Хамилтон со убедлива победа во Сингапур, веќе води со 40 поени

Луис Хамилтон забележа категорична победа на Гран При на Сингапур, по која ја зголеми уште повеќе предноста пред Себастијан Фетел во битката за титулата.

Британецот не остави шанси на конкурентите и на крајот ја запиша седмата победа сезонава и 69-та во кариерата, за да поведе со 40 поени пред Себастијан Фетел, кој остана трет, откако беше надминат и од Макс Верстапен со Ред Бул.

Зад тројцата останаа тимскиот колега на Хамилтон, Ботас следен од Раиконен(Ферари), додека Дани Рикардо заврши на шестото место.

На одличното седмо место заврши Фернандо Алонсо, а поени земаа и Карлос Сајнц (Рено), Шарл Леклер (Заубер) и Нико Хулкенберг (Рено).

Од Ферари сигурно ќе жалат за новите изгубени поени, откако кај конструкторите нивното заостанување од Мерцедес веќе е 37 поени.

притисни ентер