Кампување на четворица тинејџери во Велс се претвори во трагедија:Да знаев, немаше да го пуштам

Четири тела биле пронајдени во автомобил за време на потрагата по група пријатели тинејџери кои исчезнале заедно на кампување во Сноудонија, Северен Велс, потврди полицијата.

Учениците од шести клас, Џевон Херст, Харви Овен, Вилф Хендерсон и Хуго Морис од Шрусбери ја напуштиле областа Портмадог во Гвинед во неделата наутро, пренесува Дејли Мејл.

Полицијата во потрага по групата утрово пронашла сребрена форд фиеста покрај А4085 помеѓу Нантмор и Тан-Лан - околу осум километри од местото каде што последен пат биле видени пред два дена.

Момчињата од Шрусбери, Шропшир, требало да се вратат дома вчера наутро, но никој од нив не остварил контакт со пријателите и семејството - ниту бил активен на WhatsApp.

Полицијата во Северен Велс попладнево потврди дека автомобилот со кој патувале момчињата сега е пронајден. Околу четири часа подоцна полицијата потврдила дека од возилото, кое излетало од патот, биле извлечени четири тела.

Емир Овен, кој живеел во близина на местото на несреќата, рече дека утрото имало страшно невреме кога момчињата исчезнале. Тој за Би-Би-Си изјави дека полицијата почнала да ја чешла областа во 5 часот наутро и ги затвориле патиштата. Во кордонот околу 13 часот влегле возила на Брза помош, по што следела и полициската екипа за вештачење.

Портпаролот на полицијата изјави дека автомобилот е лоциран „според информации од граѓанин“.

Полицијата и другите служби за итна помош се моментално на терен и разговараат со семејствата на тинејџерите.

Локалната советничка Џун Џонс изјави за Sky News:

„Се надевав дека отишле на кампување и дека немаат мобилен сигнал. Навистина се надевав дека тоа е причината зошто тие немаат контакт - нема мобилен сигнал во оваа област и можеби затоа.

Таа рече дека „целата област е во целосен шок“ и дека „чуствата на сите се со семејствата во овој момент“.

„Беше екстремно влажно, а реките беа екстремно високи во последните неколку дена. Очигледно е ноември, времето е лошо. Лошо време е за патување, особено со некој што не ги знае патиштата многу добро“, рече таа. .

Колеџот Шрусбери потврди дека сите четири момчиња биле нивни ученици.

Се испоставило дека четворицата не биле искусни кампери и со себе имале само шатор и вреќи за спиење.

Лиза Корфилд, чија ќерка Меди е девојка на 17-годишниот Вилф, изјави за MailOnline:

„Тие не се искусни кампери. Никогаш претходно не биле таму. Само ќе преноќеле, па земале шатор и вреќи за спиење, само основни работи“.

Кристал Овен, мајка на Харви, 17-годишен ученик на колеџот Шрусбери, изјави за Би-Би-Си дека се упатила кон Северен Велс за да биде поблиску до операцијата за пребарување.

Таа рече дека не знаела дека нејзиниот син оди на кампување и мислела дека ќе преноќи во куќата на дедото на неговиот пријател.

„Да знаев каде оди, немаше да му дозволам поради зимските временски услови.

Пред да се потврди трагедијата, мајката на Харви одговорила на објавата на полицијата во Северен Велс на Фејсбук и напишала: „Ме преплави грижа, едно од овие момчиња е мојот син Харви, ве молам споделете и означете некој во Велс или стапете во контакт со кој било за информации што можеби ги имате“.

Областа каде што исчезнаа момчињата е оддалечена и планинска, со тесни кривулести патишта со една лента до Националниот парк Сноудонија.

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

 „Спасете ги децата“ и другите меѓународни невладини организации денеска предупредија на „апокалиптичната“ ситуација во Појасот Газа по 60-дневната израелска опсада.

Невладините организации наведуваат дека сега оние кои го преживеале бомбардирањето се во непосредна опасност да умрат од глад или болест.

-Децата и семејствата талкаат по улиците на она што не е израмнето, без храна, немаат каде да одат и ништо да преживеат, рече на брифинг со новинарите Александра Саие од организацијата „Спасете ги децата“.

Шајна Лоу од Норвешкиот совет за бегалци рече дека нема безбедно место во Газа, дека повеќе од половина од становите се оштетени или уништени, а 1,9 милиони жители од вкупно 2,4 милиони се раселени поради војната.

Стотици илјади цивили избегаа од разурнатиот север на малата енклава за да се засолнат на југ. Меѓутоа, таму се интензивираат и израелските воени операции.

Башра Калиди од Оксфам ја опиша ситуацијата во Газа како апокалиптична и ги осуди ограничувањата на Израел за хуманитарните конвои кои пристигнуваат преку граничниот премин Рафа од Египет.

Светската програма за храна на крајот на ноември предупреди дека ризикот од глад за жителите на Газа, особено децата и жените, е многу висок.

Во исто време, првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, на платформата „Х“ ги спомна болестите кои ја зафаќаат територијата, поради „пренаселеноста, недостатокот на вода, санитарни услови и основна хигиена“.

Повеќе од 100 илјади жители страдаат од акутни респираторни проблеми, 75 илјади од дијареа, други од шуга.../МИА

Израел и САД ги отфрлаат повиците за итен прекин на огнот во Газа

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си.

Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот. Тој пред Советот за безбедност на ОН рече дека „прекинот на огнот само ја зајакнува контролата на Хамас врз Газа“ и испраќа порака дека „на Хамас му е простено за неговите намерни злосторства“.

Тој исто така рече дека „угнетувањето на населението во Газа од страна на Хамас“ добило „зелено светло на меѓународната заедница“. Ердан додаде дека „без воен притисок врз Хамас, ниту една дипломатија не може да гарантира ослободување на заложниците“.

Американскиот претставник Роберт Вуд на седницата рече дека САД не поддржуваат итен прекин на огнот.

-Иако САД силно поддржуваат траен мир, во кој и Израелците и Палестинците можат да живеат во мир и безбедност, ние не ги поддржуваме повиците за итен прекин на огнот. Тоа само ќе го посее семето на следната војна бидејќи Хамас не сака траен мир, рече Вуд пред Советот за безбедност на ОН.

САД се една од постојаните членки што имаат право на вето на резолуцијата. Советот за безбедност на ОН подоцна денеска ќе гласа за резолуцијата претставена од Обединетите Арапски Емирати, која повикува на „итен хуманитарен прекин на огнот во Газа“. /МИА

Нетанјаху: Палестинската управа не е решението за Газа

„Нема да има Хамас, ние ќе го елиминираме. “

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и организацијата, пренесе Бета.

-Нема да има Хамас, ние ќе го елиминираме. Фактот дека тоа е предлог на палестинската управа само ја зајакнува мојата политика: палестинската управа не е решението, рече Нетанјаху, пренесоа израелските медиуми.

Како што пренесе Агенцијата, Рамала соработува со администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден за планот за управување со Појасот Газа по завршувањето на војната, иако премиерот Штаје изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во тој процес.

Американски официјални претставници неодамна се сретнале со палестинскиот премиер за да разговараат за планот за повоена Газа.

-Нема да одиме таму според израелскиот воен план. Нашиот народ е таму. Треба да составиме механизам, нешто на што работиме со меѓународната заедница, рече палестинскиот премиер.

Нетанјаху во неколку наврати ја отфрли идејата палестинската управа да ја води Газа по војната, обвинувајќи ја дека го поддржува тероризмот преку образование, им плаќа на терористите и не ги осудува нападите на Хамас на 7 октомври врз јужен Израел што ја започна војната. /МИА

притисни ентер