Хутите објавија снимка од запленување на британски брод во Црвеното Море (ВИДЕО)

На социјалните мрежи кружи видео на кое се гледаат јеменските Хути, бунтовници поддржани од Иран, како наводно слетуваат со хеликоптер на товарен брод во Црвеното Море и го заробуваат.

На видеото се гледа како вооружени лица се симнуваат од хеликоптер и го киднапираат Galaxy Leader во јужниот дел на Црвеното Море. Хутите тврдат дека бродот е поврзан со Израел, објави Скај Њуз.

Меѓутоа, Израел вели дека бил во британска сопственост и управуван од Јапонци. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху тврди дека ова е чин на ирански тероризам.

Хутите се дел од регионалната алијанса поврзана со Иран во која се вклучени и Хамас и либанскиот Хезболах, иако нема докази дека Техеран наредил запленување на бродот вчера.

Погледнете го видеото подолу.

Хутите изминатиот викенд повторно предупредија дека ќе ги таргетираат „сите бродови“ поврзани со Израел. Јахја Сареа, нивниот воен портпарол, на Твитер порача дека тоа е одговор на „израелско-американската агресија“ и дека тоа значи за бродови што пловат под израелско знаме или управувани од израелски компании.

Сареа ги повика земјите да не дозволуваат нивните државјани да работат на овие бродови, како и да престанат да соработуваат со нив.

Јанчев: Спроведено второ авионско прскање против комарци

Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци, објави градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. 

Со третирањето беше опфатено течението на реката Луда Мара од с. Марена, целото градско подрачје, с. Ваташа па се до брана Моклиште.

Изведувач на работата е фирмата Бониер од Куманово, напиша Јанчев на социјалните мрежи.

Радев ќе го врачи вториот мандат за формирање влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев ќе го врачи денеска вториот мандат за формирање влада.

Се очекува мандатот да биде доставен претпладнето и веднаш да го врати втората по големина пратеничка група во Народното собрание - „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

Според одредбите од бугарскиот Устав, по враќањето на тој мандат за формирање влада, претседателот на државата во рок од седум денови и наложува на следната по бројност пратеничка група да предложи кандидат за премиер.

Во случај и тие да не успеат да формираат редовен кабинет, претседателот закажува нови избори и именува нов привремен кабинет.

За Харис за еден ден донирани 46,7 милиони долари

Организацијата за собирање средства за демократите „АктБлу“ (ActBlue) синоќа соопшти дека е регистрирана најголема дневна донација за претседателската трка откако претседателот Џо Бајден се повлече и ја поддржа потпретседателката Камала Харис.

По започнувањето на кампањата на потпретседателката Харис до 21 часот (локално време) преку „Актблу“ собрани се 46,7 милиони долари.

Тоа е најголема сума собрана во кампањата 2024 година.

притисни ентер