Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

 Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, нагласи дека кога банките доживуваат финансиски загуби, „тоа е и треба да биде причина за загриженост“. 

Беше петок наутро, а бран на јавна паника почна да се шири околу една од водечките финансиски институции во технолошката индустрија. Американската министерка за финансии, Џенет Јелен, нагласи дека кога банките доживуваат финансиски загуби, „тоа е и треба да биде причина за загриженост“. Следните 72 часа беа клучни, а САД успеаја да се справат со целосен банкарски колапс.

Нејзините коментари сигнализираа почеток на тепачка зад сцената во Белата куќа. Почнаа да се појавуваат нови стравови во врска со потенцијалниот колапс на банката во Силиконската долина, што се заканува со уништување не само за Калифорнија, туку и за целата американска економија.

Сесилија Роуз, една од економските советници на американскиот претседател Џо Бајден, го предупреди претседателот на еден вид опасност невидена од финансиската криза пред 15 години: пропаѓање на банка од Силиконската долина може да предизвика криза во банкарскиот систем на земјата.

Неуспех на банката

Милијарди долари - во платите на работниците и билансите на технолошките компании - беа речиси изгубени, а американската Влада се соочи со страв од економски пад што повторно ги разбуди кошмарите на Големата рецесија од 2008 година.

На крајот, администрацијата на Бајден одлучи да интервенира, сакајќи да го зачува депозитот во банката во Силиконската долина, истовремено чувајќи ги финансиите на другите фирми на работ од колапс. Нивните напори го покажаа степенот до кој претседателот е подготвен да ризикува да биде обвинет за спасување на финансискиот сектор - обвинение што Белата куќа жестоко го негира - во обид да го одржи системот стабилен и да спречи влошување на кризата.

Владините претставници добро се сеќаваа на последиците од финансиската криза во 2008 година и на политичките реакции што следеа откако владата ги користеше средствата од даночните обврзници за она што нашироко се сметаше за неправедна помош. Во текот на викендот, тие почнаа да забележуваат дека банките надвор од Калифорнија покажуваат знаци на нестабилност.

Администрацијата на Бајден се соочи со дополнителен притисок од директорите на Силиконската долина, но успеа да ги смири пазарите и да спречи паника што можеше да предизвика безброј Американци да повлечат пари од своите банки, што можеше да создаде штетна нестабилност во финансискиот систем.

Грижата почнува во Калифорнија

Се започна со јавната објава на 8 март дека фирмата продала хартии од вредност во вредност од 21 милијарда долари и дека ќе продаде уште 1,25 милијарди долари од сопствените акции за да одржи позитивен биланс на состојба. Оваа вест беше изненадување за многу инвеститори и клиенти на СВП (SVB).

Наскоро се појави загриженост дали банката ќе го преживее викендот. Околу девет часот наутро во четвртокот, Union Square Ventures (USV) ги предупреди своите компании за ситуацијата. USV е една од највлијателните фирми за ризичен капитал, а претходно беше инвеститор во Твитер, Етси и Дуолинго.

Само во четвртокот речиси 42 милијарди долари исчезнаа од сметката на СВП, а Волстрит во петокот го прекина тргувањето со акциите на оваа банка, бидејќи цената на акциите драстично падна.

Во следните часови, степенот на проблемот стана јасен: банката од Силиконската долина држеше невообичаено висок процент од своите средства во државни обврзници. Кога Федералните резерви ги зголемија каматните стапки, вредноста на постојните обврзници падна, па банката не можеше лесно да ги продаде тие обврзници за да ги врати депозитите на клиентите бидејќи настана паника, а многумина ја преплавија банката за да ги повлечат своите средства.

Многу од клиентите на банката беа инвеститори, компании и други големи институции. До крајот на декември банката имаше повеќе од 170 милијарди долари депозити, но 90 отсто од нив надминаа 250.000 долари, сума до која сојузната влада ја осигурува во случај на колапс.

До саботата, Јелен, претседателот на Федералните резерви, Џером Пауел, и претседателот на Федералната корпорација за осигурување на депозити, Мартин Грунберг, се состанаа за да обезбедат заштита на банкарските депоненти - без трошоци за даночните обврзници - на начин што ќе ги обезбеди платните списоци на компаниите кои воделе бизнис во СВБ можат да работат нормално до понеделник. Во спротивно, стравуваа дека каскадните ефекти ќе остават многу Американци без работа.

Пратениците од Калифорнија почнаа сопствена кампања за притисок со повици на Зум и други контакти со претставници на администрацијата на Бајден. Тие веднаш почнаа да ги слушаат гласачите, сопствениците на бизниси и политички донатори, плашејќи се од економските последици од колапсот на банката.

