Го купиле автомобилот на Џејмс Бонд за 100 долари, му го продале на Маск за милион (ВИДЕО)

Илон Маск е новиот сопственик на еден од легендарните автомобили од филмовите за Џејмс Бонд и послужил како инспирација за една од неговите ексцентрични иновации, пренесува CNBC.

Сè започнало во 1989 година, кога еден пар од Њујорк платил приближно 100 долари за напуштена гаража за складирање. Тоа била аукција на слепо, што значи дека ниту тие ниту продавачот немале поим што има внатре.

Кога ја отвориле гражата, ги чекало најголемото изненадување во нивните животи: под некои стари ќебиња имало спортски автомобил Lotus Esprit од 1976 година, користен за снимањето на филмот за Џејмс Бонд од 1977 година, „Шпионот кој ме сакаше“. Во филмот, спортскиот автомобил се претвора во подморница и истрелува проектили додека е под вода и е еден од легендарните Бонд автомобили што се користат во филмовите за различни акциони сцени.

Години подоцна, автомобилот го купил Илон Маск за речиси 1 милион долари.

Автомобилот е еден од осумте користени на снимањето, но единствениот вклучен во подводните сцени. По снимањето, тој бил ставен во складиштето и останал заборавен, се додека по повеќе од една деценија случајно не го купил брачен пар од Њујорк.

Двојката на почетокот не знаела што е тоа, открива Даг Редениус, ко-основачот на Фондацијата Иан Флеминг, за NBC News во 2013 година, кои ја потврдиле автентичноста на автомобилот. Тие воделе компанија за изнајмување на градежни алатки и никогаш не виделе ниту еден филм за Џејмс Бонд.

Сопругот планирал да го поправи пропаднатиот покрив на спортскиот автомобил и да направи други подобрувања, но откако го внеле автомобилот во камионот и се упатиле дома, камионџиите ги контактирале преку радиото за да ги известат дека влечат автомобил на Џејмс Бонд.. Кога се вратиле дома, сопругот отишол во видео продавницата и изнајмил VHS лента за да го гледа филмот, изјавил Редениус за CNBC.

Откако парот „козметички го реставрира“ возилото, тие го изложувале на повремени изложби во следните две децении пред да одлучат да го стават на аукција во 2013 година.

Во едно интервју во 2013 година, Редениус додава дека дознал за постоењето на автомобилот години откако парот почнал да го изложува и ги барал. Тој ја потврдил автентичноста на автомобилот од оригиналните производители и го споил парот со RM Sotheby's, специјализиран за автомобилски класици, велејќи им на парот пред аукцијата: „Ако автомобилот се продаде за онолку колку што се надеваме, тие пари ќе ви дадат можност да се живеете многу удобно.“

Лотус бил продаден на аукција во 2013 година на таинствен купувач. Подоцна било откриено дека новиот сопственик бил Илон Маск, кој наводно платил 997.000 долари за автомобилот.

Маск рече дека пораснал гледајќи филмови за Бонд.

„Како мало дете во Јужна Африка беше неверојатно да го гледам Џејмс Бонд во „Шпион кој ме сакаше“ како го вози својот Lotus Esprit од пристаништето, притискајќи го копчето и го претворајќи го во подморница. Бев разочаран кога дознав дека навистина не може да се трансформира, да се направи и да се надгради со електричниот погон на Тесла и да се обиде навистина да го трансформира“, изјавил Маск за блогот за автомобили на Јалопник во 2013 година.

За првично да го опреми Lotus за филмот, компанијата за морско инженерство го претворила во функционална подморница во 1970-тите за повеќе од 100.000 долари (што е еквивалент на скоро 425.000 американски долари денес).

Наречен Wet Nellie, автомобилот се користел за подводни сцени, па кога бил продаден во 2013 година, немал тркала, туку само „перки“. Исто така, не можел да вози на копно, но всушност функционирал како подморница. Исто така, имал „склоп со четири пропелери“ во задниот дел што му дозволувал да се движи под вода додека се напојувал од електрични мотори во водонепропустлив простор.

За време на снимањето на подводната сцена, таа била изведен од пензиониран војник на американската морнарица SEALs, кој носел целосна опрема за нуркање со резервоар за кислород, бидејќи внатрешноста на автомобилот била исполнета со вода.

Маск рече дека автомобилот послужил како инспирација за новиот Cybertruck на Tesla.

