Гравитацијата на Сонцето и Месечината влијае на живиот свет многу повеќе од досега познатото

Според нова студија, двете небесни тела што можеме да ги видиме дење и ноќе имаат поголемо влијание врз флората и фауната на Земјата отколку што се мислеше.

Се чини дека гравитациската привлечност на Сонцето и Месечината навистина влијае на активноста на флората и фауната, иако точните механизми на овој процес сè уште не се јасни.

Прегледот на претходните студии на оваа тема сугерира дека гравитационите плими може да го променат начинот на кој животните и растенијата спијат, се движат и растат.

Иако гравитационото влијание на Сонцето и Месечината е релативно слабо во овој поглед, и изнесува само еден милионити дел од гравитацијата на Земјата, истражувањата покажуваат дека овие типови на плимата и осеката сè уште имаат важен ефект врз развојот на организмите.

„Целиот живот на Земјата е под влијание на гравитационите сили на Сонцето и Месечината изразени во форма на плима“, вели биофизичарот Кристијано де Мело Галеп од Универзитетот Кампинас (UNICAMP) во Бразил, според Science Alert.

„Периодичните осцилации покажуваат два дневни циклуси и се модулираат месечно и годишно со движењето на овие две небесни тела. Сите организми на планетата еволуирале во овој контекст“, додава тој.

Галеп и неговите колеги прегледале три претходни студии во кои беа достапни информации за гравитационите плими. Во една студија од 1965 година за изоподи, е забележано дека моделите на пливање на овие суштества се придржуваат до океанските гравитациони плими (циклус од околу 12,4 часа) дури и кога се преместени во лабораторија со вештачка плима.

Друг извор бил студија од 1985 година која ги анализираше коралите, која покажа дека растот на коралите и производството на ларви одговараат на локалните гравитациски плими под влијание на Сонцето и Месечината.

Студијата од 2014 година која го разгледува ртењето на семките од сончоглед, исто така, открива докази дека ртењето е во согласност со лунарните и сончевите гравитациони обрасци. Истражувачите наведоа неколку други претходни студии.

„Податоците покажуваат дека во отсуство на други ритмички влијанија, како што е бројот на сончеви часови или температура, локалните гравитациони плими се доволни за да се организира цикличното однесување на овие организми“, вели Галеп.

„Овој доказ ја доведува во прашање валидноста на т.н.

влијание на гравитационите плими врз животните и растенијата што е напишано во научните истражувања многу години, но целта на овој нов преглед беше да се привлече вниманието на неговата сеприсутност и потребата да се разгледува пошироко во истражувачките проекти.

Истражување наречено Are cyclic plant and animal behaviours driven by gravimetric mechanical forces? е објавено во Journal of Experimental Botany.

Трипуновски: Скандалот со злоупотреба на механизацијата на АД Водостопанство продолжува

Трипуновски: Механизацијата на АД Водостопанство наместо да го чисти речното корито на реката Брегалница во Карбинци, одбира да тера бизнис зделки со приватни фирми за багателни цени.

Скандалот со злоупотреба на механизацијата во сопственост на АД Водостопанство продолжува [‼️]

Имено, откако вчера објавив дека механизацијата на АД Водостопанство наместо за чистење на каналите, истата се изнајмувала на приватни фирми за багателни цени, денеска објавувам документ испратен од АД Водостопанство до општина Карбинци откако претходно општината побарала итна интервенција за расчистување на речното корито на реката Брегалница поточно на локација мост на локалниот пат село Долни Балван – село Теренци, истото тоа ја информира општина Карбинци дека нема расположлива градежна механизација за преземање на итни активности.

Замислете претпријатието во државна сопственост АД Водостопанство нема механизација да си ја врши работата кој со закон треба да ја врши, затоа што претходно истата таа механизација ја изнајмува на приватни фирми по багателни цени и наместо позитивно да одговори на барањето на општина Карбинци за чистење на речното корито на реката Брегалница кое се наоѓа во земјоделскиот регион на Кочанско – Штипско – Светиниколско поле, тие го одбиваат барањето и на тој начин го загрозуваат земјиштето и земјоделските посеви, и се само поради БИЗНИС ЗДЕЛКА со некои приватни фирми на кои им ја изнајмиле механизацијата по пола цена.

