Како би изгледале вонземјаните на Венера, се појавија и првите анимации(ВИДЕО)

Идејата дека на Венера има живот не е нова. Соседната планета долго време се сметаше за сестра близначка на Земјата, а во некои антички митологии се сметала за населена.

Венера е слична по големина, има слична гравитација, сличен состав, карпеста е и орбитира во зона што може да биде погодна за живеење. Шведскиот хемичар и лауреат на Нобеловата награда Сванте Арениус ја постави идејата на почетокот на минатиот век дека може да има живот на Венера сличен на животот на Земјата во ерата на диносаурусите со топла клима и бујна вегетација.

Но, првите сериозни истражувања на вселенските летала, како што се американскиот Маринер и руската Венера во 60-тите години на минатиот век, ја превртеа оваа идилична слика на рајска градина. Се покажа дека просечната температура на Венера е околу 460 ° C, што е доволно за топење на олово, дека притисокот на нејзината атмосфера е околу 90 пати поголем отколку на површината на Земјата и дека нејзината атмосфера се состои главно од облаци на јаглерод диоксид и сулфурна киселина во кои повеќето копнени организми не можат да преживеат. Исто така, откриено е дека ветровите таму се многу побрзи отколку на Земјата.

Научниците веруваат дека Венера можеби имала живот во далечното минато. Со текот на времето, стакленичките гасови се акумулирале во нејзината атмосфера, станувало многу жешко и како што се загревала, нејзината хемија се менувала. Затоа, евентуалниот живот на Венера најверојатно би бил некаков остаток од поранешниот живот што се вселил високо во атмосферата и преживеал таму.

Искуствата на Земјата покажале дека екстремофилите, микробите прилагодени на животот во екстремни услови, можат да преживеат во крајно непријателско опкружување, во киселите води на гејзерите и вулканите.

Според досегашните сознанија, фосфинот се формира на карпести планети како што се Земјата и Венера исклучиво во живи организми или во фабрики и лаборатории направени од човекот. Бидејќи е многу отровен, се користел како хемиско оружје во Првата светска војна. Денес сè уште се користи како средство за запрашување во земјоделството.

На Земјата, главно, се создава од анаеробни бактерии, односно од оние кои можат да живеат без кислород. Тие можат да се најдат во почвата, во мочуриштата и во цревата на животните.

Во случајот на новото откритие,објавено пред неколку дена, особено е невообичаено што пронајдените нивоа на фосфин се многу поголеми отколку во атмосферата на Земјата. Но, најчудната работа е што фосфинот постои во оксидативната атмосфера на Венера, каде што треба да се оксидира во фосфорна киселина.

Трамп во Врховниот суд ќе номинира жена:Повеќе ги сакам отколку мажите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека следната недела ќе номинира жена за наследник на покојната Рут Бадер Гинсбург во Врховниот суд на САД.

"Ќе го објавам номинираниот следната недела. Ќе биде жена", рече Трамп вчера на предизборен митинг во Фајетвил, Северна Каролина.

„Мислам дека треба да биде жена, затоа што јас многу повеќе ги сакам жените отколку мажите“, додаде Трамп.

Додека Трамп го зборуваше ова, приврзаниците скандираа: „Пополнете го тоа место“.

Тој претходно наведе две жени како можни избори за Врховниот суд на САД - Ејми Кони Барет од Чикаго и Барбара Лагоа од Атланта.

Некои сенатори вчера рекоа дека номинацијата за изборите во Врховниот суд по смртта на Гинсбург сепак треба да се оидложи до новите избори за американски претседател на 3 ноември и дека одлуката треба да ја донесе претседателот кој тогаш ќе биде избран.

САД прогласија повторно воведување санкции кон Иран,без поддршка од сојузниците

САД еднострано преку ноќ објавија дека санкциите на ООН за Иран се повторно во сила и најавија дека ќе ги казнат сите оние кои ги прекршиле, изложувајќи се на опасност од уште поголема меѓународна изолација, но и поттикнување на тензиите во светот.

„Денес, САД го поздравуваат враќањето на скоро сите санкции на ООН во Исламската Република Иран кои претходно беа укинати“, рече државниот секретар Мајк Помпео во вчерашната изјава.

Според него, овие казнени мерки, предвидени со Резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ООН, „повторно се на сила“ од недела во 2 часот по средноевропско време.

Особено владата на Доналд Трамп јасно се заканува со воведување на таканаречени придружни санкции за казнување на земја или субјект што ги крши санкциите на ООН, дури и ако е меѓу ретките во светот што сметаат дека се на сила. Тоа е многу опасна алатка: на прекршителите идентификувани од Вашингтон ќе им биде забранет пристап до американскиот пазар и финансискиот систем.

„Ако земјите-членки на ООН не ги исполнат своите обврски во спроведувањето на овие санкции, САД се подготвени да користат свои алатки за казнување на прекршителите“, предупреди Мајк Помпео. Тој најави дека „овие денови“ ќе објави „мерки“ на САД против „оние што ги кршат санкциите на ООН“.

Шест недели пред претседателските избори на кои сака да добие втор мандат, претседателот Трамп може да ги објави мерките во својот говор пред Генералното собрание на ООН во вторник.

Но, Вашингтон е сам против сите: другите суперсили, Русија, Кина и европските сојузници не ги поддржуваат.

„Секоја одлука или мерка донесена за повторно воведување на санкции “нема да има правно дејство“, објавија Франција, Велика Британија и Германија во заедничкото писмо до Советот за безбедност во петокот, чија копија беше примена од Франс Прес.

Самите Американци се „свесни дека ова е лажна изјава“ и „пропаганден трик“, изјави иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф.

Тој рече дека американскиот потег нема правна основа затоа што САД се повлекоа од договорот за ограничување на иранскиот нуклеарен договор потпишан во 2015 година во 2018 година и повеќе не можат да се повикуваат на Резолуцијата 2231 на ООН, со која Советот го поддржуваше тој договор и пропишуваше санкции во случај на повреда.

Ова мислење го делат 13 од 15-те членки на Советот за безбедност на ООН.

„Ништо нема да се случи“, предвидува дипломатот на ООН. „Тоа е исто како да го стиснете чкрапалото и куршумот да не излезе од цевката“.

Друг дипломат жали за „едностраната“ одлука: „Русија и Кина гледаат со задоволство, како се поделени Европејците и Американците“.

Но, ако САД ја сфатат својата закана од придружни санкции, ескалацијата може да продолжи.

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, вчера пред Советот за безбедност на ООН изјави дека не може да преземе никакви активности врз основа на најавата на САД, бидејќи „се чини дека постои двосмисленост“

„Не е на генералниот секретар да се однесува како да нема такви нејаснотии“, напиша тој во писмото до Советот за безбедност. Објектот на ООН обезбедува административна и техничка поддршка на Советот за безбедност при спроведување на режимот на санкции.

Гутереш напиша дека нема да пружи таква поддршка се додека не се расчисти статусот на санкциите против Иран.

Песната „Сакам да кажам" од Нокаут победничка на 35-то издание на „Макфест"

Победничка песна на 35-то издание на „Макфест" е „Сакам да кажам"  од групата Нокаут, втората награда е за „Ден по ден" изведена од Ѓоко Таневски и трета награда за „Ако те изгубам" во изведба на Омар Џаферовски.

Никола Перевски-Пере од Нокаут за МИА вели дека ова е награда по 24 години работа, а слатка трема немал да почуствувано никогаш.

-По 24 години конечно нешто да освоиме, публиката тоа го примети дека има некаков квалитет, што сме го направиле. Се разбира тука е жирото кое гласаше за нас и веројатно жирото, тоа го почуствувало. Најважно е за мене да почуствува песната, да се пренесе енергијата, кај публиката, еве и кај жирото и сметам дека е заслужено, вели Пере од Нокаут.

Тој во разговорот за МИА открива дека песната е направена пред три години, а инспирацијата доаѓа од љубовта. Прашан како го доживува „Макфест" по 35 години, одговорот му е „Како никогаш досега, затоа што „Макфест" досега се правеше на затворено, а сега за првпат е кога „Макфест" се организира под отворено небо и навистина чувството е прекрасно и мислам дека треба да продолжи во ваков некаков континуитет, рече Перевски-Пере од Нокаут.

Досега на „Макфест" имал две композиции едната е „Танго" во 2014 и победничката е втора песна со која настапи на 35-то издание.

Публиката синоќа не гласаше, изборот на наградите го направи стручното жири, составено од познати македонски музички имиња, актери, од модата. Што се однесува за почитувањето на здравствените протоколи фестивалот беше беспрекорно организиран. Волонтерите на ОО Црвен Крст постојано беа меѓу публиката, кои предупредуваа на држење дистанца и задолжително носење на заштитни маски./MИА

притисни ентер