Истражување: Водата на Месечината ја создава мистериозна сила, што доаѓа од Земјата

Веќе знаеме дека има мраз на Месечината, но сè уште не е сосема јасно од каде потекнува.

Една нова студија покажува дека електронските бранови, кои доаѓаат индиректно од Земјата и Сонцето, придонесуваат за формирање на замрзната вода на површината на Месечината.

Електроните удираат на Месечината додека се движи во и надвор од магнетната опашка на Земјата, која нашата планета ја остава зад себе додека се движи низ вселената. Внатре во магнетоопашката се наоѓа слој од плазма кој се состои од високо наелектризирани електрони и јони од атмосферата на Земјата и зрачење од сончевиот ветер.

Научниците претходно ја проучувале улогата на магнетната опашка и магнетосферата во формирањето на водата на Месечината. Магнетосферата е регионот околу планетите и нивните природни сателити во кои магнетното поле е обликувано како вретено од интеракцијата со сончевиот ветер. Тоа се случува кога заштитното магнетно поле на Земјата го одбива сончевиот ветер.

"Тоа е еден вид природна лабораторија за проучување на процесот на формирање вода на површината на Месечината. Кога Месечината е надвор од магнетоопашката, нејзината површина е бомбардирана од сончевиот ветер. Внатре во магнетоопашката, речиси и да нема протони од сончевиот ветер и се сметаше дека формирањето на вода ќе падне речиси на нула“, рече планетарниот научник Шуаи Ли од Универзитетот на Хаваи во Маноа.

Сепак, анализата покажала дека тоа не е така. Претходните студии укажувале на формирање на вода на Месечината преку водородни јони од сончевиот ветер, но се чини дека водата сè уште се формира кога површината на Месечината е заштитена од сончевиот ветер, т.е. кога е внатре во магнетоопашката.

Во игра се и други сили, веруваат научниците, особено електроните. Имено, можно е високоенергетските електрони да реагираат со лунарната почва, ослободувајќи заробен водород кој потоа може да формира вода, пишува Science Alert.

„Може да има дополнителни процеси на формирање или нови извори на вода во магнетоопашката кои не се директно поврзани со имплантација на протони на сончевиот ветер. Особено, високоенергетското електронско зрачење покажува слични ефекти како протоните на сончевиот ветер“, објаснува Ли.

Се разбира, ќе бидат потребни дополнителни набљудувања и експерименти на површината на Месечината за да се знае со сигурност како се формира вода на Месечината, но ова е интересен предлог. Постојат многу причини зошто изворот на вода на Месечината ги фасцинира научниците - нè учи повеќе за нејзиното минато, а исто така е од витално значење за да откриеме како би можеле да живееме на површината на Месечината долгорочно.

„Генерално, ова откритие покажува дека Мајката Земја е силно поврзана со нејзината Месечина во многу непрепознатливи аспекти“, вели Ли.

Истражувањето под наслов Formation of lunar surface water associated with high-energy electrons in Earth’s magnetotail е објавено во списанието Nature Astronomy.

Спасовски на „Неготински панаѓур” во чест на верскиот празник Мала Богородица

Со задоволство се одзвав на поканата на неготинци да го посетам познатиот „Неготински панаѓур”, едновековна традиција на овој град за време на гроздоберот во Тиквешијата, а во чест на верскиот празник Мала Богородица.

Оваа тридневна манифестација, со најдолга традиција во Македонија, привлекува голем број гости и посетители од сите краишта на државата, трговци кои ги промовираат своите производи, карактеристични за поднебјето.

На овој ден се дава предност на доброто расположение, радоста на живеењето и другарувањето - нека е за многу години!, објави на ФБ министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Бајден се премисли- сепак на Украина ѝ испраќа моќен ракетен систем со голем дострел

Американскиот претседател Џо Бајден го информирал украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Вашингтон ќе му достави на Киев ракети АТАКМС со долг дострел, објави Ен-Би-Си њуз, цитирајќи тројца американски претставници и член на Конгресот.

Киев долго време бара од администрацијата на Бајден воени тактички ракетни системи (ATACMS) за да ги нападне и прекине линиите за снабдување, воздушните бази и железничката мрежа на територијата окупирана од Русија.

Зеленски вчера го посети Вашингтон за да разговара со Бајден. По тој повод, САД најавија нов пакет воена помош за Киев во износ од 325 милиони долари. Но, советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, на прес-конференција вчеравечер рече дека САД ќе ја снабдат Украина со „важни“ системи за воздушна одбрана, но „засега“ не ракети со долг дострел ATACMS што ги бара Киев.

Пентагон не одговорил веднаш на барањето за коментар. Претходно беше објавено дека администрацијата на Бајден размислува за испраќање на ATACMS, кој има домет од 306 километри, во Украина. Системите ATACMS се дизајнирани за напади доста далеку од линијата на фронтот.

Бајден вчера го увери Зеленски дека силната американска поддршка за одбивањето на руските агресори ќе продолжи и покрај противењето на некои републикански пратеници кои се противат на испраќање помош од милијарди долари.

Познати се Србите, кои ископаа тунел од стан до депото на Вишиот суд во Црна Гора

Тунелот до депото на Вишиот суд во Подгорица го ископале главно државјани на Србија, кои се идентификувани, а имале и помагачи од Црна Гора, изјави министерот за внатрешни работи на Црна Гора Филип Аџиќ на прес-конференција.

Аџиќ рече дека истрагата открила дека во тоа кривично дело учествувале српските државјани Вељко Марковиќ (32), Милан Марковиќ (53), Дејан Јовановиќ (30) и Владимир Ериќ (32), а во исто време ги објавил и нивните фотографии.

Против тие четири идентификувани лица е поднесена кривична пријава, како и против две непознати лица. „Веруваме дека имале уште најмалку петмина соработници“, рече Аџиќ, посочувајќи дека постои одредена поврзаност меѓу оваа криминална организација и лице од Вишиот суд и членови на црногорска криминална организација кои моментално се во затвор.

Иако Аџиќ одбил директно да каже за која криминална група се работи, се претпоставува дека станува збор за таканаречениот кавачки клан, чиј водач, Слободан Кашчелан, е во притвор во Подгорица.

Црногорскиот министер за внатрешни работи појасни и дека осомничените ја напуштиле Црна Гора на 11 септември, кога во медиумите беше објавено дека е извршен упад во Вишиот суд. Црногорската полиција кон средината на септември откри тунел долг 30 метри, кој од подрумот на станбена зграда водел до зградата на Вишиот суд во Подгорица, судска институција одговорна за најтешките кривични случаи.

Во депото на судот, до кој водел тунелот, се чуваат стотици илјади докази од бројни судски процеси, меѓу кои и дрога и оружје. Пописот открил дека во депото недостасуваат 17 парчиња оружје, но полицијата се сомнева дека криминалците се обиделе да ја сокријат вистинската причина за упадот во Вишиот суд.

Во текот на истрагата, некои судски службеници биле тестирани на полиграф, додека едно лице го одбило тестот. Случајот со тунелот го вознемири целото црногорско судство, а побарани се и оставки од првиот човек на црногорското правосудство и полицијата која ги обезбедува правосудните институции во Црна Гора.

притисни ентер