Градоначалникот на Белград: Тито треба да се врати во Кумровец, од каде што дојде

Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ, сега нов/стар кандидат за таа функција, рече дека ќе покрене иницијатива Куќата на цвеќето, почивалиштето на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, да се претвори во музеј.

Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ, сега нов/стар кандидат за таа функција, рече дека ќе покрене иницијатива Куќата на цвеќето, почивалиштето на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, да се претвори во музеј на Српската историја и дека „Тито треба да се врати во Кумровец од каде што дојде.“, објави Индекс.

„Ќе покренам иницијатива еднаш засекогаш да завршам со таа Куќа на цвеќето и да го вратам Јосип Броз во Кумровец од каде што дојде и Куќата на цвеќето да биде местото каде што ќе почиваат најголемите српски великани, да биде музеј на српската историја“, ја објави Шапиќ на Инстаграм својата изјава во гостувањето на провладината кабелска телевизија Информер.

„Во него треба да почиваат луѓето кои навистина не бранеа - од Степа Степановиќ, Живојин Мишиќ, Радомир Путник и други. Тоа се луѓето на кои Европа им се восхитуваше и кои ја бранеа во Првата светска војна од Германците кои сега ќе нѐ прогласат за геноцид. “, рече Шапиќ, сега на чело на Привременото тело на градот што го води Белград додека не се повторат изборите, алудирајќи на резолуцијата за геноцидот во Сребреница, за која наскоро треба да се гласа во ОН на германски предлог.

Шапиќ, кој води кампања за изборите, во овој контекст го употреби и името на четничкиот водач од Втората светска војна.

„Кога ќе го спомнам името на Драгољуб Михаиловиќ, еден од нашите најодликувани офицери, кој ја бранеше Србија во Балканските војни и во Првата светска војна против Австро-Унгарците и во Втората светска војна против нацистите, Титовите Југословени доаѓаат на ум“, рече Шапиќ, поранешен југословенски ватерполист, давајќи поинаква интерпретација на историската улога на четничкиот војвода, осуден по Втората светска војна за воени злосторства и соработка со окупаторските власти.

Се поставува прашањето, рече Шапиќ, дали ќе им оддадеме почит на српските херои во Куќата на цвеќето со изградба на музеј на српската историја „или таму ќе го оставиме Јосип Броз Тито, австроунгарскиот каплар и големиот негативец на поновата српска историја “.

Шапиќ, поранешен претседател на општина Нови Београд и кандидат на владејачката Српска напредна партија за градоначалник на Белград, им се придружи на прогресивците на Вучиќ пред неколку години. Претходно беше член на Демократската партија.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер