник V или ЕпиВаКорона.

Пејачка тврди дека во својот дом чува череп на шестгодишно девојче (ВИДЕО)

Пејачката Азалија Бенкс тврди дека поседува череп на шестгодишно девојче што го чува во својот дом.

Азалија била гостинка во една австралиска радио станица каде зборувала за нејзината љубов кон коските и човечката анатомија.

За време на разговорот, таа им открила на водителите на шоуто, Кајл Сандилендс и Џеки О, дека е сопственик на черепот на шестгодишно девојче, што го купила преку Интернет.

„Ако ги проверите картичката и возачката дозвола, ако сте донатор на органи, не земаат само здраво срце или црн дроб, туку имаат право на секој дел од телото и некои од нив ги продаваат, на пример черепи, како овој “, рече пејачката, покажувајќи го черепот.

Шокирани од она што го виделе и слушнале, домаќините ја прашале зошто има череп на дете во нејзиниот дом.

"Ова е череп на шестгодишно девојче кое починало од траума на главата. Обожавам коски. Го почитувам задгробниот живот. Мислам дека коските се место каде човек ја задржува енергијата", рече Азалија.

Пејачката гостувала во емисијата за да ги демантира гласините кои кружат на Интернет дека ја изела својата мртва мачка.

Таа објасни дека мачката Луцифер се борела со проблеми со бубрезите многу години, по што починала од лоша исхрана.И откако ја закопала мачката, Азалија рекла дека решила да ја ископа и да го зачува черепот.

"Јас не јадам мачки. Не би јадела мачка која е мртва веќе три месеци", заклучила Азалија.

притисни ентер