Хаос на патеката во Белгија: Алонсо се судри со Хамилтон и го исфрли од трката (ВИДЕО)

На денешната ГН на Белгија на Спа-Франкоршамп имаше судир меѓу Луис Хамилтон во Мерцедес и Фернандо Алонсо во Алпина.

Веднаш по стартот на трката, Хамилтон го нападна Алонсо на второто место и го презеде водството. Британецот по сударот се откажа и го заврши настапот.

Посебно интересна беше комуникацијата меѓу Алонсо и неговата екипа по ударот. Шпанскиот возач го нарече Хамилтон идиот. "Да, каков идиот! Ме затвори однадвор. Имавме одличен почеток, но овој човек знае да вози само ако тргне прв", рекол бесниот Алонсо.

Да потсетиме, Карлос Саинц Јуниор (Ферари) прв стартуваше пред Мексиканецот Серхио Перез (Ред Бул). Во вториот стартен ред е Алпина на Фернандо Алонсо, а зад него се возачите на Мерцедес Луис Хамилтон и Џорџ Расел.

Лидерот во светскиот шампионат, Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), постави најбрзо време во квалификациите, но денеска стартуваше само 15-ти на гридот поради казна за промена на механичките делови над квотата. Шарл Леклер (Ферари), втор во шампионатот и исто така казнет, ​​стартуваше од 16. место.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер