Истражување: Скопје годинава дише помалку загаден воздух во последните пет години

Загадувањето во главниот град во последните 5 години постепено бележи тенденција на намалување. Follow Kanal5 on... • FB: https://smarturl.it/fb5 • IG: https://smarturl.it/Ig5 • Web: https://kanal5.com.mk/ © & ℗ Kanal5 & IN Media. All Rights Reserved

Протестот „Ултиматум – Не благодарам“ продолжува пред Собранието

Протесниот марш под мотото „Ултиматум – Не благодарам“ од пред Владата продолжи кон Министерството за надворешни работи, каде луѓето што протестираа оставаа ружи пред полицијата.

Претходно, на раскрсницата пред плоштадот „Скендербег“ на влезот во Старата скопска чаршија дојде до вербални дофрлувања меѓу демонстрантите и група млади луѓе, но полицијата интервенираше и ги раздели групи, спречувајќи евентуален поголем инцидент.

Моментно, протестот продолжува на финалната дестинација – пред Собранието.

Брнз: САД се со Македонија во искачувањето по ридот кон посигурна евроинтегрирана иднина

Како што Македонија, како што вие, ќе продолжите да се искачувате по ридот кон посигурна евроинтегрирана иднина, ќе мора да се соочите и со тешки предизвици, вели Брнз.

Дилемите што тие ги создаваат се единствени за вашата држава и вашето патување, но во соочувањето со нив не сте сами. САД се со вас на тоа искачувње, порача вечерва американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз на свеченоста во Американската амбасада по повод 246-годишнината од независноста на САД.

Во присуство на претставници на државниот врв, политичките партии, граѓанскиот сектор, медиумите Брнз порача дека како што двете држави ќе се соочуваат со нови предизвици, така ќе се справуваме со нив заедно, како сојузници, партнери и пријатели.

Амбасадорката во својот говор потсети дека пред три години, како што рече, првпат се искачила на овој рид до Амбасадата во Скопје и била инспирирана од глетката и потенцијалот што ја опкружува.

– Бев свесна дека ќе има предизвици. За некои од нив знаев и ги очекував, како потребата да се продолжи со борбата против корупцијата, да се зајакне владеењето на правото и да се зајакнат демократските институции. Некои беа нови, како смртоносната светска пандемија, разорните шумски пожари и сега бруталната и неоправдана војна што беснее во Европа. Но, без оглед на предизвиците што ни претстоеја јас бев убедена дека односите меѓу САД и Македонија се доволно силни и динамични и дека заедно ќе можеме да се справиме со истите и ќе излеземе порешителни во нашето партнерсто, истакна амбасадорката.

Таа потенцира дека изминатите три години Македонија напредувала од земја која тежнеела да стане членка на НАТО, до сигурен, еднаков и способен сојузник. Потсети дека во мај земјава беше домаќин на вежбата „Брз одговор“, која беше најголемата воена вежба досега одржана на полигонот „Криволак“.

– Армијата на Македнија се модернизираше и ги подобри подготвеноста и капацитетите за одговор, а варварскат агресија на Русија врз Украина, народот за кои тие тврдат дека им се браќа и род и со кој имале толку многу заеднички работи не можеше појасно да илустрира зошто денес НАТО е поважно од кога било, истакна Брнз.

Таа напмена дека Македонија постојано ја покажува својата посветеност на стратешкото партнерство и поддржувањетп на демократските принципи истите идеали, што како што рече амбасадорката, Русија се обидува да им ги негира на граѓаните на Украина.

– Без разлика дали стои цврсто во поддршка на санкциите против Русија или им помага на лицата евакуирани од Авганистан или активно учествува на Самитот за демократија на претседателот Бајден, Македонија е сигурен пријател на кој му веруваме. Заедно соработуваме за да ја заштитиме животната средина, културата и економските можности коишто ја прават Македонија витален дел од регионот, истакна Брнз.

Таа во својот говор изнесе детали за различните сфери на соработка меѓу двете земји во различни области нагласувајќи дека како што се проширува лидерската улога на Македонија во Западен Балкан така се зголемува и можноста за економски раст и нов развој.

Брнз истакна дека од 2019 година САД има инвестирано речиси 60 милиони долари во индустријата, инфраструктурата и иновациите, создавајќи илјадници работни места.

Нагласувајќи ја продлабочената билатерална соработка меѓу двете земји, Брнз истакна дека Вашингтон и Скопје имале повеќе можности за прослава на јубилеи и достигнувања во изминативе три години.

– Четврт век дипломатски односи меѓу САД и Македонија. Триесет години партнерство со УСАИД и 25 години делување на Мировниот корпус во земјата. Долгогодишна соработка со Националната гарда на Вермонт. И секако, 30 години од вашата независност, истакна Брнз.

Амбасадорката порача дека демократијата претставува качување во угорнина.

– Нашите татковци – основачи го знаеле тоа пред 246 години, исто како што вие го знаете по 30 години. Мора да продолжиме да се стремиме кон подобрување на животите на нашите граѓани и иднината на нашите млади, да се справуваме со нееднаквостите во системот и да се залагаме за вредностите кои одамна ги браниме. Навистина може да претставува товар да се опстои на вистискиот пат со поглед вперен нагоре, наместо да се бара излез. И понекогаш тоа значи носење тешки одлуки во тешки моменти, порача Брнз во својот говор пред присутните на свеченоста во Американската амбасада. /МИА

ГРОМ: Македонија да го искористи правото на Вето за влез на Финска и Шведска во НАТО

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ е згрозена од леснотијата и уиграноста на власта и дел од опозицијата за начинот како да се прифати француско-бугарскиот предлог, а граѓаните нај елегантно да бидат изиграни.

Техниката која веќе ја договориле е денешната фарса во клубот на пратеници со наводната работа во комисии со која демек ќе се модифицира злокобниот предлог. Власта не не чуди како и обично ќе не убедува колку е добар предлогот, но не зачудува дел од опозицијата на чело со ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски како во однапред договорена нечесна работа за изигрување на македонскиот народ прифатиле да асистираат во уништувањето на македонскиот идентитет, култура и историја .

За жал оваа фарса со која ќе се стави потпис и потврда за наводната втора бугарска држава ја играат и актери кои до вчера се колнеа дека нема да попуштат. Очигледно дека по наводното дипломатско пеење легнале на брашно и си прифатиле да асистираат во претворање на Република Македонија од држава во територија без народ.

Сега станува јасно зошто ВМРО ДПМНЕ правеше митинг и носеше автобуси пред десетина дена а тоа е со цел да спласне гневот кај народот и сега да глумат загрижени патриоти.

Затоа ГРОМ осудува секакво помагање на власта и учество во донесувањето на овој договор зошто со него ставаме потпис на последната фаза од обезличувањето, однародување и преставувањето на македонците како измислен народ кој постои од 1944 година и е Коминтерновска творба.

Затоа ГРОМ предлага Република Македонија да го искористи правото на Вето за влез на Финска и Шведска во НАТО со јасно ставање на знаење дека причината за таквиот чекор е бугарската блокада на нашиот пат кон ЕУ.

ГРОМ не прифаќа образложение дека сме мала држава, напротив власта го убедуваше народот дека со зачленување во воен сојуз како НАТО ќе бидеме побезбедни.

Ние Македонците сме загрозени како никогаш до сега и затоа треба да прибегнеме кон Вето во обид за последен спас на нацијата.

Граѓанска опција за Македонија – ГРОМ

притисни ентер