Истражување: Антителата што ги произведуваат ламите, би можеле да помогнат против короната

Микроскопските антитела произведени од јужноамерикански лами може да бидат ново оружје во борбата против коронавирусот, покажуваат истражувањата.

Научниците од Институтот Росалинд Френклин откриле дека нано-телата, помали, едноставни форми на антитела произведени од лами и камили-можат ефикасно да го таргетираат вирусот СОВИД-19 Сарс-КоВ-2 во форма на спреј за нос.

Според студијата, молекулите со краток синџир, кои можат да се произведат во лабораторија, значително ги намалиле симптомите на Ковид-19 кога биле дадени на заразени животински модели.

Нано-телата цврсто се врзуваат за вирусот, го неутрализираат во лабораторија и можат да обезбедат поевтина и поедноставна алтернатива на човечките антитела земени од пациенти кои оздравуваат од ковид-19.

Човечките антитела се користат за сериозни случаи за време на пандемија, но обично треба да се дадат како инфузија во болница.

„Иако ова истражување е сеуште во рана фаза, отвора значителни можности за употреба на ефективни третмани со нано-телата против Ковид-19“, изјавил професорот Мајлс Керол, заменик-директор на Националната служба за заразни болести при англиското јавно здравје (PHE).

„Ова се едни од најефикасните средства за неутрализирање на Sars-CoV-2 што ги тестиравме досега на PHE“, рече Керол.

„Веруваме дека уникатната структура и јачина на нано телата придонесуваат за нивниот значаен потенцијал и за превенција и за лекување на ковид-19 и со нетрпение очекуваме да работиме заедно на патот кон клиничките студии“.

Професорот Реј Овенс, раководител за производство на протеини во Институтот Розалинд Френклин и главен автор на студијата, вели: „Нано -телата имаат бројни предности во однос на човечките антитела“.

„Тие се поевтини за производство и може да се инјектираат директно во дишните патишта преку небулајзер или спреј за нос, можат самите да ги нанесуваат дома, наместо да се администрираат со игли“.

„Ова може да биде корисно во смисла на лесна употреба за пациентите, но исто така го носи лекот директно на местото на инфекцијата во респираторниот тракт“.

Истражувачите успеале да генерираат нано -тела со вбризгување на дел од протеинот во ламата наречена Фифи, која е дел од фабриката за производство на антитела на Универзитетот во Рединг.

Протеинот се наоѓа на надворешната страна на вирусот и е одговорен за врзување со човечките клетки, така што вирусот може да ги зарази. Иако инјекциите не ја разболеле Фифи, тие го поттикнале нејзиниот имунолошки систем да се бори против вирусниот протеин со создавање нано -тела против него.

Мал примерок од крв бил земен од ламата и истражувачите успеале да излачат четири нано тела способни да се врзат за вирусот. Нано -телата потоа биле споени во синџири од три за да ја зголемат нивната способност да се врзат за вирусот. Потоа се произведуваат во лабораториски ќелии.

Студијата покажала дека трите синџири на нанотела биле во можност да ги неутрализираат и оригиналните варијанти на вирусот Ковид-19 и алфа варијантата.

Четвртиот синџир на нано телата успеал да ја неутрализира бета варијантата на вирусот. Кога на заморците заразени со вирусот им бил даден еден од синџирите на нано телата, животните покажале значително намалување на симптомите на болеста.

Заморците третирани со нано телата имале помалку вируси во белите дробови и дишните патишта по седум дена отколку нетретираните животни.

Научниците велат дека резултатите се првиот чекор кон развојот на новиот тип на третман за ковид-19, што може да се покаже како непроценливо додека продолжува пандемијата.

Професорот Џејмс Нејсмит, директор на Институтот Розалинд Френклин, кој помогнал да се води истражувањето, вели: „Да има лекови што можат да го лечат вирусот, сепак ќе биде многу важно, особено затоа што целиот свет не е вакциниран со иста стапка и постои ризик на нови варијанти способни да го заобиколат ефектот на вакцината “.

Истражувачкиот тим, во кој биле вклучени научници од Универзитетот во Ливерпул, Универзитетот Оксфорд и ПХЕ, сега се надева дека ќе добијат средства за да подготват клинички студии кај луѓе.

Резултатите од студијата се објавени во списанието „Nature Communication“.

Почна обуката на членовите на Доброволното противпожарно друштво во Кочани

Новоформираното Доброволно противпожарно друштво од Кочани денеска ја реализираше првата обука на своите членови, со што идните пожарникари се запознаваат со основите на дејноста што ќе ја извршуваат волонтерски.

Вклучени се педесетина доброволци, кои се распоредени во три групи, а теоретската и практична обука ја имаат во соработка со професионалната Територијална противпожарна единица.

– По презентацијата на целите и програмата на Друштвото, вработените во ТППЕ – Кочани ни ги претставија причините за избувнување пожар и начинот на лична заштита, како и опремата и возилата со кои располагаат, што за почеток ќе ги користиме и ние. Во втората фаза од обуката ќе излегуваме на терен, со што и практично ќе ги учиме постапките при интервенција. Најпрвин ќе спроведеме обуки за гаснење шумски и пожари на отворено, а потоа и на објекти, истакна Златко Илиев, претседател на Доброволното противпожарно друштво – Кочани.

Покрај обуките, се работи и на обезбедување потребна техничка опрема и униформи за пожарникарите волонтери, а добиени се најави за донација на возила од Австрија и Словенија.

Доброволното противпожарно друштво во Кочани беше оформено пред еден месец по граѓанска иницијатива, а со поддршка од Локалната самоуправа која за негово поефикасно дејствување и работа обезбеди просторија во објектот на Територијалната противпожарна единица. /МИА

Коњановски: Создаваме нова иднина за Битола

Очекуваме нови инвестиции, да ги откочиме процесите кои 4 години беа стопирани, вели Коњановски.

Почитувани,

Прво да заблагодарам за огромната поддршка од граѓаните на Битола кои ја дадоа во неделата, за нивната храброст, достоинствена одлука, излезеност во масовен број. Тоа го очекувам повторно и во недела.

Низ целата наша програма провејува фактот дека локалниот економски развој во основа на се, за развојот на Битола, пред се.

Очекуваме нови инвестиции, очекуваме да ги откочиме процесите кои беа стопирани во изминативе четири години. Знаеме дека во Битола нити една странска инвестиција или домашна инвестиција не доби можност. Веројатно вратите на Општината беа затворени.

Со помош еве на претседателот Христијан Мицкоски тоа го кажа, ние и во повеќе наврати разговаравме за тоа, во најава е нова инвестиција и не само таа, очекуваме она што граѓаните младите да си ги задржиме само преку локалниот економски развој и отворена врата на Општината за нови инвестиции и за нови вработувања во Битола. Само на тој начин можеме да излеземе од оваа баруштина која се наоѓаме.

Тони Коњановски, кандидат за градоначалник на општина Битола

Окрупнување или раситнување на парламентарното мнозинство?

Дали исходот во Скопје ќе биде пресуден за извршната власт?

По најавите од премиерот Заев дека не може да продолжи напред доколку Скопје добие градоначалник поддржан од опозицијата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски оценува дека оставка од неговиот противник нема да се реализира, бидејќи и во минатото имал променливи позиции.

Заев во синоќешното интервју, не даде конкретен одговор дали ќе даде оставка доколку СДСМ изгуби во Скопје и поголемиот дел од општините во вториот круг. Кажа дека оди на се или ништо, а по 31ви очекува и окрупнување на мнозинството во Собрание.

Од власта уверуваат дека владиното мнозинство е стабилно, иако и Биљал Касами и Теута Арифи за Тетово бараат поддршка од другите политички партии. Генералниот секретар на Беса, Арјанит Хоџа вели дека СДСМ не може да се меша кога се наптреваруваат двајца кандидати од власта.

Алијанса за Албанците најави поддршка за Беса во Тетово, но Алтернатива не се согласи на таквата одлука на нивниот коалиционен партнер.

Инаку, влера Мицкоски и Села се договорија за меѓусебна поддршка во вториот круг таму каде што имаат нивни кандидати, а во Кичево ВМРО-ДПМНЕ доби поддршка и од поранешниот функционер од ДУИ Фатмир Лимани кој во првиот круг се тркаше како независен кандидат.

притисни ентер