Јавна расправа за Предлог – законот за критична инфраструктура

Јавна расправа за Предлог законот за критична инфраструктура ќе биде одржана денеска во Клубот на пратеници во организација на Министерството за одбрана.

Јавната расправа ќе ја отвори министерката за одбрана Славјанка Петровска, а ќе учествуваат проф. д-р Марјан Ѓуровски, претседател на Комитетот на проектот МКД НАТО 2030, универзитетските професори Александра Деановска Трендафилова, Весна Поповска и Горги Алчевски, Роберт Микац од Хрватска, како и претставници од Министерството за одбрана и другите безбедносни институции во земјава.

За време на јавната расправа ќе биде презентиран Предлог – законот за критична инфраструктура чија цел е градење ефективна стратегија на заштита на критичната инфраструктура како врвен национален приоритет. Во Предлого-законот се нуди решение со кое се дефинира националната инфраструктура како инфраструктура од суштинско значење за одржување на виталните општествени функции, здравјето, безбедноста, сигурноста, економската или социјалната благосостојба на луѓето и животната средина.

– Бројни се причините поради кои инфраструктурата мора да биде добро обезбедена и заштитена. Некои од причините се потенцијалните загрозувања и можноста критичната инфраструктура да биде селектирана како потенцијална цел на најразлични форми на закани вклучително и терористички напади. Други причини се поврзани со имликациите кои произлегуваат од меѓузависноста и поврзаноста на различните видови на критична инфраструктура. Дополнително, критичните информациони инфраструктури се асоцирани во сите општествени сегменти и може да бидат особено чуствитепни и ранливи на напади од страна на хакери, криминалци или терористи. Електроенергетската инфраструктура, транспортот на нафта и природен гас, снабдувањето со прехрамбени продукти и вода, здравственото обезбедување и банкарскиот и финансискиот систем се најранливи сегменти на инфраструктурата со што сами по себе заради своето значење може да претставуваат потенцијални цели на напад. Со оглед дека еден од главните предизвици во полето на безбедноста во Република Македонија денес е идентификација на сите безбедносни ризици и закани со кои може да се соочи државата, како и нивното влијание врз општественото живеење, заштитата на национална критичната инфраструктура и градењето на нејзината оптпорност заслужува соодветно нормативно уредување, наведуваат од Министеството за одбрана. /МИА

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер