Инстаграм ја цензурира сопругата на Новак Ѓоковиќ поради лажни вести

Инстаграм ја цензурира  објавата на  Јелена Ѓоковиќ.

Сопругата на славниот тенисер Новак Ѓоковиќ сподели видео на американски лекар на таа социјална мрежа, во кое ширењето на коронавирусот се припишува на проширувањето на мрежата 5G.

"Толку многу видеа кружат со денови, различни теории за причините за короната, методите на лекување, превенцијата ... Еве едно што го добив пред некој ден. Кој има време да погледне. Се прашувам што мислите. Напишете!" Јелена им порачала на своите придружници со видеото во кое се сугерира дека мрежата 5G имала врска со коронавирусот.

По неколку дена, Инстаграм преку својот пост објави предупредување дека биле објавени лажни информации во видеото и дека нивната точност е потврдена од независно тело.

Дека објавата може да заврши на овој начин, може да се претпостави од реакциите на придружниците на Јелена.

„Драга госпоѓа Ѓоковиќ, многу е неодговорно дека некој како вас, кој е посветен на образованието и науката, шири теории на заговор пред милиони луѓе.’ напиша еден придружник.

притисни ентер