Истражување: Долините на Марс не настанале од некогашните реки

Со децении, научниците сонуваат модели кои сугерираат дека древниот Марс некогаш бил  топла и влажна планета; погоден за развој на живот.

Овие модели го прикажуваат Марс како планета низ која течат големи реки од кои што се формираат групи на езера. Ние ја замислувавме како далечна Земја со малку поинаков редослед на континенти, реки и океани.

Врз основа на овие претпоставки, НАСА испрати вселенско летало и ровери до далечната Црвена планета за да се испита дали се уште има траги на древни микроби на Марс. Како и да е, најновата геолошка анализа укажува дека мрежите на долините на јужната хемисфера на Марс не биле врежани од реки, туку од глечери, односно дека Црвената планета во своето далечно минато била ладна и ледена, а не топла и влажна.

Научниците од Канада и САД испитале повеќе од 10,000 канали на Марс и ги споредиле со оние на Земјата кои што се формираат под глечерите.

„Во последните 40 години, откако прв пат ги откривме долините на Марс, претпоставуваме дека тие биле врежани од реки што се движеле низ таа планета во далечното минато“, рече геофизичарот Ана Грау Галофре, главниот автор на студијата.

„Но, формациите во долините се многу различни, што укажува на тоа дека тие биле предизвикани од различни геолошки процеси“, додаде таа.

Експертите откриле и некои сличности помеѓу одредени долини на Марс и субглациските канали на островот Девон лоциран на Арктикот. Овој остров е наречен „Марс на Земјата“ поради неговите карактеристики слични на оние на Црвената планета (студ и неплодност на почвата), а НАСА спроведе неколку обуки за вселенски мисии на него, пишува АФП.

За да се утврди како каналите се формирани на Марс, Галофре и нејзините колеги анализирале податоци на 10.276 канали со 66 мрежи на долини низ целата планета. Тие ја споредиле топологијата на овие долини со 40.000 симулации кои покажуваат четири различни начини на формирање долини: преку реки создадени од дожд или снег, движење на глечерите, топење на водата под глечерите или преку подземните води што продираат низ површината.

Откриле дека 3 од 66 мрежни долини најверојатно биле формирани со навлегување на подземните води на површината и дека дури 22 мрежи биле формирани со растворање на вода и нејзино движење под глечерите.

Девет мрежи биле повеќето слични на симулираните мрежи кои предизвикуваат движење на глечер, 14 наликувале на проток на река, а 18 мрежи не биле доволно специфични за да можат со сигурност да се припишат на кој било механизам за формирање, пишува New Scientist.

Хипотезата дека голем дел од долините биле формирани како резултат на проток на вода под глечерите, сугерира дека на древниот Марс имало огромни области покриени со големи ледени плочи. Тоа е контроверзна идеја, рече Галофре, бидејќи многу претходни студии сугерираат дека Марс бил многу потопол во минатото.

За среќа за астробиолозите, но и за оние кои сонуваат да пронајдат микроорганизми на Црвената планета, овие џиновски ледени површини не би го спречиле развојот на животот.

„Ледените прекривки можат да обезбедат целосно цврсто опкружување за живот. Би било термички стабилно, заштитено од зрачење и нудат постојано снабдување со вода“, рече Галофре.

„Таквата древна планета би изгледала поинаку отколку што ја замислувавме порано, но сепак би била погодна за појава на живот“, додаде таа.

Роверот на НАСА, која беше лансиран пред само неколку дена, ќе помогне да се одговори на прашањето дали Марс некогаш би можел да го поддржи развојот на биолошките процеси. Треба да пристигне на Црвената планета во февруари 2021 година. Ќе слета во кратерот ,,Eзеро” и ќе бара докази за постоење на древен живот.

Кратерот на Марс е широк 45 километри и се наоѓа на западниот раб на Исидис Планитие, голем слив што се наоѓа северно од екваторот.

Ако хипотезите за леденото минато на Марс не се точни, тогаш овој кратер веројатно бил одлична оаза во своето древно минато. Научниците шпекулираат дека пред три до четири милијарди години, во кратерот се влевала река, создавајќи површина со големина на езерото Тахо и депонирајќи седименти исполнети со минерали и глина.

Научниот тим зад роверот ,,Рerseverance” верува дека сочуваните древни молекули и други потенцијални индиции за некогашниот живот на Марс може да се најдат во некогашната делта, а можеби и овој ровер ќе успее за време на мисијата да одговори на прашањето дали древниот Марс бил навистина топла и влажна или ладна и планета покриена со ледени плочи.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 359 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 359 пациенти позитивен и суспектен на коронвирусот. 

