Град во Австралија се бори со наезда на жолти мравки, ангажирале хеликоптер и дронови (ВИДЕО)

Биле потребни само неколку месеци за колонија на инвазивни мравки кои исфрлаат киселина да се рашират низ дворовите на периферијата на Таунсвил, Австралија и во домот на Далмар Колкуун.

„Можевте да ги видите како одат по таваните, надолу по ѕидовите. Лежев во кревет и ги гледав како одат. Секој ден морав да чистам мртви мравки на подот“, изјави Колкуун за ABC North Queensland.

Станува збор за инвазивниот вид Anoplolepis gracilipes, попознат како „жолти луди мравки“. Овие мравки се сметаат за еден од најлошите инвазивни видови во светот.

Агресивните инсекти прскаат мравја киселина за да го заслепат и убијат пленот и можат да формираат суперколонии кои ги уништуваат домашните видови на диви животни.

„Мирисот на смртта беше насекаде низ куќата.

Жолтите луди мравки напредуваат во топла клима, а инвазии се пријавени во Таунсвил и Кернс и на локалните острови. Во последниве години тие се прошириле во најмалку 10 предградија на Таунсвил.

Бев Џоб од Советот за инвазивни видови рече дека локалните власти се во трка со времето.

„Имаме девет ендемични видови на планината Елиот во Таунсвил, а познато е дека жолтите луди мравки доаѓаат на два километри од работ на националниот парк. Ако влезат во паркот, другите видови би можеле да исчезнат“, рече Џоб.

На Божиќниот остров, овие мравки убиваат милиони познати црвени ракови.

Овој вид мравки претставува и голем ризик за земјоделството и домашните миленици, но и за вредноста на земјиштето.

Една жителка на северен Квинсленд одбила да зборува за ABC бидејќи се плашела дека тоа ќе ја загрози продажбата на нејзиниот дом.

Градскиот совет на Таунсвил со години има ограничени ресурси за справување со штетниците. Тоа се променило во минатогодишниот федерален буџет со 12 милиони долари наменети за четиригодишен план за искоренување.

Советникот Мори Соарс рече дека сумата ѝ овозможува на локалната власт да вработува луѓе и да ја започне најголемата операција за труење мравки досега.

„Ако не продолжиме со тоа сега, тоа повеќе нема да биде програма за искоренување, тоа ќе биде само програма за контрола“, рече тој.

Во недостапните области, мравките се трујат со помош на хеликоптери и дронови. За почеток, отровот се прска на површина од 500 хектари.

„Во некои делови од светот не можат да се ослободат од нив. Не сакаме да бидеме во таква ситуација“, рече Соарс.

Колкухун, сопственикот на куќата на почетокот на текстот, смета дека програмата за труење е задоцнета.

„Чекавме и чекавме, посакувам да дојдеа малку порано“, рече таа.

Откако ѝ бил фрлен отров во дворот од дрон, бројот на мравките се намалил.

„Да чекавме уште малку, ќе морав да ги земам работите во свои раце и да потрошам многу пари обидувајќи се да се ослободам од нив“, рекла таа.

Но, Бев Џоб вели дека е потребен долгорочен модел на финансирање за да се заштитат жителите и биодиверзитетот во иднина.

„Со инвазивните видови, не можете да оставите ниту неколку единки. Тоа е како кај зајаците, ако оставите неколку, тие ќе продолжат да се шират“, рече таа.

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

Иги Азалеа годинава заработи рекордни 48 милиони долари од разголени снимки на OnlyFans (ФОТО)

Од Бела Торн и Карди Би, до Кети Прајс и Дри де Матео од серијата Sopranos, има многу ѕвезди на OnlyFans, еротска платформа која беше основана во 2016 година.

Но, кој заработи најмногу оваа година? Можеби ќе бидете изненадени од она што го откри извештајот на LELO.

Поранешната девојка на Канје Вест, Амбер Роуз моментално е на петтото место и досега има заработено импресивни 26 милиони долари на платформата (каде што наплаќа месечна претплата од 5 долари).

Поранешната ѕвезда на Дизни, Торн заработи 32 милиони долари.

На третото место е Блек Чајна, која откако наплатуваше 19,99 долари месечно за гледање содржини, заработи 35 милиони долари - но ја деактивираше својата сметка во март.

На второ место е раперката Карди Би, која неодамна заработи дополнителни 10 милиони долари, со што нејзината вкупна заработка достигна неверојатни 45 милиони долари.

На прво место е австралиската раперка Иги Азалеа - која две години нема издадено нова музика.

Раперката досега заработила 48 милиони долари на OnlyFans, а тоа го направила за помалку од една година откако го отвори својот профил. 33-годишната раперка се приклучи на платформата дури во јануари, додека, на пример, Карди Б е на OnlyFans од 2020 година.

Други познати личности кои се на врвот на листата богати на OnlyFans се Тајга, Крис Браун и Остин Махон.

Зборувајќи за тоа кога се приклучи на OnlyFans претходно оваа година, Иги (вистинското име Аметист Амелија Кели) рече дека не знаела дека може да биде толку креативна на платформата. „Да се ​​признае, никогаш не знаев дека OnlyFans е место каде што можам да бидам креативна, па не очекував дека ќе работам со нив на мојот најголем проект досега“, изјави таа за Variety.

„Откако навлегов подлабоко во тоа што значи да се има OnlyFans, сфатив дека тоа е совршена платформа за лансирање на мултимедијален концепт“, додаде таа.

притисни ентер