Подморницата Lotus Esprit од 1976 година не е ни најскапиот автомобил во филмовите за Џејмс Бонд што се продава на аукција. Во август, Aston Martin DB5, користен за промоција на филмот за Бонд од 1965 година Thunderball, бил продаден на аукција за 6,4 милиони долари на анонимен купувач.

Зеленски: Руската инвазија е катастрофална грешка на Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека „руската инвазија на неговата земја е катастрофална грешка“, откако Русија објави стратешка победа во Мариупол. 

Зборувајќи од Киев, Зеленски рече дека „потврдено е дека инвазијата била апсолутна грешка“ и тврди дека руската армија останала без проектили со кои ги нападнала украинските војници. Тој ги критикуваше руските лидери, за кои рече дека се плашат да признаат дека „на највисоко воено и државно ниво се направени катастрофални грешки“, објави Би-Би-Си.

Украинскиот лидер ја обвини Москва дека ги принудува младите, неискусни војници на линијата на фронтот и ги турка во битка „како топовско месо“.

По Макрон, и Мишел предлага „Европска геополитичка заедница“, резервна варијанта за З. Балкан

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предлага формирање на, како што тој ја нарекува, „Европска геополитичка заедница“.

Заедница која ќе се стреми кон „конвергенција и продлабочување на оперативната соработка за справување со заедничките предизвици, мирот, стабилноста и безбедноста на нашиот континент“.

Групата би ја сочинувале земјите од Западен Балкан и земјите партнери на ЕУ од истокот, кои се или кандидати за пристап во блокот или се стремат да станат такви.

„Ќе предложам да се одржи конференција околу или по летото“, напиша Мишел на Твитер.

„Францускиот претседател Макрон претходно ја промовира идејата за формирање „Европска политичка заедница“ која ќе ги вклучува Украина и Британија.

Клучните вредности во областите на политичката соработка, безбедноста, енергетската соработка, сообраќајот, инвестициите во инфраструктурата.

Фото: Градските приказни на КУД Илинден, подвижен музеј на градот Битола

Градските приказни на ансамблот ИЛИНДЕН, беа изведени на целовечерен концерт под наслов „Битола е градот” во Офицерски дом. 

Изминаа повеќе од 67 години, откако ансамблот на народни песни и игри ИЛИНДЕН од Битола, започна да ја чува, негува и да ја шири нашата традиција. Низ сите тие години светот се менуваше околу нас, но ИЛИНДЕН секогаш го чувал највредното. Помеѓу тие бисери се „Градските приказни“ кои се подвижен музеј за овој град.

Ансамблот ИЛИНДЕН е тука да го спои сѐ она што се менува и сѐ она што треба да остане исто. Ние сме врската помеѓу минатото и иднината. Тука сме да бидеме чувар на наследството, но и животворец на Битола низ песни и игри, затоа што Битола е градот, стоеше на најавата со плакат кој за овој настан го дизајнираше Сергеј Светозарев.

-„Битола е градот“, а КУД Илинден е синонимот за Битола. Најстар фолклорен ансамбл, едно од најстарите здруженија во Битола и нашата татковина, без прекин на континуитетот. КУД Илинден 67 години е амбасадор на Македонија во светот, се разбира и на сцените низ нашата држава. Сме настапувале од САД на Запад до Јордан на Исток, низ цела Европа, Австралија, Русија...Минатата година бевме дел од 6-тата светска фоклоријада во Уфа, Русија, како претставници на Македонија. Овој проект е нераскинливо врзан за нашиот ансамбл. Сите сцени на „Градските приказни„ се предизвик за нас, а Офицерскиот дом и како архитектура и како историја е место каде се спојуваат истокот и западот. Идеален простор каде можат да се претстават и Ала Турка и Ала Франга традициите преку непроценливи костими, песни и игри. Беше повеќе од предизвик да ги раскажеме нашите градски приказни токму на оваа локација, бидејќи ние сме еден од ретките ансамбли кои ги има градските игри, во формат на целовечерен концерт, вели Александар Стефановски, уметнички раковител на КУД Илинден.

Овој концерт, на барање на публиката ќе се одржи уште неколку пати, а веќе пристигнуваат покани за настапи на други сцени и на еден голем интернационален настан во организација на една од амбасадите во Македонија, за што ќе следуваат наскоро детали.

притисни ентер