Илон Маск го доби судскиот спор против поранешните вработени во Твитер- заштеди 500 милиони

Поранешните вработени кои го тужеа Илон Маск останаа незадоволни од одлуката на судот. Сè уште можат да се жалат.

Платформата за социјални медиуми, порано позната како Твитер, е во центарот на повеќе правни битки од почетокот на преземањето на Илон Маск.

Една таква тужба се однесува на повеќе од 6.000 вработени, отпуштени од Маск по купувањето на компанијата - и неговиот наводен неуспех да им исплати целосна отпремнина. Маск вчера забележа победа над своите поранешни вработени.

Станува збор за колективна тужба поднесена од поранешната вработена во Твитер, Кортни Мекмилијан. Во жалбата се наведува дека според федералниот Закон за обезбедување на приход од пензионирање на вработените (ERISA), Твитер е обврзан да им исплати тримесечни плати на отпуштените работници преку план за отпремнина. Добиле помалку од тоа, а барале 500 милиони долари неисплатена отпремнина. Меѓутоа, во вторникот, американската окружна судијка Трина Томпсон во северниот округ на Калифорнија го одобри барањето на Маск да ја отфрли колективната тужба.

Судијката Томпсон откри дека отпремнината не се квалификувала според ERISA бидејќи добиле известување за специјална шема за плаќање пред да бидат отпуштени. Наместо тоа, таа го отфрли случајот, пресудувајќи дека програмата за отпремнини донесена по преземањето на Маск била онаа што се однесувала на овие поранешни вработени, а не онаа во 2019 година што ја очекувале обвинителите.

Одлуката е назадување за илјадници работници на Твитер кои се отпуштени, но постои можност тие да добијат повисоки исплати во иднина. Во наредбата на Томпсон е наведено дека тужителите можат да ја изменат својата жалба за неусогласени барања според ERISA.

Ако го сторат тоа, Томпсон рече дека „овој суд ќе размисли за издавање наредба со која ќе се утврди дека овој случај се однесува на еден од случаите што моментално се во тек“ против X Corp/Twitter. Сè уште се водат тужби во име на некои поранешни директори на Твитер, од кои едниот бара 128 милиони долари неисплатени отпремнини, а другиот бара враќање на околу 1 милион долари неплатени правни трошоци.

ССМ: Со државни пари да не се богатат газдите на грбот на граѓаните и работниците

Владата претпазливо да постапува со планот да го помогне стопанството со 250 милиони евра од кредит, да не ги прави истите грешки што ги правеа предходните влади.

Владата претпазливо да постапува со планот да го помогне стопанството со 250 милиони евра од кредит, да не ги прави истите грешки што ги правеа предходните влади кои даваа финансиска поддршка на компаниите, а голем дел од нив ја злоупотребија, а не ги дадоа ниту платите на работниците и ја изиграа државата, а денеска токму ние работниците и граѓаните ги враќаме кредитите за таа намена.

Истите тие работодавачи кои ја очекуваат поддршката од Владата од 250 милиони евра, го подкрадуваат буџетот за исто толку 250 милиони евра кои не влегуваат во државната каса поради непријавените работници кои сочинуваат 11,8% од вкупниот број на вработени.

Не ја гледаме оправданоста работодавачите да добијат половина милијарда евра на поклон од државата (пари од кредитот и пари кои работодавачите не ги плаќаат во буџетот, а кои потоа ги враќаат и работниците и граѓаните), а Владата и работодавачите да имаат изговор за да не се зголеми минималната плата веднаш на 450 евра, како и да не се зголемат платите во приватниот и во јавниот сектор.

Синдикатите можат да имаат активна улога во контролата и во спречувањето на злоупотребата на овие средства ако главен критериум биде срествата да се доделат на компании кои го почитуваат социјалниот дијалог, немаат злоупотребено буџетски средства, не се казнувани за прекршување на работничките права и имаат синдикат на ниво на работодавач, а се во спротивно ќе биде поклон или злоупотреба.

Сојуз на синдикатите на Македонија

Шведските ракометарки набавија душеци од ИКЕА за поубав сон во Олимпиското село

 Шведската женска ракометна репрезентација купи душеци од ИКЕА за престојот во Париз за време на Олимписките игри.

Според „Aftonbladet“, повеќето играчи на тимот нарачале душеци на сопствен трошок, бидејќи не биле задоволни од понудените во Олимпиското село.

- Проблемот не е што во Олимпиското село има картонски кревети - тоа многу ни одговара. Но, душеците се тврди. Тие се многу нови и ќе биде потребно време да омекнат. Чувствувавме дека едвај чекаме и решивме добро да се наспиеме од самиот почеток, изјави ракометарката Јамина Робертс.

Олимпијадата ќе се одржи од 26 јули до 11 август.

СПАК откри криминалната група, која за 20-45 000 долари пренесувала албански државјани до САД

Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција, СПАК,  откри криминална група, која преку фалсификувана документација, организирала префрлување албански државјани, со крајна дестинација Соединетите американски држави.

Оваа криминална активност се сомничи дека е добро организирана на транснационално ниво, бидејќи илегалниот премин во САД е потврдено дека се вршел на релација Албанија-Италија-Шпанија-Мексико-САД.

-Лицата инволвирани во оваа криминална активност вршеле, пред сè воспоставување контакт меѓу лицата заинтересирани за заминување во САД а главниот организатор Л.М., во соработка со други лица, обезбедувало брзо изготвување фалсификувани документи за идентификација, патни билети, опремување со нови мобилни уреди и телефонски броеви, според земјите во кои се вршело патувањето и слично, јавија албанските медиуми.

Заинтересираните лица со албански пасош ја преминувале албанската граница, а на аеродромите во Шпанија од каде се вршел транзитот кон Мексико, па потоа кон САД, ги пречекувале други лица инволвирани во оваа криминална активност, кои ги обезбедувале нив со фалсификуван документ за идентификација. Целата оваа активност траела не повеќе од 15-20 дена и секое лице плаќало сума од 20 до 45 илјади долари.

Приведени се пет лица на кои им е одредена мерка притвор.

притисни ентер