Избрана е новата Мис на САД, новинарка од Кентаки (ФОТО)

Ел Смит, Мис Кентаки, е крунисана за Мис на САД. Ел има 23 години и е новинар од Кентаки.

Изборот за Мис на САД се одржа во казиното одморалиште Ривер Спирит во Тулса, Оклахома.

Круната ѝ ја врачи минатогодишната победничка на изборот, Асија Бранч. Ел ќе се натпреварува на изборот за Мис Универзум во Израел на 12 декември.

Додека одговараше на прашањата, Ел откри дека нејзината најважна основна вредност е искреноста. Таа зборуваше и за одржливоста и охрабрувањето на компаниите да бидат посвесни за животната средина.

„Мораме да го гледаме тоа на макро и микро ниво. Така, на макро ниво, компаниите мора да се префрлат на зелена енергија и мислам дека тоа е нешто за што сите ќе се согласиме. На микро ниво, сите знаеме како да се намали отпадот, повторно да се користи и да се рециклира. Тоа е она што можеме да го имплементираме во секојдневниот живот“, рекла Ел Смит.

Ел дипломирала телевизиско новинарство во мај 2020 година. Таа моментално работи како новинарка во WHAS, подружница на ABC во Луисвил, Кентаки.

Фото: „BMW“ се простува од „V12“ моторот во голем стил

Последните 12 примероци ќе бидат произведени ова лето.

„BMW“ уште претходно најави крај за моќниот „V12“ мотор, по 35 успешни години. Крајот на едната еда ќе биде обележан со специјална ограничена серија од моделот „BMW M760i xDrive“ со ознака „Final V12“.

Во рамките на оваа серија ќе бидат направени само 12 примероци од најмоќниот модел во серија 7 а сите автомобили се резервирани за американскиот пазар.

Засновата на стандардниот „BMW-u M760i xDrive“, верзијата „Final V12“, ќе има единствени ознаки на надворешноста и во ентериерот, потоа ексклузивни тркала и широк спектар за опции за персонализација на возилото по желба на купувачот.

Под хаубата се разбира се наоѓа 6.6 литарскиот „V12“ мотор со 609 КС. СИлата на сите четири тркала се пренесува преку 8-степен автоматски менувач.

Сите возина ќе бидат нумерирани со броеви од 1 до 12 а производството започнува во јуни 2022 година додека автомоблите кај своите сопственици ќе пристигна во јули.

Цената стартува од 200.000 долари.

Санкционирани 95 возачи кои возеле побрзо од дозволеното на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Во акциска контрола на полицијата денеска на автопатот Куманово – Скопје – Велес санкционирани се 95 возачи кои возеле побрзо од дозволената брзина.

Од нив, 16 возачи се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четворица се движеле со над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, велат од МВР, апелирајќи до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Акцијата за апсење во Ница тргна наопаку, убиено е едно лица, уапсен е полицаец

Едно лице е убиено во Ница, Франција, кога полициската операција за апсење поради убиство тргнала наопаку.

Лицето било застрелано од полицаец во центарот на Ница. Пренесено е во болница, но набрзо им подлегнало на повредите. Полициска акција беше спроведена за убиството на 24 декември во населбата Лас Планас.

„Операцијата беше спроведена утрово. Беа извршени неколку апсења и апсењето тргна наопаку кога полицаец употреби оружје и застрела едно лице“, изјави Ксавиер Боном, обвинител во Ница, за телевизијата БФМ.

Полицаецот кој пукаше и уби едно лице е уапсен и осомничен за убиство со умисла.

притисни ентер