Импресионирачки спој на звуци од флејта и гитара на „Охридско лето“

Македонско-француското дуо „СолиПс“ вчеравечер приреди вистинско уживање со концертот за флејта и гитара што го одржа во црквата „Света Софија“ како дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“.

Реномираните уметници, флејтистката Елена Стојческа и гитаристот Роман Петио, го започнаа својот настап со Големото концертантно дуо оп.52 за да потоа да го претстават Прелудиумот за попладнето на еден фаун од Клод Дебиси и да го заокружат првиот дел од концертот со Приказната за тангото на Астор Пјацола. Вториот дел беше посветен на композиторот Рави Шанкар преку изведувањето на неговата Магична зора на рага Тоди, на Равеловата Пиеса во форма на хабанера, а музичкото доживување заврши со Четири македонски песни за алт, флејта и гитара од композиторот Мирослав Тадиќ.

Флејтистката Стојческа доаѓа на „Охридско лето“ по една деценија, и како што рече, посебно е чувството при секој нејзин настап на фестивалскиот подиум.

-Пред десет години свирев на „Охридско лето“, а претходно на фестивалот бев во 2002 година. Секое настапување овде предизвикува прекрасни чувства. Посебно е чувството кај мене, секогаш кога се враќам и свирам во Македонија, во овој магичен амбиен во црквата „Света Софија“. Комбинацијата е оригинална, а самиот репертоар, дел е оригинален, дел се транскрипции. Го адаптираме, но звуците добро се вклопуваат, изјави Стојческа.

„Охридско лето“ кое одбележува шестдецениски јубилеј, годинава претставува најголемата радост за уметниците од целиот свет кои од почетокот на пандемијата на ковид 19 ги откажаа сите настапи на концертните подиуми пред публиката, се разбира, според сите здравствени протоколи.

-Прекрасна е црквата каде што настапуваме и градот воопшто.Големо е задоволството за нас како уметници да се настапи на „Охридско лето“ бидејќи најголем дел од фестивалите се откажани поради коронакризата во светот. Среќен сум што не се откажа и овој фестивал. Навистина извонреден е целиот труд што е вложен за да се реализира годинешната фестивалска програма, рече гитаристот Петио.

Дуото „СолиПс“ во своето деветгодишно постоење бележи настапи на голем број сцени и фестивали ширум Европа. Свири главно музика создавана во 20 и 21 век, но покажува интерес и за музиката што е инспирирана од фолклорот, па така, посебно внимание им посветува на делата од: Бела Барток, Душан Богдановиќ, Мирослав Тадиќ, Рави Шанкар.

Во своите домашни колекции, флејтистката Елена Стојческа и гитаристот Роман Петио имаат бројни награди за нивните музички настапи.

Љубе Бошкоски е примен на Инфективната клиника, му се влошила состојбата со коронавирусот

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е примен на Инфективната клиника откако неговата состојба поради коронавирусот се влошила.

Неговата состојба во овој момент е комплицирана, јавуваат медиумите ,но подетални информации до овој момент нема.

Бошкоски беше дијагностициран со ковид-19 минатата недела.Тој самиот пред неколку дена изјави дека му бил дијагностивиран Ковид-19 , но дека се чувствува добро и е во самоизолација во родниот Челопек.

Пукотници во Призрен, убиен напаѓачот кој пукал кон полицајците

Косовската полиција вечерва објави дека во Призрен напаѓачот пукал кон полицајците кои одговориле со огнено оружје во самоодбрана.

Во соопштението, косовската полиција наведува дека нивните припадници вечерва во Призрен го пронашле осомничениот Б.Ш., со прекар „Слепи“, за кого е распишана потерница за делото „убиство во обид“.

Во моментот кога ја забележал полициската патрола, осомничениот започнал да пука кон полицајците, кои биле принудени да одговорат со огнено оружје во самоодбрана, се вели во полициското соопштение.

На осомничениот, кој бил повреден при размената на оган, му била укажана лекарска помош и бил испратен на лекување во болница.Сепак, надлежните лекари потврдиле дека лицето починало, се додава во соопштението.

На местото на настанот е пронајдено оружје, со кое осомничениот пукал кон полицајците, како и две рачни бомби.

Форд од 80-тите е најскапиот караван на светот(ФОТО)

Тргувањето со стари автомобили е денес многу профитабилна работа, особено кога станува збор за егзотични примероци на класиците од минатиот век.

Овој Форд не припаѓа скоро никаде. Тоа е издолжено возило, типично за американскиот пазар,што ја дели основата со тогашниот Мустанг. Готовиот производ е апсолутно неинтересен во однос на технологијата. Се напојува со 3.8 V6 мотор , а овој модел има 150.000 километри поминато зад себе.

Сето ова вели дека автомобилот ќе биде тешко да го смени сопственикот, дури ни за неколку илјади евра, а камоли за 1.999.999 евра, колку што бара сегашниот сопственик. Неговата самодоверба произлегува од фактот дека тој е единствен, барем кога станува збор за изгледот. Автомобилот е насликан во 1996 година од танзанискиот уметник Џорџ Лиланг.

Според огласот објавен на mobile.de, Лиланг го насликал автомобилот за време на изложбата во Фирт, Германија, кога сопственик на хотел му понудил бесплатно сместување доколку го наслика автомобилот и го претворил во уметничко дело.

Друг уметник, Пони Јенги, помогнал во креирањето на новата надворешност, украсувајќи ги предните и задните делови на возилото, додека остатокот го направил Лиланг.

Без сомнение, безличниот караван станал уметничко дело и единственото прашање е дали вреди толку многу.

притисни ентер