Извештај на Стејт департмент: Кина врши манипулација на информацијата

Кина врши манипулација на информацијата и шири  глобална пропаганда и дезинформации за промоција на „дигитален авторитаризам“.

Американскиот Стејт департмент објави синоќа забележително предупредување за тоа дека кинеската Влада ги проширила своите напори за контрола на информацијата, ширење пропаганда и дезинформација за промоција на „дигитален авторитаризам“ во Кина и низ целиот свет, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

-Претседателот Си (Џинпин) изврши значително ширење на напорите на НРК да ја обликува глобалната информациска околина, се наведува во извештајот обвинувајќи ја Кина за трошење милијарди долари годишно за манипулација со маѓународната информација.

Си „врши силен притисок државните медиуми на КНР да ги зацврстат нивните напори за пропаганда и да кројат ‘прецизни комуникациски методи’ за влијание врз странската публика глобално“.

Извештајот, објавен од Центарот за глобален ангажман кој се бори со странската пропаганда и дезинформација, предупредува дека Кина „има потенцијал да ја реоформи глобалната информациска околина“. Се истакнува загриженоста на САД за тоа дека Кина не е само главен воен соперник туку и клучен ривал во борбата за идеите и дезинформацијата глобално.

-Пекинг развива хируршки прецизни можности да ја обликува информацијата конзумирана од одредени групи па дури и индивидуи. Со тоа, меѓународниот информациски пејзаж би се карактеризирал со значајни празнини и својствени про-НКР предрасуди, се заклучува во извештајот од речиси 60 страници.

-Тоа што научивме е дека постои темна страна на глобализацијата и ако не направиме оваа манипулација на информацијата да биде запрена, ќе се случува бавно но постојано уништување на демократските вредости и безбедниот свет на правила и права, изјави на брифингот синоќа Џејмс Рубин, специјален претставник на Стејт департментот и координатор на Центарот за глобален ангажман.

Од кинеската амбасадата во Вашингтон за Си-ен-ен укажаа дека не се запознале целосно со извештајот „но брз преглед на предговорот укажува за што станува збор: Разгорување идеолошка конфронтација, ширење дезинформација, и оцрнување на кинеските домашни и странски политики. Напишано во менталитет на Студената војна, извештајот е уште една алатка за запирање на Кина и засилување на американската хегемонија.“

Напорите на Кина се како отворени така и прикриени и промоцијата на своите тактики за контрола се посебно фокусирани на Азија, Африка и Јужна Америка, се вели во извештајот и се даваат повеќе примери.

Еден е социјалната мрежа ТikТok на компанијата ByteDance.

- ТikТok одржува и регуларно обновува внатрешни списоци што идентификуваат луѓе кои најверојатно биле блокирани или имаат забрана на сите платформи на ByteDance затоа што се застапуваат за независноста на провинцијата Ујгур.

Во земја од Источна Африка кинеската влада склучила договор со локален весник „и весникот се согласил дека платени прилози (од КНР) нема да имаат директна врска со КНР“. Во Литванија, телефони произведени од кинеската компанија Xiaomi биле препрограмирани на далечинско цензурирање на околу 450 фрази користени од корисниците, вклучувајќи „слободен Тибет“ и „демократско движење“. Околу 24 отсто од телефоните во Европа во 2021 година биле Xiaomi.

Во извештајот исто така се говори за кибернападите на Пекинг од 1997 до 2022 година против 5,500 странски семејства роднини на Ујгурите. При што влади од цела Азија, Блискиот Исток и Северна Африка задржале 1,150 Ујгури а 424 екстрадирале во НРК.

Кина, исто така, ја зголемила соработката со Русија за ширење дезинформација за Украина, и Пекинг рутински ги одразува тврдењата на Кремљ како аргументот за „де-нацификација“ на Украина.

Во својот заклучок извешатјот сепак дава надеж дека напорите на Пекинг „се судриле со големи проблеми“ во демократските земји.

-Но ако не се спротивставиме на масивните операции на Кина, таа ќе пресретне помал отпор во реоформувањето на меѓународниот поредок а на штета на индивидуалните слободи и националниот суверенитет низ целиот свет.

