Кардиолозите предупредуваат: Овие прехранбени навики двојно го зголемуваат ризикот од аритмија

Лекарите предупредуваат дека две навики во исхраната би можеле речиси двојно да го зголемат ризикот од атрејална фибрилација, пишува Express.

Атријалната фибрилација (AF) се јавува кога пумпањето на срцето одеднаш станува побрзо или неправилно и е еден од најчестите типови на аритмија.

Доколку се занемари или не се третира правилно, последиците можат да бидат катастрофални за срцето и мозокот. Мозочниот удар е една од најсмртоносните состојби поврзани со ПФ, но симптомите може да го нарушат квалитетот на животот дури и на краток рок. Со цел да се спречи развојот на состојбата, експертите сугерираат дека најдобро е да се избегнуваат два вида на исхрана.

Имено, истражувањето покажало дека навиките за прескокнување на појадокот и јадењето доцна навечер речиси двојно го зголемуваат ризикот од атријална фибрилација, што е неверојатно откритие, објаснуваат лекарите.

Исто така, истражувањето објавено во списанието Future Cardiology 2022, исто така, сугерира дека постојат неколку други начини на кои прескокнувањето на појадокот влијае на срцевиот ритам. Некои експерти веруваат дека нискиот шеќер во крвта, честа последица од прескокнувањето оброци, може да доведе до аритмија.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

притисни ентер