Грчките земјоделци денеска на средба со Мицотакис

Грчките земјоделци веќе три седмици протестираат со поставени над 55 блокади низ целата земја, повремено блокираат патишта, автопати и гранични премини.

Претставници на земјоделците, вкупно 15 лица од цела Грција, напладне ќе бидат примени од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, средба од која ќе зависи дали ќе продолжат со блокадите со зголемен интензитет или ќе се постигне решение, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките земјоделци веќе три седмици протестираат со поставени над 55 блокади низ целата земја, повремено блокираат патишта, автопати и гранични премини, како што е случај со преминот Ники кон Македонија, а по одржаниот состанок минатиот вторник побараа средба со Мицотакис и ги соопштија нивните барања за намалување на трошоците за производство.

Бараат земјоделската нафта да биде ослободена од данок, намалување на цената на струјата на седум центи за киловатчас, субвенција за добиточна храна, 100 отсто надомест и оштета за загубениот приход од производите.

Велат дека нема да отстапат од барањата и најавуваат ескалација на активностите во случај да не се постигне договор.

Вчера земјоделците од северозападна Грција три часа го затворија граничниот премин Ники (Меџитлија) кон Северна Македонија, но само за товарни возила, кои во најголемиот дел се камиони што пренесуваат лигнит, додека пак сообраќајот на автомобили од и кон нашата земја се одвиваше регуларно.

Од друга страна, земјоделците од северниот дел на земјата преку Поликастро се упатија кон граничниот премин Евзони (Богородица), на неколку пати попатно наидоа на полициски блокови, кои успеаја да ги избегнат преку локални и споредни патишта, а иако најавија неколкучасовна блокада за товарни возила, сепак, решија да го чекаат исходот од денешната средба и границата остана отворена.

Портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на вчерашниот брифинг со новинарите изрази оптимизам за денешната средба, објаснувајќи дека овој оптимизам произлегува од како што рече, тоа што, земјоделците сфаќаат дека и покрај тешкотиите со кои се соочуваат пред нив имаат Влада која презеде инцијативи за поддршка и не остана само на зборови.

Паралелно го повтори ставот на грчкиот премиер дека „дијалогот не може да се одвива со затворени патишта“ и мора да постои слободен проток на граѓаните, а процената на Маринакис е дека нема да стигнат до степен земјоделците дополнително да ги засилат блокадите.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

притисни ентер