Јужна Кореја воведе роботи во градинките: Алфа Мини знае се` (ВИДЕО)

Роботи високи 25 сантиметри кои пеат, танцуваат и вежбаат кунг фу почнаа да се користат како наставни помагала во 300 центри за згрижување деца низ Сеул, пишува Гардијан.

Сеул почнал да тестира роботи како наставни помагала во градинките - пилот проект за кој градската влада рече дека ќе помогне да се подготви следната генерација за иднината на високата технологија.

„Алфа Мини“ е висок само 24,5 сантиметри и може да танцува, да пее, да рецитира приказни, па дури и да прави кунг фу движења додека децата ги имитираат неговите движења и балансираат на едната нога. „Роботите помагаат во креативноста на децата“, изјавила наставничката Бјун Сео-Јон за France-Presse за време на посетата на раздвижената градинка Мара во Сеул.

Очите на роботот трепкаат - а зениците во текот на разговорот стануваат во облик на срце. Со камера на кацигата прави фотографии кои веднаш се испраќаат на таблет.

„Овие деца ќе знаат како да управуваат со вештачката интелигенција во иднина, и тоа е многу важно“, изјавил за France-Presse Хан Донг-Сеог, од владиниот оддел за грижа за деца во Сеул. Роботите се тестираат во 300 градинки и центри за згрижување деца во Сеул, а владата препорачува програма за деца на возраст од три до пет години.

„Веруваме дека ова искуство во градинките ќе има траен ефект за време на нивната младост и во зрелоста“, рече Хан. Alpha Mini е усвоен како дел од дневниот распоред за возараст од четири до пет години во Мару, а неговата способност да „испушти ветер“ на команда е белег во текот на играта. „Кога ќе му кажам да пее, тој добро пее. Му велам да танцува и танцуваме заедно “, вели петгодишниот Ли Га-јун.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер