Истражување: Интересот на Британците за вести е речиси преполовен од 2015 година

Интересот во Велика Британија за вести е намален за речиси половина од 2015 година, јави ДПА, повикувајќи се на студија на Институтот „Ројтерс“ за анализи во новинарството.

Бројот на Британци заинтересирани за вести се намали од 70 отсто од населението во земјата во 2015 година на 38 отсто во 2024 година, според истражувањето.

Истражувањето, завршено пред британскиот премиер Риши Сунак да распише општи избори за 4 јули, е дел од годишниот извештај за дигитални вести на Институтот за новинарство на Ројтерс. Во него се открива дека речиси половина од граѓаните таму, имаат тенденција да ги избегнуваат вестите, при што 46 отсто од испитаниците во репрезентативниот примерок велат дека тоа го прават често или барем понекогаш.

Учесниците во анкетата на Институтот беа прашани и дали им е доста од вести, а 38 отсто од нив признаа дека им е доста од протокот на информации, јави ДПА. Се посочува дека во најголем дел од тие случаи станува збор за вести за воените конфликти во Појасот Газа и Украина.

Во извештајот се вели и дека падот на интересот за вести е меѓународен тренд, а тоа го покажуваат и Бразил, Шпанија, Германија и Финска.

„Интересот на вестите е под влијание на често депресивното дневно покривање на нерешливиот конфликт на Блискиот Исток“, рече Ник Њуман, виш научен соработник во Институтот Ројтерс и еден од водечките автори на извештајот./МИА

Жена се судрила со гризли и останала жива (ВИДЕО)

Аманда Вајли е љубител на природата, а на почетокот на јули го посетила националниот парк Глечер во Монтана, каде се соочила со страшен предатор.

Малку порано „забележала траги во калта, откопала корења и остатоци од храна“, но без оглед на тоа продолжила да оди.

„Ги слушав птиците и помалите животни, доколку реагираат на опасност, а потоа видов како прериско куче исчезнува во грмушките“, изјави таа за медиумите.

Неколку моменти подоцна, Аманда видела гризли на само неколку метри.

„Бев ужасната, но се сетив на советот да не бегам. Го извадив пипер спрејот, се спуштив поблиску до земјата и почнав да си одам“.

На видеото се слуша како вели: „Добар си. Те молам, не доаѓај овде“.

Шумскиот ѕвер неколку пати ја погледнал жената, а потоа го затресол телото, се свртел и продолжил по својот пат, пишува Дејли Мејл.

Тогаш Аманда ја сврте камерата кон неа и рече: „Фала му на Бога“.

@twobraidsontrail July 4th I had my first Grizzly encounter... I noticed Bear tracks in the mud, fresh scat, and dug up roots. I kept my eyes peeled but saw no threat and kept hiking. I listen for the birds and smaller animals to warn me of a bigger threat based on their actions. That's when I watch a prairie dog leap from my right side, to the left side of the trail I thought to myself: how many bears have seen me while I haven't seen them?I look to my right to find a grizzly 2x my size on his hind legs, paws up. Terrified, I reminded myself not to run and said aloud "oh my god, it's happening." The safety video I watched before getting my backcountry permit immediately played in my mind. I took out my bear spray, got low and backed away slowly from the bear. I talked to him nice and once I felt a safe enough distance away, I got my phone out to record wondering if these would be my last moments. Any sudden or unexpected behaviors by me could have turned this curious grizzly into a defensive one. He followed me down the trail, off the trail and eventually shook his body, which let me know I could relax a little. Once he turned away I rejoiced, knowing I would live to see another day and have an amazing encounter story to share. After all is said and done, l'd still choose the bear. #manvsbear #glaciernationalpark #montana #bearcountry #grizzlybear ♬ original sound - TwoBraidsOnTrail

Таа во своите коментари објасни дека секое „ненадејно или неочекувано однесување“ можело да го испровоцира гризлито.

„Кога се сврте, знаев дека ќе живеам уште еден ден и ќе споделам неверојатна приказна со вас.“

Бројни корисници беа импресионирани од тоа колку таа изгледа смирено, без оглед на видливиот страв и стрес.

„Секоја чест за вашата реакција, смиреност и фактот дека носите бибер спреј“, напишала една личност.

МНР: Во целост ја демантираме информацијата доставена од СДСМ за патувањето на Муцунски

Во целост ја демантираме информацијата доставена од страна на СДСМ до медиумите, поврзана со патувањето на министерот Муцунски во Вашингтон.

Воедно, ја информираме јавноста дека и покрај тоа што постои дипломатска пракса министер за надворешни работи на официјални настани од ваков вид да биде формално придружуван од брачен партнер, вистината е дека на ова патување министерот не беше придружуван од својата сопруга. Министерот единствено беше придружуван од дипломати од Министерството и дипломатско конзуларните претставништва, а кои се наоѓаа на списокот како дел од официјалната делегација.

Уште еднаш напоменуваме дека информациите споделени во денешното соопштение на СДСМ се целосна лага и невистина, демантираат од МНР.

Италијанците гневни- туристка јава врз позната скулптура во Фиренца

Неименувана, русокоса туристка го предизвика гневот на жителите на Фиренца, откако се качила на статуата на Бахус и се фотографирала во „експлицитни пози“.

Нејзината националност е непозната, а е видена на улицата Богро Сан Јокопо, каде што има уметничко дело на фламанскиот скулптор Џамболоња.

Жената била облечена во тексас шорцеви и црна маичка, а му позирала на пријател кој ја фотографирал со телефонот, пренесува Daily Mail.

Во еден момент ги смениле местата, па пријателот клекнал пред статуата на богот на виното.

Откако фотографиите се појавија на социјалните мрежи, властите побараа строги мерки за туристите кои не покажуваат почит кон градот.

„Ваквите изрази на глупост и нечовечност се случуваат затоа што луѓето остануваат неказнети. Мора да примениме поинаков модел, строги контроли, високи казни, нулта толеранција“, изјави Патриција Аспрони од организацијата Конфкултура за зачувување на културното наследство.

Шефот на полицијата Антонела Раналди посочува дека сите туристи се добредојдени, но мора да ги почитуваат спомениците, без разлика дали се оригинали или реплики.

„Се сомневам дека оваа дама ја знае разликата“, рече таа.

Некои жители на италијанскиот град бараат туристката да биде осудена на затворска казна поради контроверзните фотографии.

Статуата на Бахус е реплика на оригиналното парче од 1560-тите, кое се чува во музејот Бардело. Поставена е во 2006 година на врвот на древната мермерна фонтана „дел Кентауро“.

притисни ентер