Јужна Кореја ја одржува првата голема воена парада по десет години

Илјадници војници ќе учествуваат на еднодневниот настан, а ќе бидат изложени јужнокорејски тенкови и самоодна артилерија, како и борбени авиони и беспилотни летала. 

Во Јужна Кореја денеска ќе се одржи првата голема воена парада во последните десет години, за време на која ќе биде прикажано оружје како балистички ракети и напаѓачки хеликоптери како дел од демонстрацијата на сила во време кога Сеул зазема поостар став спрема Северна Кореја.

Како што пренесуваат странските агенции, со парадата се одбележува Денот на вооружените сили на Јужна Кореја, кој обично се слави тивко во споредба со масовните настани организирани од Северна Кореја под лидерот Ким Џонг Ун, кои вклучуваат прикажување на стратешко оружје, како што се интерконтинентални балистички ракети.

„Илјадници војници ќе учествуваат на еднодневниот настан, а ќе бидат изложени јужнокорејски тенкови и самоодна артилерија, како и борбени авиони и беспилотни летала. Ќе им се придружат 300 од вкупно 28.500 американски војници со седиште во земјата“, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана.

Најважниот дел е парадата долга два километра која ќе се движи од главниот трговски и деловен кварт во Сеул до раздвижениот кварт Гангнамун, кој е влезот во палатата во срцето на Сеул.

Во Јужна Кореја последен пат се одржа воена улична парада во 2013 година.

Нимиц: Луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат договорите, не можеме да живееме во светот

Луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат договорите, не можеме да живееме во светот на фантазијата.

Во Атина почна дводневна меѓународна конференција по повод шест годишнината од Договорот од Преспа, со кој земјава го смени уставното име во Северна Македонија, и така се реши долгогодишниот спор меѓу двете земји.

Конферецнијата е организирана од институтот Алексис Ципрас и фондацијата Зоран Заев, а присутни се актуелни и поранашни политичари и дипломати.

-До компромис е тешко да се дојде, но кога ќе дојдете до компромис, лесно е на другите луѓе од двете страни да кажат „ако бев јас таму ќе завршев подобра работа“ или „овој компромис повеќе и служи на другата страна“. Живееме во опасен период, живееме во реалниот свет, и во реалниот свет имаме договори, па луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат тие договори. Не можеме да живееме во светот на фантазијата, не можеме да живееме во виртуелен свет, изјави Нимиц.

На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

Судан се соочува со глад којa би можелa да биде најголема по таа која светот ја видел во Етиопија пред 40 години, предупредуваат американски официјални претставници, додека испораките на помош и натаму ги блокираат завојуваните армии, но снабдувањето со оружје за двете страни продолжува да се одвива.

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

„Потребно ни е светот да се разбуди за катастрофата што се случува пред нашите очи“, изјави за новинарите Линда Томас-Гринфилд, амбасадор на САД во ОН, пишува „Гардијан“.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

притисни ентер