Кацарска: Одржани рекорден број седници и примени 210 иницијативи

Граѓаните се сѐ повеќе информирани за Уставниот суд и неговата улога.

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска одржа годишна прес-конференција на која ги изнесе заклучоците од работењето на Судот во текот на 2023 година и истакна дека покрај непополнетиот состав на Судот, одржани се рекорден број на седници, што како што рече, не било случај во последните 22 години.

Кацарска соопшти дека до денеска во Уставниот суд се примени 210 иницијативи и оваа бројка, вели таа, отскокнува од просекот во изминатите 5 години кој се движи меѓу 130-170, ако се исклучи 2020-та година кога поради Ковид-пандемијата беа оспорени стотици Уредби на Владата кои што се однесуваа на преземените мерки.

-Оваа бројка од 210 нови иницијативи и уште 7 барања за заштита на слободи и права е векторот што нам ни носи информација дека граѓаните се сѐ повеќе информирани за Уставниот суд и стануваат свесни за неговата улога и значење во нашиот правен поредок. Најголемиот број од иницијативите или околу 60 % се пристигнати токму од граѓани од целата држава, или уште попрецизно, имаме примено 127 иницијативи од граѓаните. Петнаесет предмети се оформени по иницијатива на различни општини, седум предмети се иницирани од политички партии, а осумнаесет се на иницијатива на здруженија на граѓани, соопшти Кацарска.

Посочи дека еден од заклучоците оваа година е воведувањето на уставна жалба за граѓаните. Упати апел до политичарите и политичките партии да им овозможат на граѓаните за сите слободи и права да се обратат до Уставниот суд, наместо правдата да ја бараат во Стразбур, нешто коешто, како што рече, ја чини државата и даночните обврзници парични средства, како и нарушен углед.

Оваа тема, вели Кацарска, нѐ седна на заедничка маса за дискусија со невладиниот сектор, со претставници на меѓународни организации и претставници на академската заедница и заклучокот е дека постои реална потреба од воведување на уставна жалба во Македонија.

-Граѓаните ќе ги препознаат заложбите, затоа што уставна жалба значи дека секој да ги ужива сите права од Уставот и да бара да му се заштитат пред Уставниот суд кога e сторена повреда, без оглед на политичка, етничка или било која друга припадност. Поддршка добивме од претседателот на државата Стево Пендаровски, а министерот за правда Кренар Лога преку медиумите изјави дека ја поддржува идејата за уставна жалба. Не треба да се пропушти да се каже дека и дел од меѓународните претставници изразија поддршка за воведување на овој правен инструмент. Се надевам дека сите останати чинители во Република Северна Македонија ќе дадат еден сериозен пристап на прашањето за воведување на уставна жалба, рече Кацарска.

Во одговор на новинарско прашање поврзано со времената мерка на Уставниот суд, со која се замрзна исплатата на надополнувањето на основната плата за 30 проценти на вработените во Министерството за финансии и вработените во другите органи на управата, кои денес протестираа пред Уставниот суд, рече дека надополнувањето на плати согласно Законот за буџет основно е дека истите немаат утврдено такво право ниту во закон, ниту во колективен договор.

-Ние секогаш одлучуваме за секој предмет во смисла дали законите се во согласност со Уставот, дали колективните договори и другите пониски акти се во согласност со законите и Уставот. Во конкретниот предмет нарушено е владеењето на правото, една од темелните вредности на нашиот Устав. Таа категорија на вработени коишто добија не додатоци, туку една категорија е спомената надополнување на плати согласно Законот за буџет основно е дека истите немаат утврдено такво право ниту во закон, ниту во колективен договор. Значи, на секој вработен треба да му биде утврдено правото во законот или во колективен договор, а не со Законот за буџет да се надополнува некој износ од плата, рече Кацарска.

Најчудна тепачка досега: Се степаа голтач на пламен и маријачи, не поминаа добро(ВИДЕО)

Надзорните камери во мексиканскиот град Морелија ја снимија можеби најбизарната тепачка досега.

Од една страна ги имаме маријачи (популарно име за музичари кои свират традиционални песни), а од друга улични забавувачи. Се шпекулира дека проблемот настанал околу „територијалната поделба“, пренесува Oddity Central.

Нереалните снимки, започнаа со пресметка меѓу еден од музичарите и забавувачите.

Неговите колеги наскоро пристигнуваат, решени да го совладаат својот ривал. И тогаш работите се свртуваат во спротивна насока.

Типот не е обичен уличен забавувач, туку голтач на пламен. На видеата може да се види како маријачите се „покриени“ со оган, додека во неверување бегаат. Некои од нив завршија со изгорени кошули.

За ситуацијата да биде уште полуда, сѐ се одвиваше пред ресторанот наречен „Ел Инферно“ (Пекол).

Локалните медиуми јавуваат дека само уличниот забавувач контактирал со лекарите, а од видеата се гледа дека со оган ги „зафатил“ своите ривали.

Од полицијата велат дека ваквите конфликти се чести и дека забавувачите се борат за подобри позиции, каде што можат да заработат поголем профит. Конкуренцијата е голема, а се случувало и актерите да повлечат огнено оружје.

Добитничка на Нобеловата награда за мир тврди дека Закерберг и Маск се „најголеми диктатори“

Добитничката на Нобеловата награда за мир Марија Реса ги нарече најголеми диктатори првите луѓе на социјалните мрежи како Марк Закерберг и Илон Маск.

Реса, кој доби награда за одбрана на слободата на медиумите во 2021 година, истакна дека овие технолошки лидери се многу поголеми диктатори од поранешниот претседател на Филипините, Родриго Дутерте.

Говорејќи на книжевен фестивал, Реса нагласи дека Закерберг и Маск покажуваат дека луѓето ширум светот, без разлика на култура, јазик или географија, се послични отколку што мислиме, бидејќи сите сме манипулирани на ист начин. Социјалните медиуми имаат моќ да го „променат начинот на кој се чувствуваме“, што пак „го менува начинот на кој го гледаме светот и начинот на кој дејствуваме“.

Реса, исто така, истакна дека онлајн дебатите за идентитетската политика предизвикале слични случаи на поларизација низ светот. Овие разговори поттикнуваат прашања за кои мислиме дека се израз на нашата слободна волја, но тие навистина не се, додаде таа.

„На Филипините тоа беше поделбата меѓу богатите и сиромашните. Во САД тоа е прашање на раса“, рече Реса, според „Гардијан“.

Реса предложи два начини да се намали контролата што технолошките компании ја имаат врз нас. Прво, таа предложи да се укине членот 230 од Законот за пристојност на комуникациите од 1996 година, кој ги штити интернет компаниите од тужби за содржина објавена од нивните корисници. Второ, таа ги советуваше родителите да не им дозволуваат на своите деца пристап до социјалните мрежи додека не станат доволно зрели, бидејќи овие платформи се „малку зависни“.

Иако смета дека се добри обидите за забрана на кинескиот TikTok во САД и Италија, таа истакна дека проблемот не е само TikTok, туку сите социјални мрежи и интернетот во целина. „Со генеративната вештачка интелигенција, квалитетот на информациите што ги добиваме веќе се влошува“, предупреди Реса.

Конечно, Реса ги покани присутните да се вратат во реалниот свет и да се организираат со своите семејства и пријатели. „Информациските операции се насочени кон вас, а кога ќе станете дел од тој процес, ќе станете дел од тимот за тестирање на информации“, заклучи таа.

Американец преживеа напад на мајка гризли, има страшни повреди (ФОТО)

Шејн Патрик (35) имал среќа што останал жив кога бил нападнат од мајка гризли за време на престојот во шума во Вајоминг, САД, каде отишол да фотографира сив був.

Поранешниот американски војник планирал да помине извесно време во мир и да фотографира бувови, но женката мечка му пореметила сѐ и за малку ќе го убиела.

Мажот успеал да преживее со помош на спрејот со кој се бранел од нападот. На својот Инстаграм профил тој реши да ги сподели сите детали од нападот, истакнувајќи дека е „голем љубител на животни“.

„Долго и напорно размислував да ја споделам мојата приказна за средбата со женка гризли и нејзиното младенче. Дозволете ми да кажам колку го сакам и почитувам дивиот свет. Секој што ме познава го знае тоа за мене. Всушност, втората работа што им кажал на чуварите на паркот, ве молам не ја убивајте мечката, таа го бранеше своето младенче“, рече војникот во воведниот дел од својата објава.

„Бев на погрешно место во погрешно време. Недела попладне ме нападна женска мечка која го штитеше нејзиното младенче. Тоа беше најнасилното нешто што некогаш сум го доживеал. Сум пукал, фрлал мини, јас сум воен ветеран“, додаде тој.

Шејн рече дека нема поим дека фотографирањето и потрагата по сив був ќе се претвори во толку крваво искуство.

"И реков на жена ми дека за еден час ќе се вратам на паркингот. Во моментот на нападот веќе помина речиси час и половина од средбата со сопругата. Веќе бев загрижен, па решив да одам назад кон автомобилот, поради што почнав да одам брзо, кршев гранки, имав лошо чувство...“ објасни тој.

„Одев низ многу пошумена област и наидов на дел каде што на ридот десно забележав младенче кафеава мечка како трча по ридот пред мене. Знаев дека ова не е добро, го зедов мојот спреј за мечка и ја видов мечката што скокна, „Решив да се свртам и да ѝ го покажам грбот, па легнав на стомак и се подготвив за лудо возење, стегајќи ги рацете зад вратот за да ги заштитам моите витални органи “, рече Шејн.

Во интервју за New York Post, Шејн рече дека мислел дека таа сакала да му „го гризе вратот“. Кога го гризнала за рака, спрејот завршил во нејзината уста и експлодирал и ја оттурнал од него.

Патрик потоа успеал да повика брза помош, која што со хеликоптер го пренела во болница.

притисни ентер