Идни мајки, внимавајте! Ова може да има негативно влијание на вашето бебе!

Не е сеедно дали сте расположени или депресивни во текот на бременоста, еве и зошто.

Многумина не ја сфаќаат сериозно психичката состојба на трудницата, меѓутоа, таа има голем ефект врз бебето што ќе го роди. Нејзиното ментално здравје може да има длабоко влијание врз умот на нероденото бебе – пренесува Хелт деј (Health Day).

Ако некои мајки биле изложени на стрес, анксиозност или депресија за време на бременоста, тоа би можело да се пренесе врз детето, односно како последица да има влијание врз неговото ментално здравје и да предизвика проблеми во неговото однесување. Ова конкретно се однесува на можноста децата да имаат симптоми на АДХД или да покажуваат агресивно и непријателско однесување доколку нивните мајки се справувале со некои психички проблеми.

- Нашето истражување сугерира дека психолошкиот стрес за време на бременоста има мал, но постојан ефект врз ризикот децата да имаат агресивно, импулсивно и дезинхибиторно однесување - вели истражувачката Ирина Тунг, доцент по психологија на Државниот универзитет во Калифорнија, Домингез Хилс.

За да дојдат до ова знаење, Тунг и нејзините колеги прегледале и анализирале податоците од 55 студии, во кои биле вклучени повеќе од 45.000 учесници.

Споменатите студии го мереле психолошкиот стрес на жените за време на бременоста, а подоцна и екстернанализираното однесување на нивните деца, односно симптомите од менталното здравје насочени кон другите. Била истражувана и мајчината вознемиреност за време и по бременоста, а тоа помогнало во контролата на потенцијалните ефекти од постпородилните ментални здравствени проблеми врз бебето во развој.

Иако постнаталниот стрес бил под контрола, истражувачите откриле дека психолошките симптоми за време на бременоста го зголемуваат ризикот од проблеми врз менталното здравје кај децата. Ова се однесувало подеднакво и за момчињата и за девојчињата, и тоа во раното детство (2-5 години), а ваквите проблеми се задржале и во тинејџерските години. Овие резултати биле објавени во списанието Психолошки билтен (Psychological Bulletin). Оваа теорија сугерира дека хормоните на стрес можат да влијаат врз развојот на мозокот кај децата уште додека тие се во утробата. Истражувачите сега работат на изнаоѓање начини на поддршка кои би можеле да ги заштитат жените од стрес во текот на бременоста, особено во семејствата кои се соочуваат со нееднаква здравствена заштита.

Тунг истакнува дека повеќето истражувања се фокусирани на белци, луѓе од средна класа и образовани луѓе, а дека искуствата на расизам, економска нееднаквост и недостаток на здравствена заштита го зголемуваат стресот кај трудниците.

Голем број жени се чувствуваат вознемирени и депресивни за време на бременоста, а тоа допринесува до долгорочни негативни последици врз нивното дете. Експертите напоменуваат дека доколку идните мајки се соочуваат со стрес или нарушено ментално здравје, треба да побараат совет и поддршка за да ги избегнат негативните последици врз нероденото дете.

Столтенберг: НАТО ќе направи сѐ што е можно за да спречи конфликти во Западен Балкан

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на маргините на средбата со министрите за надворешни работи на земјите членки на Aлијансата, нападот на 24 септември во Бањска на Косово го оквалификува како сериозен инцидент.

Запрашан за предупредувањето на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, дека Русија има за цел да разгори конфликт на Балканот, секретарот на Северноатлантската алијанса рече дека ќе направат сѐ што е можно за да се спречи ескалација на конфликтите, особено спомнувајќи го Косово и Босна и Херцеговина. Дури и ЕУ рече дека се посветени на стабилноста во регионот

НАТО ќе направи се што е можно за да спречи ескалација на конфликтите во Западен Балкан по неодамнешното зголемување на тензиите, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. И шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, се изрази на иста линија.

Пред состанокот, кој се одржа зад затворени врати, Столтенберг беше прашан дали имаат информации дека Балканот е следната цел на Русија за разгорување на нов конфликт. Кога зборуваше за овие опасности, ги спомна Босна и Херцеговина и Косово.

„Само што се вратив од посетата на регионот, на Босна и Херцеговина, на Србија, на Косово, на Македонија и се сретнав со лидерите од целиот регион. Видовме зголемени тензии и запалива реторика во Босна и Херцеговина. Видовме и сериозни инциденти на насилство на Косово, вклучително и нападот врз мировните трупи на НАТО, каде беа повредени 93 војници на НАТО, од кои некои многу сериозно“, нагласи Столтенберг. .

