Град во Австралија се бори со наезда на жолти мравки, ангажирале хеликоптер и дронови (ВИДЕО)

Биле потребни само неколку месеци за колонија на инвазивни мравки кои исфрлаат киселина да се рашират низ дворовите на периферијата на Таунсвил, Австралија и во домот на Далмар Колкуун.

„Можевте да ги видите како одат по таваните, надолу по ѕидовите. Лежев во кревет и ги гледав како одат. Секој ден морав да чистам мртви мравки на подот“, изјави Колкуун за ABC North Queensland.

Станува збор за инвазивниот вид Anoplolepis gracilipes, попознат како „жолти луди мравки“. Овие мравки се сметаат за еден од најлошите инвазивни видови во светот.

Агресивните инсекти прскаат мравја киселина за да го заслепат и убијат пленот и можат да формираат суперколонии кои ги уништуваат домашните видови на диви животни.

„Мирисот на смртта беше насекаде низ куќата.

Жолтите луди мравки напредуваат во топла клима, а инвазии се пријавени во Таунсвил и Кернс и на локалните острови. Во последниве години тие се прошириле во најмалку 10 предградија на Таунсвил.

Бев Џоб од Советот за инвазивни видови рече дека локалните власти се во трка со времето.

„Имаме девет ендемични видови на планината Елиот во Таунсвил, а познато е дека жолтите луди мравки доаѓаат на два километри од работ на националниот парк. Ако влезат во паркот, другите видови би можеле да исчезнат“, рече Џоб.

На Божиќниот остров, овие мравки убиваат милиони познати црвени ракови.

Овој вид мравки претставува и голем ризик за земјоделството и домашните миленици, но и за вредноста на земјиштето.

Една жителка на северен Квинсленд одбила да зборува за ABC бидејќи се плашела дека тоа ќе ја загрози продажбата на нејзиниот дом.

Градскиот совет на Таунсвил со години има ограничени ресурси за справување со штетниците. Тоа се променило во минатогодишниот федерален буџет со 12 милиони долари наменети за четиригодишен план за искоренување.

Советникот Мори Соарс рече дека сумата ѝ овозможува на локалната власт да вработува луѓе и да ја започне најголемата операција за труење мравки досега.

„Ако не продолжиме со тоа сега, тоа повеќе нема да биде програма за искоренување, тоа ќе биде само програма за контрола“, рече тој.

Во недостапните области, мравките се трујат со помош на хеликоптери и дронови. За почеток, отровот се прска на површина од 500 хектари.

„Во некои делови од светот не можат да се ослободат од нив. Не сакаме да бидеме во таква ситуација“, рече Соарс.

Колкухун, сопственикот на куќата на почетокот на текстот, смета дека програмата за труење е задоцнета.

„Чекавме и чекавме, посакувам да дојдеа малку порано“, рече таа.

Откако ѝ бил фрлен отров во дворот од дрон, бројот на мравките се намалил.

„Да чекавме уште малку, ќе морав да ги земам работите во свои раце и да потрошам многу пари обидувајќи се да се ослободам од нив“, рекла таа.

Но, Бев Џоб вели дека е потребен долгорочен модел на финансирање за да се заштитат жителите и биодиверзитетот во иднина.

„Со инвазивните видови, не можете да оставите ниту неколку единки. Тоа е како кај зајаците, ако оставите неколку, тие ќе продолжат да се шират“, рече таа.

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

 Германскиот производител на спортска опрема Адидас истражува огромен скандал со наводна корупција во Кина, проценет на неколку стотици милиони евра, а осомничените се локални вработени во групацијата, објави денеска британскиот весник Фајненшл

Во писмо, наводно напишано од „вработени во Адидас во Кина“, се именувани неколку кинески вработени, вклучително и извршен директор, во одделот за маркетинг буџет на компанијата.

Во документот, кој кружеше на кинеската социјална мрежа во текот на јуни, се наведува дека корупцискиот скандал „тежи“ 250 милиони евра.

Британскиот весник наведува дека документот го обвинува персоналот на Адидас за примање поткуп од даватели на услуги овластени од германската групација.

Менаџер на „Адидас“ во Кина е обвинет дека примил „милиони готовина од добавувачите, како и имот, вклучително и недвижен имот“.

Адидас, кој влезе на пазарот во Кина во 1997 година, во минатото се прошири на повеќе од 10.000 продавници. Сепак, последниве години, Адидас се соочи со подемот на локални брендови, вклучувајќи ги Анта и Ли Нинг.

Фото: Ивана Нол позираше на стадион во новото издание

Најпознатата хрватска навивачка Ивана Кнол, блесна  на Олимпискиот стадион во Берлин.

Атрактивната навивачка се појави во ново карирано издание со кое испрати порака за поддршка на нејзините„огнени“.

Кнол веднаш по појавувањето го го привлече вниманието на публиката на стадионот, и насмеано им позираше на фотографите.

Потоа Ивана се фотографирала со фановите.

Професионална Велосипедска трка „Трофеј Илинден“ во општина Илинден

И оваа година во Општина Илинден за сите љубители на велосипедизмот се одржа Велосипедската трка „Трофеј Илинден“ во организација на Општина Илинден,

И оваа година во Општина Илинден за сите љубители на велосипедизмот се одржа Велосипедската трка „Трофеј Илинден“ во организација на Општина Илинден, а во соработка со Велосипедската федерација на Република Македонија, во должина од 100 километри.

На велосипедската трка која е влезена во календарот на велосипедскитрки на Велосипедската федерација на Македонија и се бодува за купот на нашата земја земаа учество околу 70-тина професионални велосипедисти од цела држава во 6 категории: У-23, јуниори, жени, кадети, мастерс и елит.

На големо задоволство на љубителите на овој спорт од категоријата У-23 прв до целта стаса Димитар Јовановски, додека во категорија елит прв до целта стаса Никола Лефков, во категодија јуниори прв беше Андреј мацоски, категодија жени Елена Петрова, кадети Константин Костоски, мастерс Ивица Давидовски, У-13 мажи Христијан Николиќ а од жени Оља Цветанова и категорија У-15 Александар Ристовски и Антонија Маневска.

Велосипедската трка која беше од кружен карактер а стартната позиција од спортската сала ,,Гоце Делчев, се возеше кон општинската зграда, надвозникот во н. Илинден кон Ајватовци, потоа Мршевци, Дељадровци,Текија,Миладиновци, Кадино, Марино и назад кон целта – сопртска сала ,,Гоце Делчев”.

Покрај професионалната трка се одржа и трката за рекреативци, на која сосвоите велосипеди учествуваа голем број љубители на велосипедизмот,особено млади велосипедисти. Во оваа рекреативна трка учествуваше и градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски, како ипратеничката Драгана Бојковска, старт прозцијата беше од пред спортската сала ,,Гоце Делчев”, потоа се возеше кон Марино, назад кон Илинден, по улица ,,8”, нов кружен тек, улица ,,9” се до спортската сала ,,Гоце Делчев”.

Пригодни награди на најдобро пласираните како и жолти маички на победниците им додели покровителот на настанот, градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски, а Велосипедската федерација на Република Македонија на градоначалникот му додели плакета во знак на благодарност.

притисни ентер