Кајри Ирвинг во новиот договор бара привилегии какви што нема никој

Една од причините за хаосот летово во Бруклин Нетс може да бидат неразумните барања на Кајри Ирвинг во преговорите за нов договор.

Нетси на крајот не му го дадоа долгорочниот договор што го бараше, па тој ја активира опцијата за продолжување на една година од стариот договор и следната година ќе биде слободен играч.

Рик Бучер, новинар на Fox Sports, во неговиот подкаст On The Ball зборуваше за ситуацијата со Кевин Дурант и решеноста на сопственикот Џо Цаи да не го прифати неговиот ултиматум да го отпушти тренерот Стив Неш и генералниот менаџер Шон Маркс, па продолжи со преговорите со Ирвинг.

"Џо Цаи веќе покажа дека е тежок преговарач бидејќи максимално продолжување на Кајри не доаѓаше предвид. Тоа можеби го прави и Кајри. Ми кажаа дека сака гаранција во новиот договор дека нема да игра повеќе од 60 (од 82) натпревари по сезона и дека нема да мора да игра два дена по ред бидејќи смета дека тоа е нехумано“, рече Бухер.

Ирвинг минатата сезона одиграл само 29 натпревари бидејќи не бил вакциниран против Ковид, а во претходните две сезони одиграл вкупно 74 пати поради повреди и чести отсуства од лични причини.

Се верува дека една од причините поради која Дурент побарал да си замине е тоа што клубот не му дал нов договор на неговиот голем пријател Ирвинг, поради што дојде во Нетс. Тие се подготвени да го разменат само ако добијат повеќе од Јута во замена за Руди Гоберт, што е цена која никој не сака да ја плати.

Додека некој не омекне, Дурент мора да остане во Нетси бидејќи има уште четири години од договорот, но се очекува, доколку суперѕвездата во меѓувреме не се предомисли, Нетси да го сместат по стартот на сезоната кога се менува односот на силите и ставовите на другите клубови.

ВМРО-ДПМНЕ: Талат е недостоен за функцијата премиер

Што ќе каже стопанот Ахмети, тоа го прифаќа слугата Ковачевски - Талат е недостоен за функцијата премиер.

Димитар Ковачевски и СДС се малцински партнери во владата на ДУИ и Али Ахмети.

Ковачевски со поддршката за Талат Џафери да биде премиер го потврди она кое што ВМРО-ДПМНЕ го зборуваше изминатите години, а тоа е дека тој е спремен да прифати се што им нуди ДУИ и Ахмети, само за да продолжат матните бизнис зделки и криминал.

Талат Џафери е недостоен за функцијата технички премиер на владата.

Од Талат Џафери не може да се очекува спроведување на фер и демократски избори, бидејќи од функција на претседател на Собранието, ги прекршуваше Деловникот и процедурите, заклучуваше врата од пленарна седница за да не се пријават други пратеници за збор и со тоа ја прекрши демократијата.

Џафери не може да биде премиер бидејќи во 2001 година дезертирал од Армијата на Македонија.

Џафери не може да биде премиер бидејќи го блокираше законот за македонските бранители.

Талат Џафери е недостоен за функцијата бидејќи цела македонска јавност слушна како им се обраќа на собраниските службеници, со пцовки, навреди и закани.

Во некоја нормална земја, до сега Џафери ќе беше испратен во политичка пензија, а не да биде назначен за технички премиер на Македонија.

Само дезертерот Ковачевски може да прифати друг дезертер како Талат да управува со владата.

Со Ковачевски, СДС стана непрепознатлива партија, и освен што и отпаѓа рејтингот, туку е и целосно деградирана во владата.

Ковачевски е само обична марионета и слуга во владата, а Ахмети е стопан, се што тој кажува, Ковачевски само прифаќа.

Ахмети не работи за доброто на народот, туку лично за себе и фамилијата.

СДС и ДУИ ја носат Македонија во пропаст.

Затоа на изборите народот ќе ги казни и ќе ги испрати во длабока опозиција.

За Македонија да оди напред, потребно е СДС и ДУИ да си заминат час поскоро.ж

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Жирона за првпат во историјата ја победи Барселона и се врати на лидерското место во Ла Лига

Во натпревар од 16. коло на шпанскиот фудбалски шампионат Жирона синоќа како гостин ја победи Барселона со 4:2.

Жирона е без пораз во Ла Лига последните осум натпревари. Единствениот пораз во првенството го претрпе на 30 септември на средба со Реал Мадрид (0:3).

По овој натпревар, Жирона со 41 бод се искачи на првото место во поредокот, пред Реал со 39 бода. Барселона со 34 бода е на четвртото место.

Барселона за прв пат во својата историја загуби од Жирона. Пред сезоната 2016/17, тимот на Жирона никогаш не играл во Ла Лига. /МИА

Американски Ф-16 се урна над Жолтото Море

Американски борбен авион се урна за време на тренинг лет над Жолтото Море, објавија денеска американските сили во Кореја (USFK).

Пилотот на борбениот авион Ф-16 се катапултирал по што јужнокорејската морнарица го извлекла од морето меѓу Корејскиот Полуостров и Кина, соопшти УСФК.

Пилотот е во стабилна состојба, а причината за несреќата се истражува.

Авионот полетал од американската воздушна база во Гунсан, во западна Јужна Кореја. Вкупно 28.500 американски војници се стационирани во Јужна Кореја. /МИА

притисни ентер