Убил жена лекувајќи ја со „терапија со шлаканици“, таа верувала дека ќе се излечи од дијабет

Хонгчи Ксијао (60) е обвинет за убиство од небрежност од крајно невнимание, откако 71-годишната Даниеле Кар-Гом починала за време на „терапија со шамари“ во селски хотел во Велика Британија.

Даниел Кар-Гом починала додека учествувала на работилница во Клив Хаус во Сенд, Вилтшир, на 20 октомври 2016 година, пишува „Гардијан“.

Работилницата вклучувала „паида лајин терапија“, при што пациентите биле шамарани или самите си удирале шлаканици. Кар-Гом, од Луис, Источен Сасекс, присуствувала на работилницата верувајќи дека тоа ќе ѝ помогне на нејзините проблеми со дијабетес.

Полицијата во Вилтшир во четвртокот соопшти дека Хонгчи Ксијао, од Клаудбрејк, Калифорнија, е обвинет за убиство од небрежност од крајно невнимание.

„Тој се врати во Британија од Австралија по налог за екстрадиција и беше одведен во притвор во Гејблкрос во Свиндон, каде што е обвинет. Ова се однесува на смртта на Даниел Кар-Гом во Клив Хаус, Сенд во октомври 2016 година“, соопшти полицијата.

Семејството на Даниел Кар-Гом претходно изјавило дека таа прифаќала алтернативна и холистичка медицина и терапии.

Роден во Франција, Кар-Гом се преселила во Велика Британија на 21-годишна возраст. Во 1999 година ѝ бил дијагностициран дијабетес, но се борела со инјектирање инсулин поради стравот од игли.

„Секогаш сакаше да најде алтернативни методи за лекување и справување со дијабетесот и беше многу заинтересирана за алтернативна и холистичка медицина и терапии. Знам дека беше очајна да се обиде да се излечи од оваа болест. Секогаш водеше здрав начин на живот и беше тврдоглава дека ништо нема да ја спречи да го живее животот во потполност. Во последните години, мама имаше одличен однос со партнерот, прекрасен дом и го обиколи светот. Имаше многу живот во неа“, изјави нејзиниот син Метју Кар -Гом, кој живее во Нов Зеланд.

Тој додаде дека смртта на неговата мајка е „голем шок“ за семејството.

Методот Paida lajin вклучува пациенти кои се шлакаат едни со други или самите себе. Името „паида“ доаѓа од мандаринските зборови за шлакање по кожата, додека „лаџин“ значи усвојување положба за истегнување на мускулите, пишува „Телеграф“.

„Паида“ и „лаџин“ се поврзуваат со концептот на традиционалната кинеска медицина „ша“, идејата дека крвта е отруена од токсини и треба да се исфрлат. Се смета дека шамарите ја подобруваат циркулацијата и ја истакнуваат „шата“.

Методот е критикуван бидејќи нема научна основа.

Обвинетиот Ксијао е „природен исцелител и основач на „Институтот Паилала“ во Калифорнија“ и напишал книга „Исцели се природно“, истражувајќи ги придобивките од „паида лајин“. Водел работилници за вежбање ширум светот.

На веб-страницата на Институтот Паилала се продаваат преносливи клупи за лаџин и рачно обликувани „шлапчиња“.

„Нашата мисија е да го трансформираме нашиот свет во поздраво место, овозможувајќи му на секој од нас да ја разбуди нашата вродена моќ за самолекување да се лекува себеси, намалувајќи ги трошоците за лекување и поврзаните потенцијални несакани ефекти“, се наведува на веб-страницата.

Во 2019 година, Мартин Ледвик, главна медицинска сестра во Cancer Research UK, рече: „Paida la]in е исклучително опасна. Ги повикуваме луѓето да не учествуваат во оваа небезбедна практика“.

„Не може да биде позагрижувачки од тоа да се види нешто како ова на рекламата, наместо да се оди на лекар, а неговите тврдења за ракот немаат никаква врска со научните факти“, додаде таа откако слушна дека пациентите со рак се охрабруваат да ја користат оваа терапија.

