Кевин Костнер: „Принцезата Дијана сакаше да се бакне со мене!?

„Принцезата Дијана сакаше да се бакнеме, Чарлс и семејството ме прогонуваа поради тоа“.

Актерот Кевин Костнер, кој неодамна се разведе и заврши во медиумите поради безобразните барања на неговата поранешна сопруга, гостуваше во емисијата на Хауард Стерн каде освен за пропаднатиот брак и можните нови љубови, зборуваше и за запознавањето со покојната Принцезата Дијана.

Холивудската ѕвезда, актерот Кевин Костер во едно интервју се присети на средбата со трагично загинатата британска принцеза а Дијана, која го вознемири британското кралско семејство.

Големиот заводник потсети на идејата да се сними продолжение на хит филмот „Телохранител“ во кој глумеше телохранител на славната музичка ѕвезда Витни Хјустон.

Во таа продукција требаше да игра принцезата Дијана, но во 1997 година во Париз се случи страшна несреќа во која таа го загуби животот.

Кевин на принцезата Дијана веднаш штом ја запознал во 1996 година и понудел улога во продолжението на Телохранител. Таа според неговите збворови го прифатила предизвикот затоа што сакала да проба нешто ново.

„Таа ми кажа дека нејзиниот живот е на пресвртница и ме праша дали ќе има сцена со бакнување. Ја прашав дали сака. Таа рече да, а јас реков: „Тогаш ќе го направиме тоа“. кралското семејство се сврте против мене“, рече тој, додавајќи дека по нејзината смрт, семејството негирало дека има таква потенцијална соработка.

Кевин Костнер воедно раскажал и за една случка со кога принцот Вилијам побарал да разговара со него пред неколку години во Лондон. „Тој ме погледна и ми рече: „И се допаѓаше на мајка ми.“ Принцот од Велс го воодушеви со својата топлина.

Прва анкета по обидот за убиство врз Трамп- води пред Бајден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е во водство пред Џо Бајден,актуелниот шеф на Белата куќа, покажуваат резултатите од најновото истражување на јавното мислење, во пресрет на претседателските избори закажани за првиот вторник во ноември

Како што пренесува Фокс њуз, ова е првото истражување на јавното мислење спроведено откако Трамп преживеа обид за атентат минатата сабота, кога беше полесно повреден (куршум му го повреди увото) и кога беше убиен напаѓачот Метју Томас Крукс (20).

Според анкетата на Ројтерс/Ипсос, Трамп има два процентни поени предност пред Бајден. За него би гласале 43 отсто од испитаниците, а за Бајден 41 отсто.

Она што загрижува е дека огромното мнозинство од испитаниците, кои исто така се регистрирани гласачи, се загрижени за „хаосот во Америка“. Дури 80 отсто од нив сметаат дека „земјата излегува од контрола“ по нападот врз Трамп.

Маргината на грешка во истражувањето е плус или минус до три проценти. Истражувањето е спроведено на вториот ден од Националната конвенција на Републиканците во Милвоки, каде Трамп го избра сенаторот од Охајо, Џеј-Ди Венс за свој кандидат.

Вулканот Етна исфрли лава- столбот од пепел достигна 6.000 метри во височина

Нова ерупција на лава започна вчера наутро од вулканот Етна, а столбот од пепел достигна висина од 6.000 метри и падна на исток, кон местата Ачи Кастело и Виагранде.

Според извештаите, новата ерупција била лансирана од кратерот Вораѓина, како и од работ на кратерот Бока Нова, од каде столбот пепел достигнал 3.000 метри, пренесува Анса.

Многу брзо активноста на вулканот се смирила.

Научниците од Националниот институт за геофизика и вулканологија и опсерваторијата Етна утврдиле дека изворите на потреси се ограничени на областа на кратерот на надморска височина од околу 3.000 метри. Засега не е издадено дополнително предупредување.

Претседателката Сиљановска Давкова се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска оствари работна средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група.

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска оствари работна средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, на која присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Кшиштоф Гжелчик, на Чешката Република, Јарослав Лудва, на Словачката Република, Хенрик Маркуш и заменик шеф на мисијата во Амбасадата на Унгарија, Кристина Тихањи.

Соговорниците разменија мислења за натамошно продлабочување на пријателските односи и меѓусебната соработка, за процесот на македонската интеграција во Европската Унија, како и за клучните политички и безбедносни предизвици со кои се соочуваат Унијата и европскиот континент.

Претседателката Сиљановска Давкова истакна дека земјите од Вишеградската група отсекогаш биле гласни поддржувачи на нашиот регион и промотори на политиката на проширување на Европската Унија и се заблагодари за нивната солидарност, помош и споделување на експертските искуства во евроинтегративниот процес.

Во таа насока, таа ја нагласи нагласи важноста од фер третман, соодветно и мериторно вреднување на досегашниот реформски напредок на земјава и исполнувањето на копенхагенските критериуми во процесот на евроинтеграциите.

Претседателката ја истакна подготвеноста на земјава за примена на добрите примери и практики развиени во Вишеградската група и се заблагодари за техничката помош во градење на капацитетите на граѓанското општество.

Соговорниците изразија уверување за натамошно унапредување на севкупните односи базирани на меѓусебно пријателство, разбирање и почит, соопштуваат од претседателскиот Кабинет.

притисни ентер