Говорејќи за случајот во Бањска во Звечан на 24 септември, Столтенберг го спомена убиството на тројцата српски напаѓачи кои биле дел од паравоената група од Србија.

„Ги видовме и настаните во Бањска, каде три лица беа убиени во септември на Косово. Тоа се сериозни настани и треба да бидеме фокусирани на Западен Балкан. Во исто време, додека се справуваме со војната во Газа и продолжуваме да обезбедуваме поддршка за Украина, ќе се погрижиме НАТО да го направи она што е потребно за да ја одржи или обезбеди стабилноста во регионот, бидејќи тоа е важно, не само за Западен Балкан, туку и за цела Европа и НАТО“, рече секретарот на НАТО.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, пред неколку дена повика да се посвети поголемо внимание на балканскиот регион, бидејќи, според него, има информации дека Русија планира да започне војна за да го оттргне вниманието од Украина.

„Денес сите разговараат за кризата на Блискиот Исток. Но, како што реков претходно, искрено, тоа не е вчерашен проблем. Сите знаат за овој постојан конфликт и постојана војна, но никој не сака да го прекине бидејќи е погодно. „Зад Експлозијата на Блискиот Исток е Русија, ние сме сигурни, со нејзиниот сојузник Иран“, рече тој.

Дури и Европската унија (ЕУ) изрази загриженост за можноста Русија да се обиде да интервенира во регионот на Западен Балкан со цел да поттикне конфликт.

Во меѓувреме, американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека НАТО е подготвен да се соочи со различни предизвици, вклучувајќи го и Западен Балкан.

„Она што го правиме во НАТО алијансата е многу поважно отколку што беше претходно. Видовме дека во последните три години НАТО порасна со справување со предизвиците со кои се соочуваме заедно. Вршиме многу заедничка работа во рамките на сојузот. Како што кажавте за Западен Балкан, со партнерите на НАТО ширум светот, вклучително и Азија и Пацификот. И секако ќе зборуваме за кризата во Газа и ситуацијата на Блискиот Исток“, рече Блинкен.

Покрај Украина и Западен Балкан, министрите за надворешни работи на НАТО ќе разговараат и за плановите за самитот на 75-годишнината на Алијансата што ќе се одржи во Вашингтон следниот јули, каде сојузниците ќе го прослават основањето на НАТО и ќе го истакнат она што лидерите го нарекоа најуспешниот воен сојуз во историјата.

Тетка на 12- годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на Хамас

Цел ден од Израел пристигнуват сведоштвата за ослободените заложници кои ги држеше Хамас во Газа.

Тетката на Ејтан Јахаломи, 12-годишниот француско-израелски заложник кој вчера беше ослободен од Газа, изјави дека Хамас го принудиле да гледа видео снимки од крвавите терористички напади врз Израел на 7 октомври.

„ Ејтан преживеа ужаси“, изјави Дебора Коен за BFM TV. „Секогаш кога детето ќе плачел, ќе му се закануваа со пиштол за да го замолчат“, вели таа. „Сакав да верувам дека Ејтан ќе биде третиран добро. Очигледно не. Тие луѓе се чудовишта“.

Ејтан е еден од тројцата француски Израелци кои беа ослободени вчера, заедно со Ерез и Сахар Калдерон. Вчера во Израел беа вратени вкупно 11 заложници, објави Скај Њуз.

„12-годишниот Ејтан Јахаломи повторно се соединува со својата мајка откако премина во Израел по 52 дена заробеништво на Хамас. Неговиот татко Охад, кој беше застрелан и заробен одвоено од Ејтан, се верува дека сè уште е во Газа“, напиша таа.

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Петтата рунда заложници е предадена на Црвениот крст, соопштија денеска израелските одбранбени сили.

Примопредавањето вклучува 10 Израелци и двајца странски државјани, соопшти ИДФ, додавајќи дека ослободените заложници се на пат кон израелска територија.

Во исто време, триесет палестински затвореници се очекува да бидат ослободени од израелските затвори, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас продолжува, според информациите објавени и од Клубот на палестинските затвореници и од израелските затворски власти.

Меѓу лицата што треба да бидат ослободени се 15 жени и 15 машки деца, кои се под 18 години и се сметаат за деца според меѓународното право, објави Си-Ен-Ен.

притисни ентер