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 34 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 27 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 22 пациенти, во Велес се лекуваат 30 болни, а во Куманово 54 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти, во Прилеп 40 во ковид центарот во Гостивар 16, а во Струга 13 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 27 пациенти, во Кочани 3 во Кичево 13, Кавадарци 22, во Гевгелија 7 лица, а во Дебар 11 позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 620 и има околу 621 празен болнички кревет во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Нобична инаугурација во Вашингтон, 200.000 знамиња наместо луѓе во градот полн со војска

Инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД утре во Вашингтон ќе биде ден каков што не се памети - демократот Џо Бајден и неговата потпретседателка Камала Харис ќе положат заклетва во напуштен град полн со војници.

На жителите на Вашингтон им било кажано да останат дома и виртуелно да ја следат инаугурацијата на 46-от претседател на САД за да не ризикуваат инфекција со коронавирус.

Тие исто така се спречени да ја следат церемонијата во живо од огромниот број припадници на безбедносните сили кои се распоредени во забарикадираниот град, шокирани од нападот на приврзаниците на претседателот Доналд Трамп врз Капитол на 6 јануари.

Ниту Трамп нема да присуствува на церемонијата. Кога Џо Бајден ќе ја положи раката на Библијата напладне по локално време, тој веќе ќе биде надвор од Вашингтон, кршејќи ја традицијата за мирен и учтив трансфер на власта.

Републиканскиот милијардер ќе престојува во Мар-а-Лаго, Флорида, каде ќе отпатува во утре наутро.

„На сите што прашаа, нема да присуствувам на церемонијата на инаугурацијата на 20 јануари“, кратко објави тој во еден од неговите најнови твитови пред да му биде забрането да користи Твитер.

Трамп е првиот претседател по Ендру Џонсон во 1869 година што одбил да присуствува на заклетвата на неговиот наследник.

Традицијата диктира претседателот во заминување и неговата прва дама да го пречекаат новиот претседателски пар наутро на денот на заклетвата и да дојдат заедно во Капитол.

Неговиот потпретседател Мајк Пенс ќе присуствува на церемонијата.

Вашингтон е претворен во тврдина по нападот на Конгресот, храмот на американската демократија.

Повеќе од 20 000 припадници на Националната гарда, воени резервисти, го обиколуваат градот под оружје. Жичани огради и бетонски блокови се подигнати за да се заштитат спомениците како Белата куќа и Капитол или да се затворат главните патишта.

Ветераните од војната во Ирак го споредуваат центарот на градот со зелената зона во Багдад.

Националниот трговски центар, огромно поле што води од споменикот на Линколн до Капитол, ќе биде затворен за јавноста. Стотици илјади Американци традиционално се собираат таму за да го поздрават новиот претседател.

Наместо тоа, кренати се скоро 200.000 знамиња за да ги претставуваат граѓаните кои нема да можат да дојдат оваа година.

Американската полиција постојано предупредува дека заканите за нови вооружени напади од страна на крајно десничарски групи се реални. Новиот претседател планирал церемонијата на инаугурацијата да биде главно виртуелна за да се спречи ширењето на инфекцијата со ковид-19.

Од самиот почеток на неговиот мандат, тој сака да се разликува од Трамп, чии поддржувачи не сакаат да носат заштитни маски и не ги почитуваат повеќето епидемиолошки мерки.

По заклетвата, Бајден ќе одржи традиционален говор во кој ќе го потенцира помирувањето на Американците.

Ќе настапи поп-sвездата Лејди Гага која ќе ја испее американската химна и латино дивата Џенифер Лопез.

Во текот на попладнето, тој ќе положи венец на гробот на непознатиот херој на гробиштата Арлингтон со тројца негови претходници и нивните жени: Џорџ В. и Лора Буш, Бил и Хилари Клинтон и Барак и Мишел Обама.

По нивното враќање, поворката кон 46-от американски претседател ќе запре на неколку стотици метри од Белата куќа и Џо Бајден пеш ќе се упати кон неговата нова резиденција.

Потоа тој ќе може да ги објави своите први претседателски одлуки.

Наместо традиционални балови и концерти, вечерта ќе помине со телевизиско емитување на специјална емисија, а водител ќе биде актерот Том Хенкс, додека Џо Бајден и Камала Харис ќе и се обратат на јавноста преку малиот екран.

Мицкоски со честитка по повод денешниот празник Богојавление - Водици

До поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан честитка упати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ да Ви го честитам денешниот празник Богојавление - Водици на сите верници кои го слават.

На Богојавление е спознаена светата тајна крштевање, кога Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан, од страна на СВ. Јован. Тоа ја симболизира надежта и извесноста на спасението.

Во овие тешки мигови за нашата земја и народ потребно е сплотеност, но и давање на надеж на секој еден човек дека може поинаку, мора подобро. Дека оваа земја е способна за големи победи и дека треба да се стави крај на неспособноста, нестручноста и тонењето надоле. Потребен е општествено рестартирање и обединување на сите прогресивни сили за обезбедување на сонот на подобра Македонија. Тоа е можно и тоа зависи од секој нас.

Уште еднаш за многу години Богојавление, мир и радост во срцата и душите на сите верници, и успех и среќа во домовите.

Бог се јави!

Со почит,

Христијан Мицкоски,

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер