Градоначалникот на Арачиново, добил закани по живот, заканувачот уапсен

Продолжуваат заканите во Арачиново,  синоќа 69 годишен маж влегол во општината и му се заканил на градоначалникот Ибраими и останатите вработени, поради недоделување на концесија за користење на земјиште.

Случајот бил пријавен во полиција, а заканувачот е уапсен и се товари со кривично дело загрозување на сигурноста, велат од МВР за Канал 5 ТВ. Од денеска општината, поради безбедносни причини е под клуч и нема да им биде на располагање на граѓаните, а до кога вратите ќе бидат затворени во соопштението не е наведено... Канал 5 се обиде да добие повеќе одговори од градоначалникот Ибраими, но тој не одговори на нашите повици...

-Од безбедносни причини општинската управа нема да работи од 25.05.2023 година(четврток) до нова одлука за која навремено ќе бидете информирани. Втор пат е нарушена безбедноста на на вработените во општинската администрација и на градоначалникот, па таквата одлука и против наша волја и желба беше неизбежна – Стои во соопштението на општината.

Политичките конфликти во општината не смеат да го загрозуваат живеењето на граѓаните, упати остра критика министерот Спасовски, велејќи дека станува збор за нерасчистени сметки кои немаат врска со општината...

-Сите тие работи кои што се случуваат во Арачиново, се работи кои што мора да си ги расчистуваат меѓу себе, зошто? Затоа што меѓусебните конфликти лица кои што ги имаат од иста политичка проминенција, лица со исти интереси и т.н. - Тие должничко доверителски односи кои што ги имаат, внатре, во наводници би рекол должничко доверителски односи од секаков аспект со тоа што располагаме како полиција ќе мора да ги расчистат и да покажат дека приоритет се граѓаните на Арачиново, мене ми е жал што се враќа повторно општината во некое време во кое што немаше никаква функционалност и не се решаваат ниту еден од проблемите кои што се на граѓаните...

Градоначалникот Ибраими и лани во септември пријави во полиција дека бил физички нападнат од неколку лица, тврдејќи дека напаѓачите биле предводени од член на семејството на поранешниот градоначалник Ајвази, бидејќи, како што тогаш изјави не ги реализирал нивните лични и деловни барања да поставува директори на основни училишта без никакви законски критериуми...

„Само Интервју“ со Панче Тошковски

Дами и господа, утре во Само Интервју ќе гостува министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски.

Има ли на повидок решение за проблемот со пасошите? Се креира ли намерно хаос со личните документи во предизборието или само така ни се чини?

Ни претстои ли фер и демократски или тежок и историски изборен процес? Има ли доволно време за прочистување на избирачкиот список?

Предизборен фолклор или проблеми од под тепих, можно ли е поместување на „црвените“ линии на ВМРО-ДПМНЕ доколку од тоа им зависи фотелјата на Илинденска?

Се користи ли политичката сцена за спас од гонење за корупциските скандали?

Од адвокат до технички министер, има ли Тошковски амбиции стане прв полицаец доколку има политички пресврт?

Утре во Само Интервју кај Гоце Михајлоски ќе гостува Панче Тошковски, веднаш по вестите во 18 часот.

Сопругата на Асанж по вториот ден на суд: Нападот кон него е напад врз слободата на медиумите

Сопругата на основачот на Викиликс Стела Асанж денеска изјави дека нападот врз Џулијан Асанж е „најлошиот напад врз слободата на медиумите што светот некогаш го видел“.

„Нападот врз Асанж е најтешкиот напад врз слободата на медиумите што светот некогаш го видел. Тој е екстратериторијален и го спроведува една земја, применувајќи ги своите закони во остатокот од светот, врз странски државјанин кој објавувал во друга земја. “, изјави Асанж за Франс 24.

Според неа, нападот врз Асанж претставува „декларација за универзална јурисдикција над печатот во која една држава тврди дека има моќ да ја ограничи не само способноста на новинарите да ја вршат својата работа, туку и правото на јавноста ширум светот да знае."

Во високиот суд во Лондон се одржа дводневно рочиште во врска со жалбата на основачот на „Викиликс“ против одлуката за негова екстрадиција во Соединетите Американски Држави.

Вчера адвокатите на Асанж први се обратија пред судот, велејќи дека се работи за политички мотивиран случај, додавајќи дека се прекршени човековите права на нивниот клиент, јавува Би-Би-Си.

Тие истакнаа дека имаат докази за заговор на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) за убиство на Асанж за време на претседателствувањето на Доналд Трамп.

Адвокатот Ед Фицџералд рече дека не може да им се верува на американските гаранции за фер третман, додавајќи дека неговиот клиент може да биде осуден на „грубо неправеден и непропорционален начин доколку биде екстрадиран“ во Соединетите држави.

Американските адвокати денеска се обратија пред судот, велејќи дека обвинението за шпионажа против новинарот е „засновано на владеењето на правото и доказите“.

„Ова гонење можеби е без преседан, но она што тој го направи беше без преседан“, изјави денеска адвокатката Клер Добин, која ги застапува САД.

Порталот на Асанж „Викиликс“ стана познат во 2010 година кога објави видео од американската армија во кое десетици луѓе, меѓу кои и двајца новинари на Ројтерс, беа убиени во напад на хеликоптери „Апачи“ во Багдад во 2007 година.

После тоа, беа објавени илјадници тајни доверливи документи и дипломатски извештаи во кои САД ги критикуваат светските лидери, од рускиот претседател Владимир Путин до членовите на саудиското кралско семејство.

Во САД, Асанж е обвинет за шпионажа по 17 точки, а доколку биде прогласен за виновен, може да добие и до 175 години затвор.

Сопругата на Арбен Таравари на 7 февруари се вработила во Министерството за образование

Сопругата на претседателскиот кандидат на албанската опозиција и лидер на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари на 7 февруари е вработена во Министерството за образование.

Според одлуката, до која што дојде Канал 5 , Нора Таравари е вработена на местото помошник раководител на сектор за еквиваленција и нострификација во Министерството за образование.

притисни ентер