Очигледно е дека единствен интерес на оваа власт и Николовски Путерот како министер се само бизнис интересите и личните богатења на државна сметка.

Министерот за скандал Николовски Путерот воопшто не води никаква грижа ниту за земјоделците, ниту за земјоделските површини и поседи.

Неговото молчење е доказ дека се што објавувам е вистинито, мислејќи дека ако се скрие позади партиските соопштенија на СДСМ ќе успее да избега од правдата.

Но, се излажал. Времето на одговорност доаѓа и секој кој се огрешил пред законот соодветно ќе одговара.

Доста е неспособност. Доста е од негрижи.

Потребни се промени, кои многу набрзо ќе се случат.

Линк од фејсбук објава:

https://www.facebook.com/100050513168497/posts/pfbid02MFYkcoqRPyLH8KS1P595uAW743MLDjUgeFxQnDenaq3zySgDSpfjk9no8EcQvYQzl/?d=n

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Пожарот во Охридско ставен под контрола, се работи на целосно гасење

Пожарот што вчера попладне избувна на планината кај охридските села Вапила – Расино – Сирула е ставен под котрола и нема опасност од зафаќање на куќите, информира командирот на Територијалната против пожарна единица – Охрид, Борко Јанкулоски.

Според него, Охридската пожарна е на терен со три возила и 10 пожарникари, а распоредени се и екипи на Национални шуми, Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи и доброволци.

– Пожарот е ставен под котрола. Се надевам дека во текот на денот ќе биде изгаснат. Не постои опасност од зафаќање на куќи, изјави Јанкулоски.

Според јавното претпријатие Национални шуми, зафатена е поголема површина нискостеблеста дабова шума, а направената штета дополнително ќе ја проценуваат.

– Во моментот пожарот е ставен под контрола, но на терен остануваат дежурните екипи до негово целосно локализирање. Вкупната зафатена површина и направената штета дополнително ќе се проценуваат, соопшти Национални шуми.

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков информира дека од утрово на терен се и екипи од сите општински јавни претпријатија.

– Дополнително на располагање е доставена и цистерната за вода од ЈП „Охридски комуналец“, додаде Пецаков.

Тајван тврди дека воените вежби на Кина се подготовка за инвазија

Министерот за надворешни работи на Тајван денеска изјави дека Кина ги користи воените вежби предизвикани од посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, за подготовка за инвазија на Тајван.

Џозеф Ву, кој не понуди временска рамка за можната инвазија, вели дека Тајван нема да биде заплашен без оглед на континуираните воени маневри и кршењето на неофицијалната линија за одвојување во Тајванскиот теснец.

„Кина користи воени вежби за да се подготви за инвазија на Тајван“, рече Ву, истакнувајќи дека Кина не само што спроведува воени вежби и лансира проектили, туку користи и сајбер напади, дезинформации и економски притисок за да го ослаби јавниот морал во Тајван.

По завршувањето на вежбите, продолжи Ву, Кина би можела рутински да продолжи со своите акции за да го наруши статус квото од другата страна на Тајванскиот теснец. Ву оценува дека овие потези ја загрозуваат регионалната безбедност и покажуваат дека Кина има геостратешки амбиции кои се протегаат и надвор од Тајван.

Кина никогаш не ја отфрли можноста за преземање на Тајван на сила

Кина никогаш не ја отфрли можноста за насилно преземање на Тајван, а портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин во понеделникот рече дека Кина спроведува нормални воени вежби „во нејзините води“ на отворен, транспарентен и професионален начин, додавајќи дека Тајван е дел од Кина.

Портпаролот на Министерството за одбрана, Ву Чиан, во понеделникот рече дека вежбите се „неопходно предупредување“ за Соединетите држави и Тајван, опишувајќи ги како „целосно разумен и соодветен“ одговор на нивните неодамнешни „провокации“.

Кинеското раководство ги отфрла официјалните контакти на други земји со Тајпеј бидејќи го смета островот за дел од своето копно. Тајван, од друга страна, долго време се смета за независен. Тајван не го признава суверенитетот на Пекинг и вели дека иднината на таа островска држава ќе одлучува исклучиво од тајванскиот народ.

Официјален Пентагон во понеделникот рече дека оценката на Вашингтон е дека Кина нема да се обиде да го нападне Тајван во следните две години, пренесе Индекс.хр.

притисни ентер