Келд Нојс стигна до второ злато

Холандскиот лизгач Келд Нојс го освои вториот златен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше на трката на 1.500 метри.

Претходно тој беше најбрз и на трката на илјада метри.

Холандскиот олимпиец победи со време од една минута, седум секунди и 95 стотинки.

Среброто го освои Ховард Лоренцен од Норвешка, а трет беше Ким Тае-јун од Јужна Кореја.

Нојс на овој начин ги обедини титулите светски и олимписки шампион во двете дисциплини./MИА

Русин се докажува пред полицијата: Сите мислат дека е тинејџер,а има 33 години(ВИДЕО)

Иако изгледа како тинејџер, Денис Вашурин, според неговиот извод, е роден во 1987 година, пренесува Одити Централ.

Денис стана една од најинтересните теми на руските социјални мрежи по интервјуто за популарниот канал на ЈуТјуб ,,Васја На Сене”. И тој самиот признава дека секогаш кога ќе им ја открие својата возраст на луѓето, секогаш остануваат во неверување.

Затоа претпочита да живее во мало село во рускиот регион Краснојарск, наместо да се пресели во град. Секој го познава таму, и тој може да помине време правејќи го она што го сака - лов, риболов - и да биде со својата девојка.

Во едно интервју, Денис откри дека неговите родители многу рано забележале дека тој не е како другите деца. Тој секогаш бил најмлад од неговите врсници, но тоа не му пречело на почетокот. Но, како што стареел, разликата меѓу него и другите деца на неговата возраст станувала се поочигледна, а во тинејџерските години се чинело како да престанал да старее. На фотографија од средно училиште, тој изгледа како дете меѓу своите врсници.

„Кога сфатив дека веќе нема физички да се менувам, на почетокот се чувствував малку непријатно“, рече Денис. „Размислував за тоа како ќе биде, како ќе се одвива мојот живот, дали ќе ми биде тешко.

Иако успева да води повеќе или помалку нормален живот, и покрај неговиот необичен изглед, Вашурин признава дека понекогаш мора да објасни и да ја докаже својата вистинска возраст. Тој се сеќава дека еднаш бил запрен од сообраќајна полиција и се сомневале дека ја фалсификувал возачката дозвола. Откако ги потврдил годините, сообраќајниот полицаец започна да се шегува за тоа колку изгледа млад.

#городуморя🌊

A post shared by Денис Вашурин (@denvashurin125) on

„Зошто морам ова некому да му го објаснувам? се прашува 33-годишникот.

Денис вели дека дури и оние што ги познава го прашуваат дали се чувствува толку млад колку што изгледа, но тој вели дека и покрај младешкиот изглед, неговото тело старее исто како и на другите луѓе на негова возраст.

Што се однесува до неговата личност, неговите пријатели и девојката го викаат дедо. „Досаден сум, тврдоглав сум, летаргичен сум, како мечка за време на хибернација“, објаснува Денис низ смеа.

Тој е во врска со својата девојка веќе четири години. За среќа, тие се познаваат подолго време, па тој не морал да и докаже колку години има.

Иако е свесен дека за многумина неговиот младешки изглед може да изгледа шокантно, тој бара да не му се суди само преку неговиот изглед.

„Не можете да го живеете мојот живот“, рече тој. "Не знаете како би живееле во моето тело, во мојата ситуација, каква личност би станале. Затоа, не судете".

Денис не открива дали некогаш посетил лекар за неговата состојба.

Клуни веќе не е британска претставничка, поради прекршување на договорот за Брегзит

Адвокатката Амал Клуни поднесе оставка од функцијата специјална претставничка на Велика Британија за слобода на медиумите, протестирајќи против намерата на Лондон да го прекрши меѓународното право со поништување на дел од договорот за Брегзит.

Британската влада минатата недела го претстави предлог-законот со кој, како што признава, ќе бидат прекршени нејзините меѓународни правни обврски и ќе се поништат делови од договорот за Брегзит што го потпиша пред да ја напушти ЕУ во јануари.

Премиерот Борис Џонсон рече дека законот е неопходен за спречување на „апсурдните“ закани од Брисел, но предизвика низа оставки и закана од пратениците за револт, што сепак беше олеснето по постигнувањето компромис.

„Жално е што Велика Британија зборува за кршење на меѓународниот договор што го потпиша премиерот пред помалку од една година“, напиша Клуни, кој е во брак со актерот Џорџ Клуни, во писмото до министерот за надворешни работи Доминик Рааб.

„Ова ќе ги охрабри автократските режими кои го кршат меѓународното право со разорни последици за целиот свет“, додаде таа.

Љупчо Николовски во „Само интервју“

Вечерва во „Само интервју“ гостуваше Љупчо Николовски

Со дел од пратениците на опозицијата како и до сега ќе разговараме за подршка на одредени закони, сметам дека кај неколкумина имаме целосно разбирање, а и граѓаните се изјаснија дека се за остварување на интеграциите во ЕУ, рече Николовски

Мојата улога е да ги координирам институциите задолжени за борба со корупцијата и криминал во извршната власт, а тоа е еден од столбовите за договор со коалицискиот партнер. Да има ред во самите институции значи да имаме подобра економија, рече Николовски.

Мора сериозно да ја наметнеме темата уште во првите 100 дена да има прочистување на судството и проверка на имотот на сите функционери, рече Николовски.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само интервју“ овде.

притисни ентер