Првично, демократите изразија широко верување дека владата првенствено треба да се обиде да ја обезбеди продажбата на банката во Силиконската долина, но како што опасноста од колапс на банката стана поочигледна, пратениците сакаа да ја убедат администрацијата да ги преземе сите неопходни мерки за да спречи криза..

Уште една банка на патот кон пропаѓање

На Белата куќа и требаше план кој дополнително нема да ги алармира финансиските пазари. Колапсот на СВП беше јавен, но малкумина надвор од владата знаеја дека Signature Bank, со имот над 100 милијарди американски долари, исто така се движи кон пропаѓање. Официјалните лица стравуваа дека колапсот на Signature може да има далекусежни последици и тие сакаа да се уверат дека веста ќе излезе во исто време со планот за спас на администрацијата.

Информациите беа пренесени до Министерството за финансии, при што Јелен служи како клучна личност меѓу централната банка и политичкото раководство во Белата куќа.

Бајден нагласи дека планот е фокусиран на заштита на работниците и малите бизниси.

Во неделата попладне, откако Бајден го потпиша планот, членовите на одборот на FDIC и Федералните резерви едногласно гласаа дека неуспесите на СВП и Signature претставуваат системски ризик за целиот финансиски систем. Банката на федерални резерви најави и нов механизам за обезбедување поволни заеми на загрозените банки.

До вторник попладне, се чинеше дека невремето стивна, а цените на акциите во банкарскиот сектор се стабилизираа. Се очекува ФЕД да продолжи да ги зголемува каматните стапки оваа година во својата кампања за ограничување на инфлацијата, што може да ги изложи и другите банки на истите предизвици.

Економистот од Универзитетот Корнел, Боб Хокет, смета дека „интервенцијата за време на викендот ја олесни непосредната криза, но континуираното зголемување на каматните стапки едноставно ќе предизвика повеќе проблеми за индустриите - а со тоа и нивните банки - во неделите и месеците што следуваат“.

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска (21 март) ќе се одржи целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов.

Одбележувањето на јубилејот е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО, а почетокот на настанот е закажан за 9:35 часот и ќе може да се следи на следниов линк.

Во рамките на програмата, со која се прославува и Светскиот ден на поезијата – 21 Март, ќе биде соопштен лауреатот на „Златниот венец“ на годинашното, 62. издание на „Струшките вечери на поезијата“, како и добитникот на наградата „Мостови на Струга“, која се доделува во соработка со УНЕСКО.

Настанот е дел од Националната програма „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

Блинкен остро го искритикува Си Џинпин поради „дипломатско прикритие“ на Путин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен укажа дека кинескиот претседател Си Џинпин му прави „дипломатско прикритие“ на рускиот лидер Владимир Путин, во време кога Кремљ води војна во Украина. 

За време на брифингот во Стејт департментот синоќа Блинкен укажа дека САД очекуваат во текот на неговата тридневната посета на Москва Си Џинпин да ги повтори повиците на Кина за прекин на огнот меѓу Русија и Украина.

-Фундаментален елемент за секој план за окончување на војната во Украина и создавање праведен и долгорочен мир е потврдата на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина соодветно Декларацијата на Обединатите нации, изјави тој.

Додаде дека ако Кина навистина се залага да подржи прекин на огнот, треба да ја повика Украина и нејзиниот лидер Володомир Зеленски на мировни преговори, но додаде дека Русија нема искрени намери за мировен договор.

-Патувањето на претседаелот Си во Русија кратко по објавениот налог за апсење на претседателот Путин од страна на Меѓународниот кривичен суд укажува дека Кина не чувствува одговорност да го повика Кремљ на одговорност за злосторствата извршени во Украина, па дури и да ги осуди, а уште повеќе обезбедува дипломатско прикритие за Русија да продолжи да ги врши истите тие злосторства, изјави првиот дипломат на САД.

Меѓународниот кривичен суд во петокот објави налог за апсење на Путин и уште еден руски службеник по обвиненија за воени злострства, извршени за време на инвазијата на својот помал сосед која трае повеќе од една година.

Претседателот на САД Џо Бајден го коментираше налогот како „оправдан“, изјавувајќи дека Путин „определено извршил воени злосторства“.

САД и многу други западни земји стравуваат дека Кина може да започне со вооружување и помош на Русија во нејзната војна против Украина.

Облачно со повремени врнежи од дожд, попладне пообилни

Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7, а максималната ќе достигне од 12 до 18 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни попладне и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне до 15 степени.

Во следните денови времето ќе биде претежно стабилно и релативно топло.

притисни ентер