Хамилтон: Урнете ги сите споменици, не требало ниту да постојат ! (ВИДЕО)

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, на Инстаграм објави дека им се приклучи на демонстрантите во британскиот град Бристол кои вчера го соборија споменикот на трговецот со робови, Едвард Колстон.

Тоа беше кулминацијата на протестите против смртта на Џорџ Флојд во тој град, кои беа осудени од некои членови на британскиот парламент. Илјадници Афроамериканци се собраа во центарот на градот и го соборија споменикот на Колстон со громогласно одобрување.

Хамилтон, еден од најгласните спортисти во борбата против афро-американското насилство во САД, отворено ги поддржа демонстрантите.

„Јас не поддржувам насилство и криминал, но владата имаше доволно време да го отстрани тој споменик. Едвард Колстон беше монструм кој купуваше и продаваше Африканци и ги принуди да бидат робови до смрт. Никој што направил такви работи не заслужува споменик.Никогаш не требаше да биде дозволено да го добие споменикот. Горд сум на активистите кои го урнаа неговиот споменик. Нека ги урнат сите , низ целиот свет. Го поддржувам тоа. ”, напиша Хамилтон на Инстаграм со видеото од уривањето.

Демонстрантите го влечеа споменикот до реката и го фрлија во неа, по што беа критикувани. Исто така, имало предлози споменикот да се пренесе во музеј. Ова дополнително го налути Хамилтон, кој се обрати со друга приказна на Инстаграм.

"Ако овие луѓе не го уништија тој споменик, тој сè уште ќе стоеше таму во чест на расистот. Се зборува за преселба во музеј. Тој споменик мора да остане во таа река заедно со 20.000 Африканци кои умреа на патот кон Европа или беа фрлени во морето. Нека се подигне споменик на местото на неговиот споменик ,во чест на сите оние што умреа заради него“, напишал Британецот.

Едвард Колстон е роден во Бристол во 1636 година и за 84-години , колку што живеел бил трговец и член на парламентот, но и трговец со робови. Тој бил гувернер на Кралската африканска компанија, кралска компанија која се занимавала со трговија со робови и стоки од Африка. За време на неговото владеење, компанијата пренела околу 84.000 Африканци во Европа, а 20.000 починале на патот за Велика Британија.

На почетокот на 20 век започнала иницијативи за отстранување на споменикот, но тој останал да стои во центарот на Бристол, а улици, плоштади, училишта и некои други институции биле именувани по Колстон.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер