Ирвинг губи милиони долари, но не се вакцинира: Господ ме чува

На Кајри Ирвинг му е дозволено да тренира со Бруклин Нетс според новите прописи на здравствените институции во Њујорк, но тој се уште не смее да игра на домашни натпревари, бидејќи не примил вакцина.

Најдраматичната сага во НБА лигата оваа претсезона главно се одвиваше без објаснувањата на Ирвинг за неговата тврдоглавост, бидејќи не му беше дозволено да се појави ниту на Денот на медиумите, освен преку Зум.

Сега тој излезе на Твитер и со една реченица објасни на што се потпира за спречување на ковид.

"Бог ме штити, како и мојот народ. Ние сме заедно во ова", напишал Ирвинг.

Тој не прецизира кои се неговите луѓе и дали мисли на неговото семејство, соиграчите, Афроамериканците, муслиманите (каков што стана оваа година), домородното американско племе на кое неодамна им се придружи, Австралијците со кои ја дели својата земја на раѓање, или едноставно други анти -ваксери. Оваа последна група се чини дека е најреална, бидејќи сите други се залагаат за вакцинација.

Доколку не се согласи да ја прими вакцината, Ирвинг ќе мора да ја пропушти половина од претстојната НБА сезона, или сите домашни натпревари, што ќе го чини околу 380.000 долари по натпревар или вкупно околу 15 милиони долари.

Ирвинг се уште ја има јавната поддршка од своите соиграчи заради слободата на одлучување, но американските спортски медиуми веруваат дека тие се единствените што можат да го убедат да се премисли бидејќи ќе ги почувствуваат последиците од неговата одлука додека не биде со нив на паркетот.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер