Илон Маск вети целосно автономно возило до крајот на годинава

Ексцентричниот сопственик на „Тесла“,Илон Маск  денеска изјави дека до крајот на годината ќе произведе целосно автономно возило што ќе вози без возач.

Претприемачот повеќе пати даваше смели прогнози низ годините, ветувајќи најпрво целосно автономно возило во 2018 година, дури подоцна да го помести рокот до почетокот на 2020 година.

„Сигурен сум дека многу скоро, оваа година, ќе стигнеме до петтата фаза на автономно возење, што во принцип е целосно независно возење“, рече Муск во видео пораката по повод отворањето на Меѓународната конференција за вештачка интелигенција (WAIC) во Шангај.

Постојат пет групи на авто-возења автомобили, во зависност од нивниот степен на автономија. Петтата фаза се целосно автономни автомобили кои можат да возат без возач на кој било пат.

Автомобилите на „Тесла“ веќе се делумно автономни, но аналитичарите сметаат дека производството на целосно автономни возила наидува на значителни правни и регулаторни пречки.

Минатата недела Тесла достигна најголема вредност од сите компании во автомобилскиот сектор на берзата, надминувајќи ја Тојота, иако компанијата на „Маск“ продава далеку помалку автомобили од јапонскиот конкурент.

Вредноста на Тесла на Њујоршката берза надмина 224 милијарди долари.

Видео: „Дај ми“ нова песна на Александар Тарабунов

Александар Тарабунов – Тара не мирува! Пејачот повторно ги изненади фановите со нова песна, летен хит кој го носи името „Дај ми“. 

Наместо класичен видео – запис, Тара овојпат со интересно„ lyric“ видео преку кое што е ставен акцент на текстот во песната кој што е дело на самиот Тара. Тој ги потпишува и музиката и аранжманот.

„Времето поминато дома го користам продуктивно, во компонирање и создавање музика. Сосема спонтано и случајно излезе „Дај ми“, тема која е што е комплетно мое авторско дело и за која што се надевам дека публиката ќе ја прифати и ќе им се допадне. Не отстапував ниту овојпат од звукот кој што е препознатлив за мене“, откри пејачот.

„Дај ми“ официјално е објавена на Јутјуб каналот на Тарабунов кој што после извесен период пауза повторно е активен.

Освен „Дај ми“ пред повеќе од еден месец Тара го промовираше видеото за темата „Нема крај“, а деновиве објави и интересен кавер.

Царовска, Бертолини и Илијев во посета на Осогово: Развиваме услуги за развој на планинскиот велосипедизам

Целта на проектот „Планински велосипедски рај", како што наведуваат, е да се развие уникатно планинско авантуристичко искуство. 

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, претставникот на ЕУ Никола Бертолини и градоначалникот на Кочани Николчо Илијев, вчера доцна попладнето имаа работен состанок и направија увид во градежните работи на проектот „Планински велосипедски рај" на Осоговските планини што се реализира со средства од проектот за Локална и регионална конкурентност, финансиран од грант од Европската Унија.

Како што соопштија од Кабинетот на вицепремиерката, за проширување на туристичкиот потенцијал и за создавање услови за развој на авантуристичкиот туризам на Осоговските планини со овој проект се предвидени вкупно 30.674.272 денари, од кои 10 проценти се учество на Општина Кочани.

Целта на проектот „Планински велосипедски рај", како што наведуваат, е да се развие уникатно планинско авантуристичко искуство. Тоа ќе се овозможи со изградба и обновување на велосипедски планински патеки, обновување на планинарскиот дом и развој на други услуги за поддршка на овој вид туризам.

На состанокот се разговарало и за развој на други инфраструктури проекти во Општина Кочани што се значајни за подобрување на туризмот и условите во општината.

– Преку проектот за Локална и регионална конкурентност досега се потпишани 61 договор за реализација на проекти со кои се инвестира во секторот туризам низ целата држава. Од нив 25 се целосно завршени, а во тек е реализацијата на уште 36, се наведува во соопштението.

ФИТР: 123 домашни компании влегоа во финална фаза на јавниот повик за брзо прилагодување во борба против Ковид 19

Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од Ковид 19 на Фондот за иновации и технолошки развој .

Овие компании планираат инвестиции од 237 милиони денари, од кои 97 милиони денари се нивен влог, додека од ФИТР побаруваат безмалку 139 милиони денари. На повикот кој беше отворен од 29.05 до 03.07.2020 година , аплицираа вкупно 166 компании.

Од овие 123 компании, 74 аплицираат по првпат во Фондот, 17% аплицираат по втор или повеќе пати без претходно добиена поддршка, додека само 9% се претходни корисници на средства. Според анализите во најголем дел се работи за мали (67) и микро (47) компании, како и 9 средни претпријатија.

Најголем дел на инвестициските планови се од областа на здравството, ИТ, трговијата но и категориите како машинство, креативната индустрија, угостителство и текстилната индустрија.

Во процесот на примарната селекција на инвестициските планови Фондот ангажираше соодветни надворешни стручни лица. Оценувањето се врши врз основа на следните критериуми: технолошки напредок и степен на дигитализација, односно во кој степен проектот ќе придонесе за дигитализација во процесите, развивање на нов или значајно подобрен производ, услуга или работен процес кај апликантот, потоа квалитет на проектот, капацитет на проектниот тим и влијание. Како новина во овој повик е воведено и дополнително бодување за компании со жени во управувачката односно сопственичката структура и компании што доаѓаат од помалку развиените региони, кои ќе имаат и предност при селекцијата.

Анализите покажуваат дека со воведувањето на овие критериуми, само со првиот циклус е поттикнато учество на компании управувани или во сопственост на жени, и тоа 46%, а зголемен е и бројот на компании со седиште во помалку развиените региони. Споредено со претходните повици, регистриран е пораст во југоисточниот (11%), источниот (10%) и полошкиот регион (4%).

Процесот на финална селекција продолжува онлајн, а конечната одлука за ко-финансирање ќе ја донесе Комитетот за одобрување на инвестиции, според горепсоменатите критериуми.

Во фаза на подготовка е нов циклус на аплицирање за финансиска поддршка за економско заздравување. За таа цел, Фондот во соработка со стопанските комори достави посебен прашалник до широк број на домашни компании. Со прашалникот, компаниите имаат можност за директен придонес во креирањето на условите за вториот циклус што Фондот планира да го реализира веднаш по завршување на тековниот.

За реализација на втор и следни циклуси на јавни повици за економско заздравување Фондот иницира дополнителни средства од Владата, над веќе обезбедените 200 милиони денари, од кои поголем дел ќе бидат искористени уште со првиот циклус.

Програмата за економско заздравување е дел од третиот пакет економски мерки на Владата на Македонија и е наменет за поддршка на микро, мали и средни компании кои имаат потврден потенцијал за успешно работење.

притисни ентер