Каде исчезна Псај, пејачот од Јужна Кореја кој го освои светот

Јужнокорејскиот пејач Парк Јае-санг, познат под името Псај(Psy, 42),  ги урна сите рекорди со песната „Gangnam Style“, која во 2012 година собра 3,6 милијарди прегледи.

За околу половина година хитот имаше надминато милијарда кликови па така Псај стана првиот изведувач на светот на кого тоа му успеало.

Тогаш многумина го нарекуваа „кралот на Јутјуб“ и сите низ светот го изведуваа неговиот танц од спотот. Тој подоцна ја објави песната „Gentleman“ која исто така надмина милијарда прегледи. Сепак, неговата светска слава брзо спласна. Псај и понатаму се бави со музика, но не објавува песни толку често а и оние штоп ги објавува не достигнуваат милијарди прегледи како претходно. Сепак, и понатаму тој има милиони прегледи, само што не е вирален како некогаш.

Иако во 2012 стана планетарно популарен, Псај во Јужна Кореја започнал со кариерата уште во 2000 година. Но морал да паузира на кратко за да оди во војска па се вратил на сцената во 2009. Псај своевремено рекол дека славата лошо влијаела на неговиот живот затоа што почнал многу да консумира алкохол. Вотката му била најголем пријател кога бил тажен и кога бил среќен, вели тој.

Откако популарноста му опаднала тој се посветил на работа зад камерите. Основал сопствена фирма „P Nation“, која работи како дискографска куќа, а денес им помага на бројни локални ѕвезди да се пробијат на светскиот пазар.

притисни ентер