Град Скопје го раскина договор со „Слобода Превоз“, приватниците утре го блокираат градот

Нема крај за маките на скопјани. Покрај најави за бомби, денеска стигна и нова најава за сообраќаен колапс на главниот град.

  • Додека приватните превозници се спремаат за протест поради неисплатен долг од 1,5 милиони евра, Град Скопје ја раскина соработката на „Слобода превоз“. Како што се наведува во соопштението, причина е неисполнување на обврските од договорот, односно два дена во континуитет не извршувале превоз на патници. Од друга страна приватниците, утре од 6 часот делумно ќе ја блокираат „Илинденска“ со 200 автобуси, односно десната коловозна лента во двата правци, од Влада до крстосницата кај „Мида“. А, ако не се изнајде решение за долгот од 1,5 милиони евра од понеделник ќе се блокира целиот град, порача директорот на „слобода превоз“ Ленин Јовановски

„За жал, „Слобода превоз“ повеќе од два дена во континуитет не ја извршуваше оваа договорна обврска со што шоради непочитување на договорот истиот е раскинат. Апелираме до „Слобода превоз“ да ја ревидираат одлуката за блокирање на главниот град, бидејќи на тој начин нема да постигнат разрешување на проблемот, напротив, на овој начин се продлабочува. Скопјани не се должни да бидат колатерална штета, поради нерационалните барања на „Слобода Превоз“. Со уцени, нема договор. – Велат од Град Скопје.

На ваквата одлука на Град Скопје реагираа од „Слобода превоз“ кои кажаа дека ќе ја оспоруваат пред надлежен суд. Протести велат ќе има, тоа го прават приватните превозници, на кого всушност, според нив, градот и должи.

„Пред градското собрание утре ќе бидат 200 автобуси, за да се покаже бројката и госпоѓата Арсовска кога ќе помине да види дека бројката што ја кажува не е таква, а тоа да го видат и сите други граѓани, за да видат дека некој сака да ги дефокусира, дека некој сака да изнесува други податоци

Долгот од 1 милион евра, кој според Јовановски го негира Арсовска, вели се докажувал со доставените фактури, како и аналитичката картичка која ја изготвува сметководството на ЈСП, документ кој го покажа на прес-конференцијата. На истата изнесе обемна документација, која вели, ги демантира сите обвинувања на градоначалничкат.

Од компанијата и денес повторија дека градот им должи, но Арсовска вели долг нема. Од Град Скопје воедно ги повикаа сите приватни превозници да се приклучат на јавниот повик и да останат дел од јавниот превоз.

Како и за сите недоразбирања и сега „најдебелиот крај“ ќе го извлечат скопјани. Поради едностраните блокади собраќајот ќе биде во застој, а тие и онака скапото гориво во енергетска криза ќе го трошат безпотребно низ градскиот метеж.

Мурињо го има најлошиот сезонски старт во кариерата

Португалскиот стратег Жозе Мурињо не го криеше разочарувањето од катастрофалниот почеток на сезоната во италијанското првенство, откако Рома синоќа загуби од Џенова и го претрпе третиот пораз во шестиот натпревар.

Рома загуби со 1-4 на гостувањето во Џенова, која ја забележа првата победа во меѓусебните дуели по пауза од девет години.

По воведните шест кола во Серија А, Рома е на 16 место со само пет бодови, што го става под голем притисок тимот кој под водство на Мурињо ја освои Конференциската лига во 2022, а минатата сезона загуби во финалето на Лига Европа од Севиља.

„Вистина е дека ова е најлошиот почеток на сезона за Рома и за мене како тренер, но исто така е вистина дека Рома никогаш во својата историја немала можност да игра европски финалиња две години по ред“, рече Мурињо.

Рома в недела ја очекува нов предизвик во Серија А против Фросиноне на домашен терен.

„Ова е екипата која ја имаме и во добро и во лошо. Мораме да одиме напред, немаме време за жалење“, посочи португалскиот тренер.

Бабовски во Брисел ги презентира постојните и идните мерки во справувањето со африканската чума

-Годинава во Република Македонија досега кај питомата популација свињи евидентиравме седум жаришта на болеста, од кои шест кај мали одгледувачи, кои одгледуваат по неколку свињи за сопствени потреби.

Актуелната состојба со болеста африканска чума кај свињите во Европа, нужноста од преземање на координирани активности за нејзина контрола и искоренување, но и можни нови мерки кои би се презеле во иднина во оваа насока, се дел од темите на кои вчера и денес во Брисел дискутираа земјите членки на Глобалната рамка за прогресивна контрола на прекуграничните болести на животните (GF-TADs) во рамки на 21 состанок на Постојаната експертска група за африканска чума кај свињите во Европа.

Директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски, во својство на член на ова тело кое го сочинуваат претставници од земјите членки на Европската Унија, државите од Западен Балкан, Молдавија, Белорусија и Русија, ја презентираше актуелната состојба со оваа болест во земјава и ги објасни сите досега преземени превентивни и мерки за контрола и ерадикација на болеста и идните чекори во справувањето со неа.

-Годинава во Република Македонија досега кај питомата популација свињи евидентиравме седум жаришта на болеста, од кои шест кај мали одгледувачи, кои одгледуваат по неколку свињи за сопствени потреби. За жал, погодена беше и една голема комерцијална фарма во село Таринци каде биосигурносните мерки беа имплементирани на највисоко ниво, но и покрај тоа моравме да убиеме и нештетно да отстраниме дури 8.514 свињи. Епидемиолошката истрага не покажа поврзаност на ова жариште со другите кои беа евидентирани во државата, истакна Бабовски во својата презентација.

Во рамки на активниот и пасивниот надзор на дивите свињи, како што кажа, од тестираните 2.838, оваа година позитивни на болеста африканска чума кај свињите беа 85 животни, наспроти 36 во 2022 година од тестираните 2.920 диви свињи во рамки на активниот и пасивниот надзор.

-Посветено го спроведуваме активниот и пасивниот надзор и кај питомата популација свињи за контрола на вирусот, преку кој за жал беше детектирано и присуството на африканска чума кај свињите во комерцијалната фарма во Таринци. Иако присуството на вирусот кај питомата популација свињи во земјава за прв пат беше потврдено во јануари 2022 година, уште од 2018 година почнавме со преземање на сериозни чекори и мерки за подготовка за соочување и борба со оваа болеста. Сфаќајќи ја сериозноста и големината на економската штета која може да биде нанесена на свињарството во нашата држава, која не е увозно зависна од свежо свинско месо, уште од 2018 година сконцентрирани бевме на превенцијата. Активно работевме на зајакнување на биосигурносните мерки на свињарските фарми, евидентирање на сите одгледувачи на свињи во Ветеринарно информативниот систем на АХВ, спроведување на мерки за депопулација на свињи кај индивидуалните сточари кои одгледуваат животни за сопствени потреби, а посветено бевме вклучени и во иницирање и спроведување на информативни кампањи за запознавање со болеста и подигнување на биосигурносните мерки на сите вклучени во системот, почнувајќи од производителите и ловџиите па се до потрошувачите, појасни Бабовски.

Како дел од подготвителните мерки беше спроведувањето на симулациски вежби за справување со болеста, зајакнувањето на контролата кај патниците во координација со Царинската управа, засилување на отстрелот на дивата популација свињи особено во пограничните региони. Во презентацијата Бабовски додаде и дека во насока на зголемување надзорот, АХВ разви и стави во функција мобилна апликација за пријавување на угинати диви свињи, за што е обезбеден и финансиски надомест.

-Подобрување на соработката со ловџиите и ловните друштва за унапредување на пасивниот надзор, продолжување со спроведувањето на кампањи за подигнување на јавната свест за опасноста од болеста, категоризирање на ловиштата врз основа на степенот на имплементираност на биосигурносните мерки и нивно унапредување, се дел од предизвиците на кои Агенцијата ќе ги насочи активностите во справувањето со африканската чума кај свињите во иднина. Во контекст на унапредување на постојните, но и воведување на нови можности и мерки, планирано е зајакнување на надзорот над болеста со употреба на нови технологии како што се дроновите, заклучи Бабовски.

Косовската полиција изврши претрес на пет локации на северот на Косово

Косовската полиција изврши претрес на пет локации на северот на Косово во врска со инцидентот во Бањска

Во три општини на северот на Косово утринава се извршени проверки од страна на косовската полиција во врска со вооружениот напад во селото Бањска што се случи минатиот викенд. Косовската полиција информира дека претресите се во координација со ЕУЛЕКС и КФОР.

Заменик-командантот на косовската полиција за северниот регион Ветон Елшани изјави дека претресите се поврзани со настаните во Бањска и дека почнале утрово околу шест часот. Акцијата завршила еден и пол час подоцна, односно во 7:30 часот. Нема уапсени лица.Претрес, како што пренесе Радио Слободна Европа , извршен е и во близина на ресторанот „Греј“, кој се претпоставува дека е во сопственост на Ема Радоичиќ – сопругата на Милан Радоичиќ, потпретседателот на партијата Српска листа, кого косовските власти го обвинија оти учествувал во нападот во Бањска.

Според Косово онлајн претрес е извршен и во Градската болница во Северна Митровица, а директорот на болницата изјави дека полицијата ги земала снимките од видеонадзорот и искршила неколку врати.

притисни ентер