Ѓоковиќ откри со каква повреда го освоил Австралија Опен, ќе паузира еден месец

Новак Ѓоковиќ победи на Австралија опен со победа над Русинот Даниил Медведев со 7: 5, 6: 2, 6: 2 за само еден час и 53 минути. Среде турнирот, српскиот тенисер започна да се жали на повредата што се влошила.

Денеска, тој потврди дека магнетната резонанца покажала расцеп на абдоминален мускул во должина од 1,7 до 2,5 сантиметри.

Според првите прогнози, најдобриот тенисер во светот ќе паузира најмалку еден месец.

За повредата во неделата зборувал и тренерот на Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ.

"Рафа сигурно ќе освои уште еден Ролан Гарос, можеби два. Новак исто така старее, па му беше потребен овој трофеј за да ја започне потерата. Особено по разочарувањето на УС Опен, тој беше особено мотивиран да успее на Австралија опен", рече Иванишевиќ и откри што ќе стори Ѓоковиќ:

"Уште еднаш тој ќе оди на магнетна резонанца за да види во каква состојба е. После тоа ние како тим ќе одлучиме кој ќе биде неговиот следен турнир. Како и да е, тој не може само да игра на Грен слемови. Иако,не ми е гајле што ќе стори понатаму затоа што Новак штотуку освои еден од четирите најголеми “.

Карамбол во Калифорнија: Најмалку 15 загинати (ВИДЕО)

Најмалку 15 лица загинале денеска во верижен судир во јужна Калифорнија, на околу 16 километри северно од границата со Мексико, пренесува Си-Ен-Ен.

Несреќата се случила кога возило удрило во камион кој возел на север по државната рута 115 во Империјал Каунти во Калифорнија, соопшти полицијата.

Официјален претставник на противпожарната служба во округот Империјал за Лос Анџелес Тајмс изјавил дека добиле повик за сообраќајна несреќа со повеќе смртни случаи, во која учествувале возило со приколка и патничко возило.

Четири лица биле пренесени со хеликоптер во регионалниот медицински центар во Палм Спрингс, изјавил за новинарите портпаролот на болницата.

Украинскиот претседател се вакцинирал, за да не се фрлаат вакцините

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски се вакцинирал против коронавирус за време на посетата на фронтот во источниот дел на Донбас, со надеж дека ќе ги увери скептиците дека вакцината е безбедна и ефикасна.

Заостанувајќи зад Европа, Украина штотуку започнала да вакцинира 41 милион луѓе откако минатиот месец ја доби првата пратка од 500.000 вакцини на АстраЗенека, давајќи им приоритет на здравствените работници од првата линија и на војската.

Сепак, владата се соочува со борба против скептицизмот кон вакцините и ги цитира податоците кои покажуваат дека 47 проценти од населението не сака да се вакцинира. Најголем број од нив се докторите, кои не сакаат да се вакцинираат , поради што досега се фрлени стотици неискористени дози на вакцината.

"Ја примив вакцината против ковид-19. Бев вакциниран на фронтот со војниците како врховен командант", напиша Зеленски на твитот со фотографија на која се гледа како без кошула ја прима вакцината.

Тој вели дека станува збор за вакцината на Оксфорд / АстраЗенека (Ковишилд) од Индија.

„Вакцината ќе ни овозможи да живееме повторно без ограничувања“, додава тој.

Зеленски, чија влада ја блокира употребата на руската вакцина Спутник V, ги повика лидерите на Европската унија да испраќаат вакцини во Украина и во другите земји на работ на ЕУ како гест на солидарност и како прашање на „политика и геополитика“.

Украина забележала 1,3 милиони случаи на инфекции и повеќе од 26 000 смртни случаи како резултат на ковид-19.

Зеленски бил придружуван од претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој повикал на мир во Донбас, велејќи дека тоа е „срамна реалност што луѓето овде сè уште умираат и се соочуваат со страшните последици од конфликтот“.

Левица:Незастарување на кривичните дела на функционери – единствен излез од правната криза

Незастарување на кривичните дела на јавните функционери – единствен излез од правната криза СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ, се наведува во реакцијата на Левица. 

Пред една година, помпезно најавениот обвинителски процес (кој беше претставен од Костадин Костадинов како огромен успех на СДСМ во насока на наводните реформи во правосудниот систем), против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски заврши со резолуција во која се наведува дека обвинителството не утврди дека постојат основи на сомнение дека било извршено кривично дело кое се гони по службена должност.

Со резолуцијата, за триесетината предмети „заборавени во фиока“, никој кривично нема да одговара. Со оглед дека Јово Вангеловски беше избран за претседател во времето на владеењето на ДПМНЕ, а добива кривично правно „помилување“ за своите дејствија во време на СДСМ, станува јасно дека владеењето на СДСМ е само продолжена рака на ДПМНЕ со исти аршини на делување, кои апсолутно не се во насока на владеење на правото, она за што впрочем сегашната владеачка гарнитура гласно говореше пред изборите.

Што доколку тие тиресетина предмети вклучуваа економски кривични дела, или во постапувањата на поранешниот претседател на Врховниот суд во иднина се утврди дека постојат основи на сомневање за сторено економско кривично дело, како дело со кое се повредува економскиот систем, како и економските интереси!?

На овој начин се поттикнува вакви слични поведенија во иднина да станат пракса без одговорност. Впрочем, сегашното позитивно право предвидува и нивна застареност, а од друга страна економскиот систем на државата со сите негови институции трпи незастарливи и неотстранливи последици кои на крај паѓаат на товар на граѓаните.

Затоа Левица во својата програма предвидува мерка Незастарување на кривичните дела поврзани со т.н. економски криминалитет и корупција извршени од страна на јавните функционери. Со оваа мерка ќе се делува превентивно во насока на демотивирање за сторување на ваков тип криминалитет.

Политичка партија Левица

притисни ентер