Јувентис го смени тренерот Алегри- дивеел по победата во Купот на Италија

Јувентус го отпушти тренерот Масимилијано Алегри два дена по освојувањето на Купот на Италија победувајќи ја Аталанта во финалето.

Во официјалното соопштение, клубот од Торино објасни дека Алегри добил отказ поради „однесување за време и по финалето на Купот на Италија, кое клубот го смета за некомпатибилно со вредностите на Јувентус“.

Да потсетиме, дивеењето на Алегри започнало кога беше исклучен поради протестирање на судиската одлука. Во исто време, тој го започна своето шоу во кое што од бес ја соблече јакната и им се фрли во лице на другите, а по исклучувањето ја соблече и вратоврската, ја фрли и почна да си ја откопчува кошулата.

Неговиот конфликт не застана тука. Пред доделувањето на трофејот, тој беше снимен како го турка спортскиот директор на клубот, Кристијано Џунтоли. По натпреварот тој ги навредуваше и новинарите. Директорот на италијанскиот Tuttosport Гвидо Вакаиго откри: „По натпреварот Алегри ми кажа дека сум лут менаџер и дека треба да ја напишам вистината во весникот, а не она што клубот ми го сервира“.

Потоа го цитираше Алегри и неговите закани: „Ми рече: „Гледај, знам каде можам да те најдам. Знам каде можам да те начекам. Ќе дојдам и ќе ти ги скинам двете уши. Ќе дојдам и ќе ти удрам тупаница во лице, почни да ја пишуваш вистината во твоите весници.“

Претходно се очекуваше дека Јувентус ќе се раздели со Алегри на крајот од сезоната, иако тој имаше уште една година од договорот. Сепак, Алегри нема да го дочека крајот на сезоната и во последните два натпревари од сезоната тимот ќе го предводи Уругваецот Пауло Монтеро, кој досега беше тренер на селекцијата до 19 години. Фабрицио Романо пишува дека Јувентус веќе испратил официјална понуда до тренерот на Болоња, Тиаго Мота, кого сакаат да го доведат следната сезона.

Ова беше втор мандат на Алегри на клупата на Јувентус, а започна на стартот од сезоната 2021/22, кога го наследи Андреа Пирло. Годинешниот Куп е единствениот трофеј што Јувентус го освоил во тој период. Првиот мандат на Алегри, кој траеше од 2014 до 2019 година, беше многу поуспешен. Потоа беше шампион во сите пет сезони, а четири пати ја освои двојната круна, додека два пати играше и во финалето на Лигата на шампионите.

Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

 Главниот аеродром на француската прекуморска територија Нова Каледонија повторно ќе биде отворен за сообраќај откако беше затворен еден месец поради големите судири меѓу полицијата и милитантните борци за независност.

Аеродромот Ла Тонтута, кој го поврзува главниот град на Нова Каледонија Нумеа со летови до Сиднеј, Токио, Сингапур и други места, повторно ќе биде отворен в понеделник, се вели во денешното соопштение на високиот комесар на територијата.

Донесена е и одлука полицискиот час да се скрати за околу два часа, поради „подобрување на ситуацијата и да се олесни постепеното враќање во нормален живот, се вели во соопштението на високиот комесар.

Насилството што избувна на 13 мај поради контроверзните реформи за гласачкото право остави девет мртви, вклучително и двајца жандарми, и голема материјална штета. Како што започна кампањата за предвремените парламентарни избори во Франција, францускиот претседател Емануел Макрон ги суспендираше реформите кои би ги промениле избирачките права во Нова Каледонија.

Туристите заробени поради затворањето на аеродромот беа евакуирани со воени авиони.

Олмо е трансфер цел на Манчестер сити

Шпанскиот фудбалски репрезентативец Дани Олмо е трансфер цел на англискиот шампион Манчестер Сити во летниот преоден рок, пренесува весникот „Мундо Депортиво“.

Олмо се поврзува со враќање во Барселона, но каталонскиот гигант не е во поволна финансиска позиција да ја плати откупната клаузула од 60 милиони евра на неговиот сегашен тим РБ Лајпциг.

Интерес за 26-годишниот шпански напаѓач покажуваат и други европски тимови, вклучувајќи ги ПСЖ и Баерн Минхен, но Сити, според медиуми, во моментов е фаворит за негов потпис.

Клучен фактор за иднината на шпанскиот фудбалер ќе биде и фактот дека откупната клаузула во неговиот договор важи до 15 јули.

Јанчев: 81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

81 година од стрелањето на 12те ваташки младинци.

Со положување на цвеќе и пригодна културно уметничка програма им беше оддадена почит на 12те ваташки младинци.

Со свој говор кон присутните се обрати и градоначалникот Митко Јанчев:

"Почитувани присутни,

Од 15 до 28 години имаа 12те млади ваташани кои на 16ти јуни далечната 1943та година на исклучително бесчувствителен и ѕверски начин ги изгубија своите животи, токму на ова место каде што сме денес.

Ако се навратиме 7 години наназад. Сигурно сите се сеќаваме во каква состојба беше оваа локација. Го реконструиравме споменикот, хортикултурно го уредивме целиот простор, го опремивме со урбана опрема. Денес ова е едно од омилените излетнички места на младите и децата.

Изминатата година ги поставивме 12 те бисти на 12те ваташки младинци и ја отворивме спомен собата во нивна чест.

Сето ова е најмалку што можеме да направиме за нивната дадена жртва, за нивниот даден живот за нашата Македонија.

"Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена, пред очите наши загледани уште тоа утро во иднината."

Овие зборови се испишани на овој споменик да сведочат за овој крвав злочин.

Никогаш да не ги заборавиме страдањата на овие 12 младинци, никогаш да не заборавиме дека тие, својот живот го дадоа за ова што сме ние денес. За слободата која денес ја имаме.

Слава им. ", истакна Јанчев во својот говор.

притисни ентер