„Дајагнозата на ракот може да биде неверојатно тешка, па затоа е разбирливо зошто пациентите бараат алтернативни третмани, но на никој болен од рак не треба да му се понуди ова болно и ужасно искуство“, заклучи Ледвик.

Мегапроект од 4 милијарди евра: Шпанија пушти во употреба супер модерна пруга

Новата брза железничка линија што го поврзува Мадрид со северниот регион Астурија беше отворена во средата.

Изградбата на таа позната пруга започнала во 2004 година и требало да биде завршена до 2010 година, но геолошката сложеност на областа го одложила проектот и ги зголеми трошоците на околу 4 милијарди евра, јавува Анадолија.

- Конечно дојде денот. Шпанија е поблиску до овој регион благословен со уникатна убавина, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез по пристигнувањето во Овиедо - главниот град на Астурија. Патувањето од Мадрид до Овиедо траеше 3 часа и 10 минути во споредба со 4 часа и 24 минути на старата железница.

Откако Владата напролет ќе набави нови возови кои ќе можат да се движат со брзина од 275 км/ч, патувањето ќе трае 2 часа и 42 минути. Астурија е мал планински регион на северниот брег на Шпанија, има околу еден милион жители, што е намалување за 13 проценти во споредба со 1985 година. Иако бројот на жители е ист како во 60-тите, сега има за половина повеќе деца.

Со оглед на тоа дека туристичкиот сектор во регионот рапидно расте, според владините проценки, бројот на патници ќе се зголеми од 230.000 на 600.000. Тие исто така веруваат дека овој потфат ќе ги подобри трговските услови бидејќи возовите ќе можат да го удвојат товарот, што ќе ги намали трошоците за компаниите за две третини.

Заедничката студија на владата и Универзитетот во Овиедо проценува дека возот ќе додаде меѓу 23 и 40 милиони евра годишно на економијата во регионот. Новата брза линија го заменува кривулестиот дел од пругата што првпат бил отворен во 1884 година, еден од најкомплексните железнички проекти во своето време.

Најсложените 50 километри од новата железница минуваат низ 12 тунели, вклучувајќи го и оној долг 25 километри - седмиот најдолг тунел во Европа. Со повеќе од 4.000 километри, Шпанија ја има втората најдолга брза железничка мрежа по Кина.

Мајка- монструм од Австрија: Го чувала синот (12) во транспортер за кучиња и го измачувала

Во Австрија во тек е судењето на две жени, кои се обвинети дека измачувале 12-годишно момче речиси до смрт.

Грозоморниот случај бил откриен минатата година во Долна Австрија, а неговата мајка (33) и нејзината наводна партнерка (40) се обвинети за тортура на малолетник.

Малото момче го затворале во транспортер за кучиња со димензии 52х40 сантиметри секој ден и постојано го мачеле. Момчето од сигурна смрт го спасил социјален работник.

Во моментот кога е пронајдено момчето, неговата телесна температура била 26,8 степени, а детето било премногу слабо бидејќи мајка му и нејзината девојка го изгладнувале.

Постарата обвинета ја негира вината, иако во нејзиниот телефон биле пронајдени пораки што ги разменила со мајката на момчето. Имено, тие си праќале фотографии од измаченото дете заедно со морничави пораки и гифови. На многу фотографии изгладнето момче е свиткано на земја.

Малото момче, кое сега има 13 години, пред судот изнело детали за ужасната тортура што ја трпело подолг временски период во последните недели.

Со него психолозите внимателно ги проверувале сите детали од ужасите што се случиле во куќата на неговата мајка.

Момчето било претепано, полеано со вода, додека крпа му била ставена на лицето, врзан и затворен во транспортер за кучиња во многу ладна просторија. Мајка му не му давала ништо да јаде неколку дена.

Тој последен момент бил спасен во ноември 2022 година во. Лекарите рекле дека веројатно немало да преживее уште еден ден со тортура.

Неговата мајка и нејзината девојка се обвинети за обид за убиство и се соочуваат со децении затвор.

За време на неговото сведочење пред судот, детето не можело или не сакало да се присети на бројни детали од неговото мачење, но постојано потврдувало дека го преживеал пеколот и дека двете жени учествувале во неговото мачење.

притисни ентер